| muratordom.pl » Kuchnia » Meble i blaty » Wyspa w kuchni - dobry pomysł na zabudowę kuchni

Wyspa w kuchni - dobry pomysł na zabudowę kuchni

Blat kuchenny z kuchenką i zlewozmywakiem umieszczamy zwykle przy ścianie. Ostatnio jednak modne stało się inne rozwiązanie. Wyspa kuchenna, czyli oderwane od ściany miejsce pracy - szafki, blat, a nawet kuchenka i zlewozmywak mogą teraz znaleźć się pośrodku kuchni.

Wyspa w kuchni kiedyś i dziś

Przygotowywanie posiłków pośrodku kuchni nie jest w historii domów jednorodzinnych rzeczą nieznaną. Zanim w kuchniach pojawiły się blaty robocze pod ścianą, duży stół był miejscem, gdzie rodzina nie tylko zbierała się na posiłki – służył także do ich przygotowywania.

Wyspa kuchenna stosowana  jest też od dawna w wielkich kuchniach gastronomicznych. Podstawowa zaleta tego rozwiązania polega na tym, że przy umieszczonych na środku blatach i płytach kuchennych może pracować jednocześnie kilka osób. A skoro tak jest wygodnie, to dlaczego tej wygody nie przenieść do domu?

Nieważne więc, czy z wielkiej gastronomii, czy z domów naszych prababek: grunt że przeniesienie tego pomysłu do mieszkań i domów jest możliwe dzięki nowym technologiom, a także zmianom, jakie zaszły w projektowaniu i użytkowaniu kuchni.

Autor: Radosław Wojnar

Kuchnie są dzisiaj coraz większe i często otwarte na inne pomieszczenia. Rośnie też znaczenie kuchni w życiu domowym i towarzyskim: chętnie przebywają tam domownicy i często przyjmuje się tam gości.

Samo gotowanie zaczyna być również coraz częściej postrzegane jako zajęcie relaksujące, towarzyskie i w dzisiejszym zabieganym świecie wręcz luksusowe.

Za tymi zmianami podążają również producenci sprzętu AGD i mebli: dziś już bez problemu można kupić okap wyspowy, czy gotowe moduły do zbudowania wyspy.

Z czego wyspa kuchenna?

Trzon wyspy może składać się z gotowych szafek kuchennych, które są zaprojektowane specjalnie do tego celu. Można też wykorzystać przyścienne szafki stojące: należy je jednak wtedy odpowiednio ustawić, a widoczne tylne i boczne ścianki szafek odpowiednio wykończyć, na przykład dodatkowymi drzwiczkami.

Trzon wyspy można zbudować z płyt albo wymurować. Płyty powinny być odporne na wilgoć (do takich należą impregnowane płyty MDF). Można też wykonać wyspę w konstrukcji szkieletowej i obłożyć ją płytami gipsowo-kartonowymi lub zastosować konstrukcję z litego drewna. Do tak wykonanej konstrukcji można wstawić dowolne meble kuchenne, które skręca się z płytami trzonu.

Ścianki wyspy z płyt drewnopochodnych lub wykonanej w konstrukcji szkieletowej można pomalować, wykańczać dowolnym materiałem, w tym również płytkami ceramicznymi. Konstrukcja szkieletowa z płyt wyspy daje możliwość właściwego przeprowadzenia niezbędnych instalacji, a odpowiednio wypoziomowane szafki i szuflady dobrze się otwierają i zamykają.

Autor: Andrzej Szandomirski

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesna kuchnia na wysoki połysk. Zobacz 12...

Meble na wysoki połysk podkreślają elegancki i nowoczesny charakter kuchni. Bogata gama kolorów...

Otwarte półki kuchenne - zobacz, jak wybrać...

Otwarte półki kuchenne to doskonały sposób na wyeksponowanie domowych skarbów. Jak jednak wybrać kuchenną...

Wyposażenie kuchni - jaki sprzęt AGD kupić?

Wybierając urządzenia w sklepie, dobrze jest porównać ich moc i dopiero wtedy podjąć decyzję o...

Planowanie kuchni – wymiary i wysokość blatów...

Strefa robocza w kuchni powinna być odpowiednio zaplanowana. Najważniejsze są wielkości blatów...

Funkcjonalne szafki kuchenne - podstawa...

Szafki kuchenne to podstawa nowoczesnej aranżacji kuchni. Szafki cargo, szafki bezuchwytowe, z półkami...

Stary poczciwy kredens kuchenny. Mebel, który...

Wraz z modą na postarzane meble kuchenne wracają do łask kredensy. Postarzane, bielone goszczą zarówno w...