| muratordom.pl » Kuchnia » Meble i blaty » Jaki kamień wybrać na blat kuchenny? Poradnik

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny? Poradnik

Blat kuchenny może być wykonany z kilku materiałów. Jednak jednym z najsolidniejszych i najtrwalszych jest kamień. Można wybierać spośród wielu rodzajów. Zobacz, jaki materiał najlepiej nadaje się na blat kuchenny oraz w jaki sposób dokonywać pielęgnacji blatów kuchennych z kamienia.

Na blat kuchenny można wybierać z 200 odmian granitu, podobnie wygląda sytuacja z marmurami i piaskowcami. W tak bogatej ofercie każdy znajdzie kolor pasujący do aranżacji wnętrza swojego domu, mniej lub bardziej intensywne wzory, odpowiednie wykończenie powierzchni. Co prawda kamień we wnętrzach najczęściej stosuje się jako okładziny ścian, wykończenie posadzek, kabin prysznicowych, jednak ciekawą aranżację tworzą wykonane z tego materiału właśnie blaty kuchenne.

Jaki kamień wybrać?

Do kuchni zalecane są: granit, porfir oraz bazalt (odporne na zaplamienia). Ewentualnie można sięgnąć po marmur lub trawertyn, ale wtedy trzeba zabezpieczyć blaty przed zaplamieniem czy nasiąkaniem wodą. Wszystkie gatunki kamienia naturalnego są odporne na działanie wysokiej temperatury, dlatego znakomicie nadają się na blaty kuchenne.

Zakłady kamieniarskie dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii mają możliwość nadania materiałowi niemal nieograniczonych form – łuków i innych bardziej skomplikowanych kształtów sugerowanych na przykład przez projektanta. Można je wyciąć bez problemu – ale wtedy dobrze by było, aby inwestorzy dysponowali szablonem.

Kamienne elementy - takie jak blaty kuchenne - mogą mieć powierzchnię wykończoną na kilka sposobów. We wnętrzach często są stosowane te polerowane – ze względu na łatwość utrzymania ich w czystości. Do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym znakomicie nadają się kamienne elementy o powierzchni szczotkowanej (tak zwanej antico), która jest lekko nierówna i nie błyszczy.

Ostatnio chętnie wybierane są również kamienie wykończone matowo lub całkiem surowe. Można również kupić płomieniowany granit o bardzo chropowatej fakturze. Standardowo jest przeznaczony do stosowania na zewnątrz, ale jeśli ktoś chce, można użyć go we wnętrzach – szczególnie pasuje do tych zaaranżowanych rustykalnie. Niekiedy elementy kamienne wymagają specjalnego przygotowania do zastosowań we wnętrzach. Takich zabiegów potrzebuje na przykład trawertyn i inne delikatniejsze odmiany kamienia – choćby marmur.

Jak czyścić i pielęgnować kamień?

Aby uodpornić wyroby kamieniarskie na ewentualne trudne do usunięcia plamy, można je zabezpieczyć impregnatami. Warstwa ochronna z preparatu chemicznego pozwoli na łatwiejsze doczyszczenie powierzchni.

Do pielęgnacji kamienia najlepiej nadaje się woda. Jeśli jednak blat kamienny został zabrudzony tłuszczem, można go oczyścić łagodnym detergentem – ważne, by nie był on z grupy tych przeznaczonych na kamień pochodzący z wody oraz na rdzę. Tego rodzaju środki mogą uszkodzić powierzchnię kamiennego elementu. Bardzo zabrudzone powierzchnie należy czyścić specjalnymi środkami do kamienia. Zdarzające się czasem trwałe zaplamienia pomogą również usunąć firmy produkujące kamień.

Ryzyko trwałego zabrudzenia powierzchni kamienia minimalizują środki impregnujące. Jednak producenci elementów z tego materiału zalecają ograniczenie ich użycia wewnątrz domu. Po pierwsze – są to środki chemiczne, więc na przykład stosowanie ich do ochrony blatów kuchennych mających kontakt z żywnością nie jest wskazane.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Bądź EKO – segreguj śmieci i oszczędzaj

Czy wiesz, jak poważnym problemem w dzisiejszych czasach jest segregacja śmieci? Każdy z nas...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Funkcjonalna kuchnia. Zobacz, jak zaaranżować...

Na rynku meblarskim są dostępne funkcjonalne meble kuchenne z masą szuflad, do których można dokupić...

Planowanie kuchni – wymiary i wysokość blatów...

Strefa robocza w kuchni powinna być odpowiednio zaplanowana. Najważniejsze są wielkości blatów...

Jak zaplanować wygodną i funkcjonalną kuchnię?

Odkąd modne stały się kuchnie otwarte, coraz częściej nie przypominają one tradycyjnych pomieszczeń służących...

Kolorowe fronty kuchenne. 12 pomysłów, jak za...

Wybierając meble kuchenne w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na fronty szafek. To one bowiem budują styl...

Nowoczesna kuchnia na wysoki połysk. Zobacz 12...

Meble na wysoki połysk podkreślają elegancki i nowoczesny charakter kuchni. Bogata gama kolorów...