| muratordom.pl » Kuchnia » Meble i blaty » Funkcjonalne szafki kuchenne - podstawa nowoczesnej kuchni
Szafki kuchenne - podstawa aranżacji kuchni

Funkcjonalne szafki kuchenne - podstawa nowoczesnej kuchni

Szafki kuchenne to podstawa nowoczesnej aranżacji kuchni. Szafki cargo, szafki bezuchwytowe, z półkami obrotowymi - w te rozwiązania warto zainwestować, urządzając wygodną zabudowę kuchenną. Współczesne szafki kuchenne wykorzystują miejsca do tej pory niedostępne! Zobacz, jak urządzić nowoczesną kuchnię.

Dzisiaj nie powinniśmy mieć kłopotu z urządzeniem nowoczesnej kuchni: oferta rynkowa jest tak bogata, że łatwo można dostosować to pomieszczenie do naszego stylu życia i wybrać wyposażenie funkcjonalne i zgodne z naszymi gustami. W wyborach nie ogranicza nas właściwie nic poza kosztami.

Szafki kuchenne dla każdego

Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest gotowy zestaw mebli w kuchni, w skład którego wchodzą: szafka pod zlewozmywak, szafki stojące przeznaczone do przykrycia blatem roboczym oraz kilka szafek wiszących. Dolne szafki kuchenne łączy się blatem – jest on w zestawie albo można go dokupić samemu. Zgodnie ze współczesną tendencją szafki kuchenne mogą tworzyć długie ciągi, w których jednakowe fronty kryją różne funkcje, albo przeciwnie – przerywane są otwartymi półkami lub przeszklonymi witrynami.

Warto korzystać z oferty sklepów oferujących pojedyncze szafki kuchenne służące do zestawiania w komplety. To rozwiązanie jest nawet wielokrotnie tańsze niż zestaw mebli do kuchni wykonanych na zamówienie, którego zaletą jest to, że projektant dopasuje zabudowę kuchenną do naszych potrzeb. W większości studiów projekt wstępny jest bezpłatny.

Dobrym sposobem na tanią kuchnię jest wybudowanie szafek z płyt g-k i z cegieł lub bloczków betonowych. Wymaga to dokładnego rozplanowania, ale jest na tyle proste, że wszystko można wykonać samodzielnie. Taka konstrukcja daje możliwość licznych stylizacji. Cegła w zależności od koloru i faktury jest dobrym wyjściem do skomponowania kuchni rustykalnej, wiejskiej lub industrialnej. Nowoczesna kuchnia może być również wykończona tynkiem albo glazurą, wówczas to one nadadzą jej styl.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Komfort otwierania szafek kuchennych – nie warto na nim oszczędzać

Najbardziej typowe są drzwiczki skrzydłowe. Warto je stosować, gdy w kuchni jest wystarczająco dużo przestrzeni. Szafki skrzydłowe są jednak trudne do otwierania w narożnikach, gdy otwarte dwie pary drzwiczek wchodzą ze sobą w kolizję, oraz w meblach wysokich i szerokich.

Drzwiczki uchylne sprawdzają się w niskich i szerokich wiszących szafkach, gdzie tradycyjne otwieranie skrzydeł byłoby niewygodne, a także tam, gdzie typowe drzwiczki robiłyby wrażenie nieproporcjonalnych i byłyby niefunkcjonalne.

Na tle innych wyróżniają się szafki żaluzjowe, ich atutem są faktury drzwiczek oraz kolor lub rodzaj materiału na front. Stalowe są lekkie i nowoczesne, drewniane przypominają meble kolonialne. Ich otwieranie nie wymaga miejsca na drzwiczki przed szafką, jednak sam system otwierania szafek żaluzjowych zajmuje dużo miejsca. Można też regulować wysokość, do jakiej opuścimy żaluzję, co umożliwia eksponowanie dekoracyjnych przedmiotów.

Wygodnym rozwiązaniem w szafkach narożnych są drzwi skrzydłowe połączone ze sobą zawiasami, składane w poziomie stosuje się w szafkach wiszących. Nadają się do egzemplarzy szerokich i niskich, których skrzydło drzwiczek po otwarciu zajmowałoby dużo miejsca. Składane w pionie stosuje się w dużych szafach stojących, pełniących funkcję spiżarni lub kredensu. Ułatwiają dostęp do ich zawartości, a podczas otwierania zajmują mniej miejsca niż tradycyjne drzwi skrzydłowe.

WARTO WIEDZIEĆ

Nowoczesnym i modnym rozwiązaniem są szafki bezuchwytowe. Otwiera się je dzięki odpowiednio wyfrezowanej krawędzi lub „na klik-klak” – szafka samoczynnie otwiera się po naciśnięciu w odpowiednim miejscu. Fronty tworzą wtedy gładkie powierzchnie na tle ścian, stając się barwnymi plamami lub tworząc czyste proste linie. Doskonale harmonizują z metalem, kamieniem czy szkłem. 

Jednak w to rozwiązanie warto zainwestować nie tylko ze względów estetycznych, ale też gdy mamy małe dzieci – przy takim systemie otwierania na pewno nie nabiją sobie guza o wystające uchwyty.

Modne są również dzisiaj drzwiczki przesuwne, które podobnie jak żaluzjowe, nie zabierają miejsca przed szafką. Fronty są wówczas osadzone na prowadnicach. Kupując szafki z takimi drzwiczkami, dobrze jest zwrócić uwagę na jakość i gwarancję systemów przesuwnych.

Wnętrza szafek kuchennych

Choć koszt wyposażenia wnętrz szafek kuchennych nie jest mały, warto w nie zainwestować – służą one wygodzie, ergonomii i utrzymaniu czystości. Bardzo praktycznym sposobem jest system cargo. Tworzą go kosze umieszczone na stelażach zamontowanych we wnętrzu szafki, które wysuwają się po jej otworzeniu, co znacznie ułatwia prace kuchenne i porządkowe. W szafkach cargo rzeczy są posortowane i widoczne, żeby się do nich dostać, nie trzeba sięgać w jej głąb. W zależności od przeznaczenia kosze mogą być ażurowe lub pełne, a także z wkładem-stojakiem na butelki. Służą do przechowywania żywności i naczyń. Cargo niskie, do 75 cm, umieszcza się pod blatem, w dolnym ciągu szafek. Wąskie podblatowe umożliwiają zagospodarowanie niewielkich przestrzeni między innymi meblami.

Wygodnym rozwiązaniem są również wykorzystywane w szafkach narożnych półki obrotowe, przymocowane do solidnej osi. Obracając półkę, łatwo dotrzeć do rzeczy umieszczonych nawet w najgłębszych zakamarkach narożnika. W zależności od powierzchni, jaką mamy do wykorzystania, i kształtu szafki półki mogą mieć formę okręgu, półokręgu lub 3/4 okręgu. Wyższe krawędzie i maty antypoślizgowe zapobiegają zsuwaniu się z nich i przesuwaniu naczyń lub produktów żywnościowych. Półki obrotowe mogą być ażurowe lub pełne: z tworzywa albo z takiej samej płyty jak fronty szafek.

Koszty frontów szafek kuchennych

  • Najbardziej popularne są fronty szafek z MDF. To płyta pilśniowa średniej gęstości formowana na sucho. Jest chętnie stosowana ze względu na łatwość zaokrąglania wąskich płaszczyzn drzwiczek i szuflad oraz możliwość ich frezowania. Zabezpiecza się ją przed wilgocią specjalnym gruntowaniem i wykańcza emaliami o bogatej palecie barw. MDF zawdzięcza popularność stosunkowo niewysokiej cenie, a także atrakcyjnemu wyglądowi. MDF sprawdza się w kuchniach trudnych do zabudowania - umożliwia realizację indywidualnych projektów. Fronty mogą być wykończone folią (są tańsze) lub lakierowane. Niekiedy trzeba dopłacić około 5% za nietypowy kolor. Jeszcze więcej, nawet do 30%, należy zapłacić za fronty w lakierze metalizowanym.
  • Fronty z drewna robią wrażenie solidnych i nawet w najbardziej nowoczesnych, uproszczonych wersjach pozostają klasyczne. To jednak rozwiązanie droższe od MDF. Stosuje się je w kuchniach rustykalnych, ale też nowoczesnych. Fronty wykonuje się z litego dębu, sosny, wiśni, olchy, buku. Modna jest bezpretensjonalna i nowoczesna brzoza. W kuchniach prestiżowych można spotkać fronty wykończone modnymi fornirami z egzotycznych gatunków drewna: zebrano, palisandru czy orzecha. Ze względu na pochodzenie i modę są jednak nawet wielokrotnie droższe od rodzimego.
  • Modne, choć drogie, są fronty szklane. Ze względu na swoją neutralność i lekkość chętnie stosuje się je w połączeniu z innymi frontami szafek. Szkło przezroczyste wykorzystuje się na szafki-witryny, jest ono tańsze od mrożonego. Fronty z mrożonego szkła osadzane w aluminiowych ramach pasują do kuchni minimalistycznych. Przeszklone fronty to propozycja dla tych, którzy lubią otwarte półki, a równocześnie nie chcą ciągłego odkurzania.

Fornir naturalny i modyfikowany. Kolorystyka, zastosowanie i koszty

Fornir naturalny, podobnie jak lite drewno, może się zmieniać kolorystycznie wraz z upływem czasu,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Otwarte półki kuchenne - zobacz, jak wybrać...

Otwarte półki kuchenne to doskonały sposób na wyeksponowanie domowych skarbów. Jak jednak wybrać kuchenną...

Jak sobie radzić z domowym kurzem? 8 sposobów na...

Kurz wciska się do domu każdą szczeliną, więc jego sprzątanie to walka jak z wiatrakami. Natychmiast po...

Szafki kuchenne, blaty, zlewozmywaki. Jak dobrać...

We współczesnym domu kuchnia stała się centrum strefy dziennej, często jest to również...

Nowoczesna kuchnia na wysoki połysk. Zobacz 12...

Meble na wysoki połysk podkreślają elegancki i nowoczesny charakter kuchni. Bogata gama kolorów...

Stolik na ścianie

Solidny stół potrzebny jest w każdym domu, nie tylko na czas przyjęć czy towarzyskich spotkań. Ale jak go...