| muratordom.pl » Kuchnia » Meble i blaty » Kuchnia odkodowana

Kuchnia odkodowana

Jakie szafki, co na blat? Wybór materiałów jest ogromny, a decyzję o tym, jak wykończyć kuchnię, bardzo trudno podjąć. Warto poznać obecnie stosowane pomysły, materiały, trendy.

Nowoczesne forniry

Zanim powstanie nowa kuchnia, trzeba podjąć wiele trudnych decyzji. I to bez względu na to, czy wnętrze aranżuje się samodzielnie, czy z pomocą architekta. Nawet gdy zatrudnia się profesjonalistę, warto po prostu wiedzieć, czego się chce. Wybór materiałów to jeden z pierwszych kroków. Kolejnym jest decyzja o sposobie ich łączenia. Zestawiać można na zasadzie podobieństwa lub kontrastu, albo dążyć do pełnej jednorodności. Możliwości jest coraz więcej. W ciągu ostatniej dekady dokonał się ogromny postęp. Rozwiązania kiedyś niedostępne teraz są z powodzeniem stosowane. Dzięki nowym technologiom możliwe jest na przykład uzyskanie kamiennej płyty o grubości zaledwie 5 mm. Jest jednak bardzo cienka i krucha, dlatego trzeba ją wzmocnić.

Autor: Marcin Czechowicz

Kawa z piankąBlat: trawertyn żywicowany i polerowany, drzwiczki: fornir z drewna hebanowego lakierowanego na wysoki połysk, szkło satynowane w aluminiowej ramce, STUDIO PROSTYCH FORM.

Autor: Marcin Czechowicz

Orzechowy kremSzafka z szufladami i blat: fornir palisander indyjski, szafka z podświetlonym dnem, ARTDECO.

ZDANIEM PROJEKTANTA

Co jest modne?
Gdy kuchnia stanowi przedłużenie salonu, meble, wyspa, a nawet blat mogą być pokryte eleganckim fornirem. Prezentują się wówczas mniej "technologicznie". W dużej przestrzeni efektownym rozwiązaniem jest blat i zlew z tego samego tworzywa (kamienia).

Autor: Marcin Czechowicz

Gorzka czekoladaSzafka wisząca: szkło lakierowane, półka fornirowana z oświetleniem, uchwyt aluminiowy, panel szklany, panel fornirowany (zebrano, połysk), blat szklany, konstrukcja aluminiowa, ARTDECO.

Autor: Marcin Czechowicz

Z czarnym pieprzemFront (z uchwytem): fornir wenge, blat: granit, PRESTIŻ.

Niczym w salonie

Płytę nakleja się na szkło hartowane lub przezroczyste tworzywo i umieszcza w aluminiowych bądź stalowych ramkach. Taki front bardzo efektownie prezentuje się podświetlony. Źródło światła instaluje się wówczas w środku szafki. Dotychczas kamienne części zabudowy wykonywało się głównie z onyksu, obecnie także z wielu gatunków marmuru. Coraz popularniejsze, choć wciąż uważane za nowość, są fronty szklane. Dla uzyskania ciekawszego efektu szkło podświetla się podobnie jak kamień. Co wybrać: sprawdzone materiały czy nowatorskie rozwiązania, zależy od stylu, w jakim ma być utrzymana kuchnia, preferencji estetycznych, względów praktycznych i oczywiście zasobności portfela.

Autor: Marcin Czechowicz

Deser na zimnoFornir: heban naturalny, blat: granit, szkło z neonem, PRESTIŻ.

Autor: Marcin Czechowicz

Z aromatem brandyMeble: lity dąb i płyta fornirowana dębiną. Dzięki idealnemu doborowi drewna wyglądają jak pokryte modyfikowanym fornirem dębowym. Blat: dąb olejowany, granit, ARINO HOUSE.

ZDANIEM STYLISTY

Jak dobierać?
Jest kilka podstawowych zasad. We wnętrzach rustykalnych na swoim miejscu są drewno, kamień, ewentualnie ceramika. Loft wymaga otwartych form i "zimnych" materiałów. Na blatach i ścianach najlepiej sprawdzą się szkło i blacha stalowa. Względy praktyczne przemawiają za materiałami, które są "łatwe w obsłudze": granit, corian, laminaty. Niektóre komponują się ze sobą niejako naturalnie, jak kamień i drewno, stal i szkło, lakiery i sztuczne tworzywa. Można ten porządek zburzyć, ale odradzam stosowanie więcej niż trzech materiałów jednocześnie. Pamiętajmy, by kolory współgrały. Liczy się jeszcze jeden czynnik - moda.

Modne nowinki

Bądźmy szczerzy - wszelkie nowinki są bardzo kosztowne. Zakup samego kamienia na front, blat czy okładzinę ścienną, jest już dużym wydatkiem. Fronty drewniane niegdyś uznawane za ekskluzywne (bo efektowne i drogie), właściwie odchodzą w zapomnienie. Powodem jest głównie to, że drewno pracuje - większe powierzchnie rozsychają się i po kilki latach pękają. Miejsce drzwiczek z litego drewna zajęły fronty fornirowane. Dekoracyjną drewnianą okleiną pokrywa się czasami także blaty. Jednak wyłącznie w kuchniach "na pokaz", w których się mało gotuje. Rozwiązania projektowe i materiały trzeba dostosować do charakteru wnętrza. Inne pasują do kuchni otwartej na salon, inne do bedącej osobnym pomieszczeniem. Wybór zależy też od tego, czy kuchnia jest tylko miejscem przygotowywania posiłków, czy także wizytówką domu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Blaty kuchenne - trwałe, trwalsze i najtrwalsze....

Za metr kwadratowy blatu kuchennego możesz zapłacić kilkadziesiąt złotych albo… kilkanaście razy...

Nowoczesna kuchnia na wysoki połysk. Zobacz 12...

Meble na wysoki połysk podkreślają elegancki i nowoczesny charakter kuchni. Bogata gama kolorów...

Szafki kuchenne, blaty, zlewozmywaki. Jak dobrać...

We współczesnym domu kuchnia stała się centrum strefy dziennej, często jest to również...

Stary poczciwy kredens kuchenny. Mebel, który...

Wraz z modą na postarzane meble kuchenne wracają do łask kredensy. Postarzane, bielone goszczą zarówno w...

Wyposażenie kuchni - jaki sprzęt AGD kupić?

Wybierając urządzenia w sklepie, dobrze jest porównać ich moc i dopiero wtedy podjąć decyzję o...

Wygodna kuchnia. Jak rozmieścić urządzenia...

W kuchni jest zawsze dużo sprzętu - zlewozmywaki, baterie kuchenne, sprzęt AGD, odprowadzenie ścieków,...