Blaty do kuchni z kompozytów. Modne i trwałe blaty kompozytowe

2018-08-28 9:58

Blaty z kompozytów są trwałe i ładne, do złudzenia przypominają kamień. Kompozyty mineralne, czyli tworzywa nowej generacji, sprawdzą się tam, gdzie nie zawsze wystarczy kamień czy drewno. Kompozyty to grupa materiałów stosowanych do produkcji blatów kuchennych, stołów, parapetów, frontów szafek, okładzin ściennych oraz zlewozmywaków. Wiele z nich do złudzenia przypomina kamień.

Nowoczesny kompozyt
Autor: WEBERHAUSE Barwa i wzór kompozytu zależy od stopnia zmielenia skały i pigmentu – czasami do złudzenia przypomina granit

Kompozyty (Solid Surface - to znaczy trwała powierzchnia) powstają z wodorotlenku glinu (pozyskuje się go ze zmielonej skały), ze spoiwa z żywicy akrylowej oraz z pigmentów. Wodorotlenek glinu nadaje im twardość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Żywica sprawia, że są znacznie lżejsze od kamienia i termoplastyczne. Pozwala to na dowolne formowanie blatów kuchennych, nadawanie im nietypowych kształtów i komponowanie z nich nawet najbardziej fantazyjnych wzorów. Od lat 60., kiedy to w firmie Du Pont wynaleziono corian (uważany często za jedyny prawdziwy Solid Surface), powstało wiele produktów o bardzo zbliżonym składzie. Materiały te są bardziej miękkie od tych z akrylem, łatwiej je zarysować, ale są bardzo odporne na działanie agresywnych związków chemicznych.

Osobną grupę tworzą kompozyty, które są wykorzystywane do produkcji zlewozmywaków. Wypełniaczem są tu zmielony granit, wodorotlenek glinu, kwarc i krzem, a spoiwem jest żywica akrylowa. Każda z firm produkujących zlewozmywaki kuchenne używa innej nazwy tworzywa. Najbardziej znanymi producentami są Franke (kompozyt określany jako fragranit), Blanco (wykonują zlewozmywaki z silgranitu) oraz Teka (tegranit).

Kompozyty zawierają około 80% wodorotlenku glinu i 20% żywicy akrylowej. Na rynku można je spotkać pod różnymi nazwami firmowymi:

corian,
kerrock,
staron,

rausolid,
montelli – seria ultra czy też cristilan.

Niekiedy zamiast żywicy akrylowej stosuje się żywice poliestrowe. Zawierają je takie kompozyty, jak:

marlan,
poligranit,

top stone,
montelli - seria basic.

Blaty w kompozytów – materiał bez wad?

Uwaga na gorące. Blaty z kompozytów nie są odporne na temperaturę powyżej 180-190°C (poza zlewozmywakami z kompozytów wzmocnionych). Gorący garnek postawiony na blacie może spowodować jego wybrzuszenia lub pęknięcia. Przy płytach gazowych i elektrycznych blat musi być podklejony taśmą termoizolacyjną, niezabezpieczony w ten sposób może pod wpływem wysokiej temperatury (około 200°C) pękać.
Zarysowania. Trudniej zarysować blat z kompozytu niż blat z marmur, blat drewniany czy laminat, jednak nie należy bezpośrednio na nich kroić czy też przesuwać po nich naczyń. Rysy są bardziej widoczne na powierzchniach ciemnych i błyszczących. Dlatego w miejscach narażonych na zarysowania (parapety, na których stoją doniczki z kwiatami) lepiej zastosować tworzywo jasne i matowe. Rysy można spolerować samodzielnie papierem ściernym.
Cena blatów z kompozytów. Ogranicza jego dostępność. Kompozyt to tworzywo dość kosztowne i ekskluzywne. Najdroższe znacznie przekraczają cenę granitu.

Blaty
Autor: Mariusz Bykowski Kompozyty, czyli mieszanki minerałów używane do produkcji przede wszystkim zlewozmywaków, umywalek i wanien stały się popularne również jako materiał na blaty kuchenne.

Kompozyt, czyli materiał bezkonkurencyjny

  • Kompozyty są lekkie i plastyczne. Są dużo lżejsze od kamienia, a nawet płytek ceramicznych, dlatego wykorzystane na blaty nie wymagają wzmocnionej konstrukcji szafek. Zrobione z kompozytów blaty mogą mieć powierzchnie z wyoblonymi uwypukleniami i wklęsłościami, mogą też mieć zaokrąglone krawędzie. Kompozyt jest jedynym materiałem, z którego można tworzyć duże wielofunkcyjne powierzchnie - blat płynnie przechodzi w umywalkę, zlewozmywak lub powierzchnię ściany. W przeciwieństwie do drewna, laminatów czy kamienia spoiny są w nim prawie niewidoczne (wykonuje się je z masy klejowej w tym samym kolorze co kompozyt).
  • Kompozyt kolorowy. Wiele firm oferuje kompozyty w blisko 90 kolorach i odcieniach. Ich barwa i wzór zależą od użytego pigmentu i stopnia zmielenia skały - są barwione w masie. Niektóre do złudzenia naśladują granit, inne zaskakują swoją barwą - w niczym nieprzypominającą znanych materiałów. Dzięki gładkim połączeniom z innymi kolorami można z nich tworzyć wzorzyste kompozycje. Nie zmieniają barwy pod wpływem promieni słonecznych.
  • Materiał higieniczny. Kompozyt to tworzywo, które najłatwiej utrzymać w czystości. Na gładkiej powierzchni bez widocznych spoin brud i resztki jedzenia nie mają się gdzie gromadzić. Nie ma szczelin, w które mogłaby się dostawać woda i wilgoć. Blaty z kompozytów są nienasiąkliwe, nie mają porów, w których mogłyby się rozwijać bakterie, grzyby i pleśń. Nie wchodzą w reakcje chemiczne z żywnością.

Sprawdź też:

  • Blaty z kompozytów są odporne na plamy. Są bardziej od laminatów, drewna i niektórych kamieni odporne na kwasy i środki chemiczne, a także soki owocowe i warzywne. Nie odbarwiają się pod wpływem krwi czy też jodyny.
  • Kompozyt można naprawić. Większych napraw dokonuje fachowiec (w naszym domu). Pęknięcia należy zaszpachlować akrylową masą klejową. Duże ubytki uzupełnia się, wklejając identyczny materiał. Miejsce naprawione jest nie do odróżnienia.

Po mniej więcej po 15 latach powierzchnie blatów z kompozytu często wymagają ponownego szlifowania i polerowania. Powinien to zrobić fachowiec dysponujący profesjonalnym sprzętem.

Uwaga! Kompozyty bywają mylone z konglomeratami. Konglomerat to kruszywo marmurowe spojone żywicą poliestrową. Nie jest tak plastyczny ani wytrzymały jak kompozyt.

Kompozyty - materiały z przyszłością
Autor: Mariusz Bykowski Należy pamiętać, aby bezpośrednio na blacie z kompozytu nie stawiać gorących naczyń.

Pielęgnacja blatów z kompozytów

Kompozyty łatwo utrzymać w czystości. Do czyszczenia blatu kompozytowego należy używać miękkiej gąbki lub ścierki z tworzyw naturalnych oraz delikatnych detergentów bez zawartości elementów rysujących powierzchnię. Jeśli zabrudzenie trudno schodzi, trzeba pozostawić na nim przez kilka minut środek czyszczący. Po wyczyszczeniu powierzchnię wyciera się do sucha.

Sprawdź też:

Blaty kompozytowe zalety

  • blaty z kompozytów można dowolnie uformować, na przykład z podwyższoną krawędzią albo z „kołnierzem” nachodzącym na ścianę, blat może też tworzyć całość ze zlewozmywakiem,
  • są ciepłe w dotyku (dopasowują się do temperatury otoczenia),
  • blaty kompozytowe są odporne na zarysowania (ale nie zaleca się bezpośredniego krojenia ostrym nożem), uszkodzenia mechaniczne i substancje chemiczne,
  • łatwo je odnowić – jeśli się zniszczy, można po prostu przeszlifować jego powierzchnię,
  • elementy kompozytowe można łączyć tak, że spoiny są niewidoczne,
  • wszystkie krawędzie można zaokrąglić, dlatego blaty są przyjazne w użytkowaniu.

Blaty kompozytowe wady

  • wysoka cena – od 1500 zł/m2,
  • możliwość uszkodzenia w kontakcie z wysoką temperaturą lub z powodu szurania naczyniami,
  • przycinanie i montaż blatów z corianu wymaga pomocy fachowca.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.