| muratordom.pl » Kuchnia » Meble i blaty » Wyspa w kuchni - dobry pomysł na zabudowę kuchni

Wyspa w kuchni - dobry pomysł na zabudowę kuchni

Blat kuchenny z kuchenką i zlewozmywakiem umieszczamy zwykle przy ścianie. Ostatnio jednak modne stało się inne rozwiązanie. Wyspa kuchenna, czyli oderwane od ściany miejsce pracy - szafki, blat, a nawet kuchenka i zlewozmywak mogą teraz znaleźć się pośrodku kuchni.

Wyspa w kuchni kiedyś i dziś

Przygotowywanie posiłków pośrodku kuchni nie jest w historii domów jednorodzinnych rzeczą nieznaną. Zanim w kuchniach pojawiły się blaty robocze pod ścianą, duży stół był miejscem, gdzie rodzina nie tylko zbierała się na posiłki – służył także do ich przygotowywania.

Wyspa kuchenna stosowana  jest też od dawna w wielkich kuchniach gastronomicznych. Podstawowa zaleta tego rozwiązania polega na tym, że przy umieszczonych na środku blatach i płytach kuchennych może pracować jednocześnie kilka osób. A skoro tak jest wygodnie, to dlaczego tej wygody nie przenieść do domu?

Nieważne więc, czy z wielkiej gastronomii, czy z domów naszych prababek: grunt że przeniesienie tego pomysłu do mieszkań i domów jest możliwe dzięki nowym technologiom, a także zmianom, jakie zaszły w projektowaniu i użytkowaniu kuchni.

Autor: Radosław Wojnar

Kuchnie są dzisiaj coraz większe i często otwarte na inne pomieszczenia. Rośnie też znaczenie kuchni w życiu domowym i towarzyskim: chętnie przebywają tam domownicy i często przyjmuje się tam gości.

Samo gotowanie zaczyna być również coraz częściej postrzegane jako zajęcie relaksujące, towarzyskie i w dzisiejszym zabieganym świecie wręcz luksusowe.

Za tymi zmianami podążają również producenci sprzętu AGD i mebli: dziś już bez problemu można kupić okap wyspowy, czy gotowe moduły do zbudowania wyspy.

Z czego wyspa kuchenna?

Trzon wyspy może składać się z gotowych szafek kuchennych, które są zaprojektowane specjalnie do tego celu. Można też wykorzystać przyścienne szafki stojące: należy je jednak wtedy odpowiednio ustawić, a widoczne tylne i boczne ścianki szafek odpowiednio wykończyć, na przykład dodatkowymi drzwiczkami.

Trzon wyspy można zbudować z płyt albo wymurować. Płyty powinny być odporne na wilgoć (do takich należą impregnowane płyty MDF). Można też wykonać wyspę w konstrukcji szkieletowej i obłożyć ją płytami gipsowo-kartonowymi lub zastosować konstrukcję z litego drewna. Do tak wykonanej konstrukcji można wstawić dowolne meble kuchenne, które skręca się z płytami trzonu.

Ścianki wyspy z płyt drewnopochodnych lub wykonanej w konstrukcji szkieletowej można pomalować, wykańczać dowolnym materiałem, w tym również płytkami ceramicznymi. Konstrukcja szkieletowa z płyt wyspy daje możliwość właściwego przeprowadzenia niezbędnych instalacji, a odpowiednio wypoziomowane szafki i szuflady dobrze się otwierają i zamykają.

Autor: Andrzej Szandomirski

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Szafki kuchenne, blaty, zlewozmywaki. Jak dobrać...

We współczesnym domu kuchnia stała się centrum strefy dziennej, często jest to również...

Kuchnia frontem do gości. 15 pomysłów na...

Wspólne gotowanie może być rodzinną zabawą, a nawet wydarzeniem towarzyskim. Wystarczy tak urządzić kuchnię,...

Fornir naturalny i modyfikowany. Kolorystyka,...

Fornir naturalny, podobnie jak lite drewno, może się zmieniać kolorystycznie wraz z upływem czasu, na...

Otwarte półki kuchenne - zobacz, jak wybrać...

Otwarte półki kuchenne to doskonały sposób na wyeksponowanie domowych skarbów. Jak jednak wybrać kuchenną...

Wyspa kuchenna w odremontowanym domu

Starą kuchnię odremontowano. Pojawiła się w niej wyspa kuchenna, nowe blaty laminowane oraz interesujące...

Wygodna kuchnia. Jak rozmieścić urządzenia...

W kuchni jest zawsze dużo sprzętu - zlewozmywaki, baterie kuchenne, sprzęt AGD, odprowadzenie ścieków,...