| muratordom.pl » Kuchnia » Meble i blaty » Blat kuchenny na wyspie. Poznaj funkcje wyspy kuchennej

Blat kuchenny na wyspie. Poznaj funkcje wyspy kuchennej

Na dużej wyspie kuchennej, a także pod jej kuchennym blatem, można umieścić wszystko, co potrzebne w kuchni. Płyta grzejna, piekarnik, zmywarka, lodówka - mogą być elementami wyspy w kuchni. Jednak najważniejszy jest roboczy blat kuchenny, na którym przygotowujmy posiłki. Zobacz, jakie funkcje może pełnić wyspa w kuchni i jak dobrze zaplanować blat roboczy.

Autor: Marcin Czechowicz

Wyspa w kuchni tylko z blatem kuchennym

Wyspę w kuchni może tworzyć sam tylko blat kuchenny z półką lub szafką. Taka wyspa kuchenna służy wtedy jako dodatkowe blat do przyrządzania posiłków – również przez kilka osób.

Wyspa kuchenna z płytą grzejną i blatem roboczym

Bardziej rozbudowana wyspa kuchenna to płyta grzejna z blatem do pracy. Jeśli nie ma miejsca na duży blat kuchenny, z obu stron kuchenki należy zaplanować miejsce na odstawianie gorących garnków. Najwygodniej będzie, jeśli przylegający do niej blat kuchenny do odstawiania będzie miał szerokość 40 cm z obu strony, a jeśli nie mamy tyle miejsca, to przynajmniej 30 cm z jednej strony i 20 cm z drugiej.

Oglądaj wideo i dowiedz się, jakie blaty kuchenne sprawdzą się w twojej kuchni

"Czysta" wyspa kuchenna - ze zlewozmywakiem

Rzadziej urządza się wyspę kuchenną wyposażoną w zlewozmywak. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, pamiętajmy, że powinien być wyposażony w ociekacz albo podręczną minisuszarkę, a także miejsce na przykład do rozdrabniania i odstawiania produktów. Pod blatem kuchennym konieczna jest wtedy szafka z koszem na odpadki. Można umieścić tam również zmywarkę.

Wielofunkcyjna wyspa w kuchni

Najwygodniej jest, gdy na na kuchennej wyspie znajdzie się zarówno płyta kuchenna, jak i zlewozmywak. Jeśli chcemy tam również przygotowywać posiłki, przylegający do nich blat powinien mieć minimum 45 cm. Taka wyspa ma wtedy około 210 cm długości i 80 cm szerokości, a więc zajmuje dużo miejsca.

Autor: Marek Sternicki

Wyspę kuchenną może tworzyć sam tylko blat kuchenny z półką lub szafką

Autor: Marek Sternicki

Wyspę kuchenną wyposażoną tylko w zlewozmywak urządza się bardzo rzadko

Autor: Marek Sternicki

Naprawdę wygodna wyspa kuchenna to taka, na której jest miejsce na płytę kuchenną i zlewozmywak, a także blat kuchenny o szerokości minimum 45 cm

Autor: Marek Sternicki

Wyspa w kuchni, w której dostęp do kuchenki z blatem kuchenny jest ze wszystkich stron

Kuchenna wyspa czy kuchenny półwysep

Blat kuchenny służący do pracy można też umieścić poza wyspą, ale powinien być w niedalekim jej sąsiedztwie. Na wyspie możemy też urządzić miejsce do spożywania posiłków. Jeśli z takiego blatu chcemy korzystać, siedząc na krzesłach, jego wysokość powinna wynosić 75 cm.

Dostęp do kuchenki z blatem kuchenny ze wszystkich stron pozwala zaprosić do wspólnego gotowania domowników i czasami gości. Przygotowanie nawet wielodaniowego obiadu zajmie mniej czasu i będzie mniej uciążliwe. Dzisiaj, kiedy rodzina ma niewiele czasu na przebywanie ze sobą, nawet godzina poświęcona przygotowaniu kolacji może być dobrze spędzonym wspólnie czasem.

Nowe możliwości pojawiają się, jeśli na wyspie jest blat, przy którym można jeść posiłki.

Przeczytaj dodatkowo:
Wyposażenie kuchni - jaki sprzęt AGD kupić?

Wybierając urządzenia w sklepie, dobrze jest porównać ich moc i dopiero wtedy podjąć decyzję o...

Wyspa kuchenna w odremontowanym domu

Starą kuchnię odremontowano. Pojawiła się w niej wyspa kuchenna, nowe blaty laminowane oraz interesujące...

Kolorowe fronty kuchenne. 12 pomysłów, jak za...

Wybierając meble kuchenne w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na fronty szafek. To one bowiem budują styl...

Stary poczciwy kredens kuchenny. Mebel, który...

Wraz z modą na postarzane meble kuchenne wracają do łask kredensy. Postarzane, bielone goszczą zarówno w...

Funkcjonalne szafki kuchenne - podstawa...

Szafki kuchenne to podstawa nowoczesnej aranżacji kuchni. Szafki cargo, szafki bezuchwytowe, z półkami...

Planowanie kuchni – wymiary i wysokość blatów...

Strefa robocza w kuchni powinna być odpowiednio zaplanowana. Najważniejsze są wielkości blatów...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.