| muratordom.pl » Kuchnia » Meble i blaty » Fornir naturalny i modyfikowany. Kolorystyka, zastosowanie i koszty

Fornir naturalny i modyfikowany. Kolorystyka, zastosowanie i koszty

Fornir naturalny, podobnie jak lite drewno, może się zmieniać kolorystycznie wraz z upływem czasu, na przykład pod wpływem promieni słonecznych. Fornir modyfikowany jest odporny na zmianę barwy. Kolorystyka fornirów modyfikowanych jest bogatsza od tej oferowanej przez naturę, bo niektóre forniry są podbarwiane fabrycznie.

Autor: Marcin Czechowicz Fornir

Wzory i kolory fornirów

Kolorystyka fornirów jest bardzo bogata – poczynając od jasnoróżowego klonu, przez złociste sosny, bambusy, zirbe, kakaowe mirty i jabłonie indyjskie, pomarańczowo-czerwone drewno różane, po czekoladowy makassar i czarne wenge. Rysunek słojów to efekt naturalnego usłojenia drewna i sposobu wytwarzania forniru. Forniry modyfikowane mają bardziej lub mniej regularne paski, które mogą być w różnym stopniu widoczne. Forniry naturalne są pod tym względem znacznie bardziej zróżnicowane. Są wśród nich takie o wzorach prostosłoistych, fladrowych i tak zwanych pawich oczkach.

Fornir naturalny powstaje przez skrawanie z drewna tak zwanych okleinówek. Łączy się je w takiej kolejności, w jakiej były zdejmowane. Taki sposób przygotowania sprawia, że forniry naturalne są niepowtarzalne. Natomiast fornir modyfikowany ma powtarzalny wzór i kolorystykę. Uzyskuje się go przez sklejenie i sprasowanie kilkuset warstw naturalnego forniru, a następnie pocięcie na cieniutkie plasterki, prostopadle do sklejeń.

Płaty forniru do samodzielnego przymocowania

Najtańszym rozwiązaniem będzie kupienie forniru i jego samodzielne przymocowanie. W standardowej ofercie firm są płaty forniru o grubości 0,6-0,9 mm, ale można zamówić grubsze: 1; 1,2; 1,5, 2,5, maksymalnie do 3 mm.

Materiał może być wzmocniony od spodu warstwą fizeliny chroniącej przed uszkodzeniami. Dostępny jest też fornir z fizeliną i warstwą kleju. Można kupić pasy forniru o szerokości kilkunastu centymetrów przypominające lica desek. Najczęściej są one sprzedawane na metry. Większe formaty z reguły mają wymiary 250 x 65 cm, ale są też jeszcze większe – przykładowo 346 x 69 albo 250 x 76 cm. Poza tym firmy sprzedające forniry przygotowują ich płaty dowolnej wielkości na zamówienie.

Płyty wykończone fornirem

Droższym rozwiązaniem będą płyty wykończone fornirem. Mogą to być sklejka, płyty wiórowe, MDF albo płyty bakelitowe.

Zastosowanie i koszty

Sklejka i płyty wiórowe sprawdzą się w pokojach, holach, kuchni. Płyty MDF, które są odporniejsze na wilgoć, mogą się pojawić także w łazience. Działanie niekorzystnych warunków – podwyższonej wilgotności czy wahań temperatury – najlepiej zniosą płyty z rdzeniem bakelitowym. Można je stosować do wykańczania nie tylko łazienek, ale także saun czy elewacji.

W standardowej ofercie firm są najczęściej płyty o wymiarach 250 x 122 cm, jednak można zamówić pokrycie fornirem płyt dowolnej wielkości. Koszt takiego zlecenia to blisko 3,90 zł za przymocowanie płata forniru długości 1 m. Za wykończenie metra obrzeży trzeba dodatkowo zapłacić od 1,60 do 3 zł. Płyty mogą być pokryte fornirem jedno- lub dwustronnie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Funkcjonalne szafki kuchenne - podstawa...

Szafki kuchenne to podstawa nowoczesnej aranżacji kuchni. Szafki cargo, szafki bezuchwytowe, z półkami...

Wygodna kuchnia. Jak rozmieścić urządzenia...

W kuchni jest zawsze dużo sprzętu - zlewozmywaki, baterie kuchenne, sprzęt AGD, odprowadzenie ścieków,...

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny? Poradnik

Blat kuchenny może być wykonany z kilku materiałów. Jednak jednym z najsolidniejszych i najtrwalszych jest...

Szafki kuchenne, blaty, zlewozmywaki. Jak dobrać...

We współczesnym domu kuchnia stała się centrum strefy dziennej, często jest to również...

Stół kuchenny - bohater rodzinnych posiłków....

Bez kuchennego stołu nie ma kuchni. Choć w nowoczesnych wnętrzach rola kuchennego stołu została ograniczona...

Nowoczesna kuchnia na wysoki połysk. Zobacz 12...

Meble na wysoki połysk podkreślają elegancki i nowoczesny charakter kuchni. Bogata gama kolorów...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.