| muratordom.pl » Kuchnia » Naczynia kuchenne » Kawa z zaparzacza

Kawa z zaparzacza

Aby napić się dobrej kawy, nie trzeba od razu iść do kawiarni. Wystarczy gazowa lub elektryczna kuchenka i ciśnieniowy zaparzacz. Przyrządzony napar będzie smakowity i aromatyczny, a w naszej kieszeni zostanie wiele zaoszczędzonych złotówek. 

Kupno zaparzacza ciśnieniowego to chyba najprostsza droga do tego, aby móc delektować się w domowym zaciszu dobrą kawą. Takie urządzenie nie kosztuje wiele (przyzwoitej jakości zaparzacz można kupić za 100-150 zł), a uzyskany z niego napar jest naprawdę niezły – mocny, aromatyczny i bez szkodliwego kawowego pyłu. Co prawda, wysokociśnieniowy ekspres elektryczny przyrządza jeszcze lepszą kawę, ale jest drogi (kosztuje co najmniej kilkaset złotych).
Zaparzacz ciśnieniowy dostaniemy bez trudu. Najprostsze, tanie modele możemy kupić w większości hipermarketów i sklepów AGD. Jednak zazwyczaj są one niezbyt wysokiej jakości – np. mają nieszczelne połączenia pomiędzy poszczególnymi częściami, co sprawia, że kawa ma mało nasycony smak i aromat. Poza tym, w najprostszych modelach najczęściej nie można wymienić zużytych części; kiedy urządzenie zaczyna się psuć, musimy je po prostu wyrzucić. Jeśli więc lubimy przyzwyczajać się do domowych sprzętów, nie żałujmy grosza i kupmy lepszej klasy urządzenie, wraz z kompletem części zapasowych. Dobry zaparzacz najłatwiej dostaniemy w specjalistycznym sklepie zajmującym się wyłącznie sprzedażą kawy oraz kawowych akcesoriów.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 277

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 277

Jak działa

Typowy zaparzacz ciśnieniowy – zwany też z języka włoskiego espresso – przypomina wyglądem niewielki czajnik. Składa się z trzech części: zbiorniczka dolnego (na rysunku oznaczony numerem 1), do którego wlewamy wodę, lejka z sitkiem (2) – do którego wsypujemy grubo zmieloną kawę, oraz zbiorniczka górnego (3) – w którym zbiera się gotowy napój.
Zasada działania jest prosta. Po napełnieniu zaparzacza wodą i kawą, stawiamy go na kuchence. Gdy woda w dolnym zbiorniku zaczyna wrzeć, wytwarza parę wodną. Swym ciśnieniem para wypycha wrzącą wodę przez lejek ku górze. Po drodze wrzątek przechodzi przez warstwę kawy w lejku oraz dwa sitka, filtrujące kawowe fusy. Gotowy napój zbiera się w górnym naczyniu. Z chwilą, gdy z dzióbka zaparzacza zamiast wody zaczyna wydobywać się para, zdejmujemy urządzenie z kuchenki: kawa jest gotowa.

Ze stali i aluminium

W sklepach znajdziemy dwa typy zaparzaczy: wykonane ze stopu aluminium oraz z nierdzewnej stali. Aluminiowe są zazwyczaj tańsze, ale kawa pozostawia na ich ściankach nieusuwalne brunatne plamy. Na skutek tego, napar po pewnym czasie traci smak (staje się gorzki). Stalowe są bardziej trwałe i łatwiejsze do utrzymania w czystości, ale też odpowiednio droższe.
Pojemność zaparzaczy jest rozmaita. Najmniejsze – można by rzec osobiste – mieszczą jedną, typową filiżankę kawy o pojemności ok. 200 ml. Większe mogą obsłużyć dwie, trzy lub cztery osoby; kawa z największych modeli wystarczy nawet dla sześciu kawoszy.

Przeczytaj dodatkowo:
Sztuka gotowania i smażenia wg Roberta Sowy

Z panem Robertem Sową - szefem kuchni hotelu Jan III Sobieski, odznaczonym Oskarem Kulinarnym oraz tytułem...

Nie tylko od święta

Elegancki serwis nie musi kojarzyć się wyłącznie z uroczystym przyjęciem. Codzienny posiłek w gronie...

Dobrze wysmażone!

W kuchni nie sposób się obyć bez dobrej patelni. O tym wie każdy. Jednak nie każdy wie, co oznacza...

Dekoracyjna miedź

Patelnie z miedzi wykorzystywane są okazjonalnie, ale w kuchni wyglądają niezwykle dekoracyjnie...

Jaki to kieliszek - do wina, wódki, a może...

W jakim kieliszku podać czerwone wino, a w jakim białe? Po czym poznać kieliszek do brandy i likieru?...

Święta na stole, czyli jak stworzyć niezwykłą...

Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez pięknie udekorowanego stołu. Jak wyczarować oryginalne nakrycia,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.