| muratordom.pl » Kuchnia » Meble i blaty » Wyspa w kuchni - dobry pomysł na zabudowę kuchni

Wyspa w kuchni - dobry pomysł na zabudowę kuchni

Blat kuchenny z kuchenką i zlewozmywakiem umieszczamy zwykle przy ścianie. Ostatnio jednak modne stało się inne rozwiązanie. Wyspa kuchenna, czyli oderwane od ściany miejsce pracy - szafki, blat, a nawet kuchenka i zlewozmywak mogą teraz znaleźć się pośrodku kuchni.

Wyspa w kuchni kiedyś i dziś

Przygotowywanie posiłków pośrodku kuchni nie jest w historii domów jednorodzinnych rzeczą nieznaną. Zanim w kuchniach pojawiły się blaty robocze pod ścianą, duży stół był miejscem, gdzie rodzina nie tylko zbierała się na posiłki – służył także do ich przygotowywania.

Wyspa kuchenna stosowana  jest też od dawna w wielkich kuchniach gastronomicznych. Podstawowa zaleta tego rozwiązania polega na tym, że przy umieszczonych na środku blatach i płytach kuchennych może pracować jednocześnie kilka osób. A skoro tak jest wygodnie, to dlaczego tej wygody nie przenieść do domu?

Nieważne więc, czy z wielkiej gastronomii, czy z domów naszych prababek: grunt że przeniesienie tego pomysłu do mieszkań i domów jest możliwe dzięki nowym technologiom, a także zmianom, jakie zaszły w projektowaniu i użytkowaniu kuchni.

Autor: Radosław Wojnar

Kuchnie są dzisiaj coraz większe i często otwarte na inne pomieszczenia. Rośnie też znaczenie kuchni w życiu domowym i towarzyskim: chętnie przebywają tam domownicy i często przyjmuje się tam gości.

Samo gotowanie zaczyna być również coraz częściej postrzegane jako zajęcie relaksujące, towarzyskie i w dzisiejszym zabieganym świecie wręcz luksusowe.

Za tymi zmianami podążają również producenci sprzętu AGD i mebli: dziś już bez problemu można kupić okap wyspowy, czy gotowe moduły do zbudowania wyspy.

Z czego wyspa kuchenna?

Trzon wyspy może składać się z gotowych szafek kuchennych, które są zaprojektowane specjalnie do tego celu. Można też wykorzystać przyścienne szafki stojące: należy je jednak wtedy odpowiednio ustawić, a widoczne tylne i boczne ścianki szafek odpowiednio wykończyć, na przykład dodatkowymi drzwiczkami.

Trzon wyspy można zbudować z płyt albo wymurować. Płyty powinny być odporne na wilgoć (do takich należą impregnowane płyty MDF). Można też wykonać wyspę w konstrukcji szkieletowej i obłożyć ją płytami gipsowo-kartonowymi lub zastosować konstrukcję z litego drewna. Do tak wykonanej konstrukcji można wstawić dowolne meble kuchenne, które skręca się z płytami trzonu.

Ścianki wyspy z płyt drewnopochodnych lub wykonanej w konstrukcji szkieletowej można pomalować, wykańczać dowolnym materiałem, w tym również płytkami ceramicznymi. Konstrukcja szkieletowa z płyt wyspy daje możliwość właściwego przeprowadzenia niezbędnych instalacji, a odpowiednio wypoziomowane szafki i szuflady dobrze się otwierają i zamykają.

Autor: Andrzej Szandomirski

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
8 pomysłów na aranżację kuchni w słonecznych...

W twojej kuchni będzie zawsze ciepło, jeśli zdecydujesz się na żółte ściany lub meble kuchenne....

Otwarte półki kuchenne - zobacz, jak wybrać...

Otwarte półki kuchenne to doskonały sposób na wyeksponowanie domowych skarbów. Jak jednak wybrać kuchenną...

Stary poczciwy kredens kuchenny. Mebel, który...

Wraz z modą na postarzane meble kuchenne wracają do łask kredensy. Postarzane, bielone goszczą zarówno w...

Wyspa kuchenna w odremontowanym domu

Starą kuchnię odremontowano. Pojawiła się w niej wyspa kuchenna, nowe blaty laminowane oraz interesujące...

Stół kuchenny - bohater rodzinnych posiłków....

Bez kuchennego stołu nie ma kuchni. Choć w nowoczesnych wnętrzach rola kuchennego stołu została ograniczona...

Funkcjonalna kuchnia. Zobacz, jak zaaranżować...

Na rynku meblarskim są dostępne funkcjonalne meble kuchenne z masą szuflad, do których można dokupić...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.