| muratordom.pl » Kuchnia » Naczynia kuchenne » Kawiarka. Jak wybrać zaparzarkę do kawy?

Kawiarka. Jak wybrać zaparzarkę do kawy?

Aby napić się dobrej kawy, nie trzeba iść do kawiarni. Zaparzarka do kawy zapewni Ci niezapominane doznania smakowe! Przyrządzony napar będzie smakowity i aromatyczny, a w Twojej kieszeni zostanie wiele zaoszczędzonych złotówek. Sprawdź, jak wybrać najlepszą kawiarkę.

Smaczna, aromatyczna,... po prostu dobra - kawa z zaparzacza

Kupno zaparzacza do kawy to chyba najprostsza droga do tego, aby móc delektować się w domowym zaciszu dobrą kawą. Takie urządzenie nie kosztuje wiele (przyzwoitej jakości zaparzacz można kupić za 100-150 zł), a uzyskany z niego napar jest naprawdę niezły – mocny, aromatyczny i bez szkodliwego kawowego pyłu. Co prawda, wysokociśnieniowy ekspres elektryczny przyrządza jeszcze lepszą kawę, ale jest drogi (kosztuje co najmniej kilkaset złotych).

Kawiarkę dostaniemy bez trudu. Najprostsze, tanie modele możemy kupić w większości hipermarketów i sklepów AGD. Jednak zazwyczaj są one niezbyt wysokiej jakości – np. mają nieszczelne połączenia pomiędzy poszczególnymi częściami, co sprawia, że kawa ma mało nasycony smak i aromat. Poza tym, w najprostszych modelach najczęściej nie można wymienić zużytych części; kiedy urządzenie zaczyna się psuć, musimy je po prostu wyrzucić.

Jeśli więc lubimy przyzwyczajać się do domowych sprzętów, nie żałujmy grosza i kupmy zaparzarkę do kawy lepszej klasy, wraz z kompletem części zapasowych. Dobry zaparzacz najłatwiej dostaniemy w specjalistycznym sklepie zajmującym się wyłącznie sprzedażą kawy oraz kawowych akcesoriów.

Autor: Anna Ołowska

Schemat działania kawiarki

Autor: Mariusz Bykowski

Kawiarkę bez trudu kupisz w sklepie AGD

Jak działa zaparzarka do kawy?

Typowy zaparzacz ciśnieniowy – zwany też z języka włoskiego espresso – przypomina wyglądem niewielki czajnik. Składa się z trzech części: zbiorniczka dolnego (na rysunku oznaczony numerem 1), do którego wlewamy wodę, lejka z sitkiem (2) – do którego wsypujemy grubo zmieloną kawę, oraz zbiorniczka górnego (3) – w którym zbiera się gotowy napój.

Zasada działania jest prosta. Po napełnieniu zaparzarki wodą i kawą, stawiamy go na kuchence. Gdy woda w dolnym zbiorniku zaczyna wrzeć, wytwarza parę wodną. Swym ciśnieniem para wypycha wrzącą wodę przez lejek ku górze. Po drodze wrzątek przechodzi przez warstwę kawy w lejku oraz dwa sitka, filtrujące kawowe fusy. Gotowy napój zbiera się w górnym naczyniu. Z chwilą, gdy z dzióbka zaparzacza zamiast wody zaczyna wydobywać się para, zdejmujemy urządzenie z kuchenki: kawa jest gotowa.

Jaki zaparzacz ciśnieniowy wybrać?

W sklepach znajdziemy dwa typy zaparzaczy: wykonane ze stopu aluminium oraz z nierdzewnej stali. Aluminiowe są zazwyczaj tańsze, ale kawa pozostawia na ich ściankach nieusuwalne brunatne plamy. Na skutek tego, napar po pewnym czasie traci smak (staje się gorzki). Stalowe są bardziej trwałe i łatwiejsze do utrzymania w czystości, ale też odpowiednio droższe.

Pojemność zaparzaczy jest rozmaita. Najmniejsze – można by rzec osobiste – mieszczą jedną, typową filiżankę kawy o pojemności ok. 200 ml. Większe mogą obsłużyć dwie, trzy lub cztery osoby; kawa z największych modeli wystarczy nawet dla sześciu kawoszy.

Dobrze wysmażone!

W kuchni nie sposób się obyć bez dobrej patelni. O tym wie każdy. Jednak nie każdy wie, co...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kieliszki: szampanki, koniakówki, czyli co i w...

Wina, koktajle, piwo czy choćby woda. Inaczej smakują w przysłowiowej musztardówce, a inaczej gdy podane są w...

Jak się pozbyć kamienia?

Nowo zakupionym czajnikiem, ekspresem do kawy czy pralką nie nacieszymy się długo, jeśli nie zadbamy o...

Wielkanoc na stole. Pomysły, jak udekorować stół...

Biały serwis i taki sam obrus to czasem za mało, żeby pięknie świętować Wielkanoc. Już teraz warto...

Akcesoria kuchenne dla początkującego kucharza...

Rynek opanowały gadżety do kuchni. Każdy znajdzie coś dla siebie: od amatora do prawdziwego szefa kuchni....

Święta na stole, czyli jak stworzyć niezwykłą...

Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez pięknie udekorowanego stołu. Jak wyczarować oryginalne nakrycia,...

Jaki to kieliszek - do wina, wódki, a może...

W jakim kieliszku podać czerwone wino, a w jakim białe? Po czym poznać kieliszek do brandy i likieru?...