Stolik ścienny

2009-08-28 2:00

Małe śniadanko na małym blacie. Powiększająca blat rama wciąż wisi na ścianie. Konstrukcja takiego stolika jest stabilna, a jadanie przy nim całkiem wygodne.

Stolik ścienny
Autor: Piotr Mastalerz Stolik ścienny

Propozycja ta ma tę zaletę, że nie wymaga wprowadzania żadnych zmian w układzie szafek. Ten rozkładany stolik z płyty MDF potrzebuje tylko kawałka ściany.

Mebel składa się z trzech części:

  • niewielkiego blatu,
  • jego obramowania
  • i cienkiej, szerokiej nogi.

Gdy jest złożony, wszystkie jego elementy ściśle przylegają do powierzchni ściany. Kiedy go rozłożymy, otrzymamy niewielki blat wsparty na nodze. Jeśli chcemy mieć więcej miejsca na zastawę, opuszczamy trzeci element stolika – obramowanie, które opiera się na mniejszym blacie i zwiększa jego powierzchnię.

Miejsce pod oknem kuchennym jest przeważnie idealne dla niewielkiego stolika. Jedynym mankamentem może być umieszczony właśnie tam grzejnik. My znaleźliśmy sposób na to, by kaloryfer nie był przeszkodą dla podokiennego kącika jadalnego. Zaprojektowaliśmy składany półokrągły blat, który po opuszczeniu zasłania grzejnik, a mimo to nie utrudnia obiegu ciepłego powietrza. Przedostaje się ono do pomieszczenia przez wywiercone w blacie otwory (zwłaszcza te, które są dokładnie nad kaloryferem). Klapa blatu nie jest przymocowana bezpośrednio do ściany, ale do fragmentu blatu, który się nie składa. Dzięki temu grzejnik chowa się swobodnie pod klapą. Pionowa podpora z obracanym ramieniem pozwala oprzeć stolik po rozłożeniu. Stolik wykonany jest z płyty MDF i ma standardową wysokość 75 cm. Łatwo więc do niego dopasować krzesła lub taborety.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.