Wybierz drzwiczki

2008-11-14 1:00

W stworzeniu miłego wnętrza kuchni na pewno pomogą nam drzwiczki szafek.

szafki
Autor: Marcin Czechowicz

Na szczęście, w sklepach jest ich bez liku - o różnych kolorach i wzorach, wykonane z rozmaitych materiałów. Jeśli nawet nie znajdziemy wymarzonego koloru czy wzoru lub chcemy mieć drzwiczki o nietypowych wymiarach - producent wykona je na nasze zamówienie.

Materiały:

  • Drewno Do produkcji drzwiczek najczęściej używa się płyt o grubości 2 cm. Najpopularniejszymi surowcami są: sosna, świerk, olcha (tańsze) oraz droższe – brzoza, buk, dąb, czereśnia, jesion. Ze względu na wysoką cenę niektórych gatunków (np. czereśni), tańsze drewno, np. sosnowe, często bejcuje się tak, by imitowało droższe. Drzwiczki drewniane, zwłaszcza z twardego drewna liściastego (dąb, buk), są bardzo trwałe i mają naturalny kolor, do którego łatwo dobrać kuchenne dodatki.
  • Płyta MDFMa grubość 1,6-1,9 cm. Wykonana jest ze zmielonego i sprasowanego drewna. Z wierzchu może być pokryta dekoracyjną folią PVC (imitującą stal, drewnopodobną, czy kolorową) albo lakierem. MDF jest tańszy od drewna, trwały i odporny na wilgoć. Daje się też łatwo kształtować, dzięki czemu bez trudu zamówimy lub kupimy drzwiczki wygięte według naszej fantazji.
  • Płyta wiórowa Do produkcji drzwiczek stosuje się zwykle płytę o grubości 1,8 cm. Może być laminowana, fornirowana lub lakierowana – lakierem matowym, półmatowym albo dającym połysk. Główne zalety tego materiału, to niska cena i duża ilość wzorów laminatów. Jest jednak kruchy, produkuje się więc z niego tylko drzwiczki o najprostszych kształtach – bez zaokrągleń i ozdobnych wyżłobień.
  • Okleina Stosuje się folię PVC lub laminat. Folia łatwo dopasowuje się do kształtu oklejanych powierzchni, więc stosuje się ją zazwyczaj do drzwiczek z ozdobnymi wyżłobieniami. Natomiast laminatami okleja się drzwiczki o równych powierzchniach.

Wykończenie płyt wiórowych i MDF

Krawędzie mogą być wykonane na dwa sposoby:

  • postforming krawędzie są zaokrąglone, a całą płytę pokrywa jeden kawałek folii lub laminatu, przechodzący z powierzchni płyty na krawędź;
  • softforming krawędzie nie są zaokrąglone, a w miejscu odcięcia płyty przyklejony jest oddzielny pasek laminatu lub folii PVC.

Drzwiczki, w których zastosowano postforming, są mniej narażone na działanie wilgoci. Jednak zawsze będą miały zaokrąglone brzegi – mamy więc mniejszy wybór kształtów, niż w przypadku tych wykonanych w technice softformingu.

szafki
Autor: Jarosław Chabros

Kolory i wzory

Trudno, choć w przybliżeniu, podać ich liczbę, ponieważ producenci twierdzą, że mają w katalogach wszystko, a jeśli nawet nie mają – to potrafią wykonać każde zamówienie. Proponują np. połączenie drewna z metalem lub szkłem, okleiny imitujące drewno, marmur, granit i wiele innych materiałów. Drzwiczki z drewna i MDF mogą mieć ozdobne żłobienia i kształty. U wielu producentów nie tylko wybierzemy je z obszernego katalogu, ale i – z pomocą fachowca wyposażonego w komputer – zaprojektujemy własne. Takie „super-specjalne” zamówienie będzie droższe od zwykłego o około 40%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.