| muratordom.pl » Kuchnia » AGD do kuchni » Jak wybrać dobrą lodówkę? Przydatne funkcje lodówek

Jak wybrać dobrą lodówkę? Przydatne funkcje lodówek

Nowoczesne lodówki są wyposażone w kilka bardzo wygodnych funkcji. W niektórych zamrażarkach, oprócz szuflad, można znaleźć dodatkową półkę przeznaczoną do „magazynowania” kostek lodu. Oto lista najważniejszych udogodnień, które powinna mieć każda lodówka.

Automatyczne odszranianie i odmrażanie lodówki

Automatyczne odszranianie i odmrażanie lodówki, a w niektórych modelach także zamrażarki. Na ściankach komór nie odkłada się szron ani lód. Woda powstała podczas samoczynnego odmrażania odprowadzana jest rynienką do specjalnego pojemnika znajdującego się na tylnej ściance komory, a następnie wyparowuje dzięki ciepłu wytwarzanemu przez agregat.

Szybkie chłodzenie i zamrażanie

Szybkie zamrażanie – aby wykorzystać pełną wydajność mrożenia, zaleca się włączać ten przycisk 24 godziny wcześniej. Jeśli jednak chcemy zamrozić małą ilość żywności (do 2 kg), korzystanie z tej funkcji nie jest konieczne. Szybkie chłodzenie – jest to funkcja podobna do szybkiego zamrażania, ale występuje tylko w lodówkach.

Kostkarki do lodu

W niektórych zamrażarkach, oprócz szuflad, można znaleźć dodatkową półkę przeznaczoną do „magazynowania” kostek lodu. Gwarancje to, że lód nie przyjmie zapachu mrożonego koperku. Szuflada ma też inne zastosowanie – można na niej zamrażać drobne owoce lub warzywa i wyeliminować ich sklejanie się. Później wystarczy je przesypać do torebki lub pojemnika.

Dozowniki zimnych napojów

W niektórych modelach na drzwiach znajdują się również specjalne dozowniki zimnych napojów.

WARTO WIEDZIEĆ

Lodówka z zamrażalnikiem czy bez?

Lodówki bez zamrażalnika to przeważnie małe modele od 50 cm do 130 cm wysokości. Są one propozycją dla osób poszukujących niedużej chłodziarki, na ogół mieszkających samotnie. Osobną kategorię stanowią lodówki hotelowe pełniące funkcje tzw. mini-barków. Można spotkać w handlu także wysokie chłodziarki – do 180 cm wysokości. Są one bardzo dobrym rozwiązaniem dla klientów, którzy posiadają osobną, wolnostojącą zamrażarkę. Na przykład w spiżarni.

Lodówki z zamrażalnikami można podzielić na dwa rodzaje: lodówki z zamrażalnikiem na górze i lodówki z zamrażalnikiem na dole.

Lodówki z zamrażalnikiem na górze. W tego typu lodówkach sam zamrażalnik nie jest z reguły zbyt duży. Najczęściej wyposażony jest w jedną lub dwie półki. Korzystanie z niego jest łatwe, ponieważ nie trzeba się schylać. Trudniej będzie już korzystać z chłodziarki, ponieważ niektóre produkty mogą znajdować się bardzo nisko.

Lodówki z zamrażalnikami na dole. W tego typu lodówkach korzystanie z chłodziarki jest wygodne i komfortowe, ponieważ nie trzeba się po nic schylać. Zamrażalnik wykorzystywany jest znacznie rzadziej. Sam zamrażalnik posiada często wygodnie wysuwające się szuflady, które ułatwiają segregowanie produktów oraz korzystanie. Jeśli lodówka jest bardzo wysoka to warto zwrócić uwagę na to, czy każdy z domowników będzie miał możliwość sięgnięcia do najwyższych półek.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Gorenje

Inne ułatwienia

Producenci prześcigają się w pomysłach mających na celu ułatwienie korzystania z lodówek. Niektórzy proponują klientom specjalne profilowane półki na butelki – dzięki lekkiemu pochyleniu uniemożliwiające wylanie się płynu. Można również znaleźć podwieszane pojemniki na tubki. Niektóre lodówki mają tak zaprojektowane wnętrze, że można w nich wyodrębnić strefy temperaturowe (0°C, +4°C, +6°C).

Bezpieczeństwo

Temperatura pomieszczenia, w którym ma być ustawiona lodówka, powinna wynosić od +2°C do +32°C. Kiedy przekroczy +32°C, w lodówce może być zbyt ciepło. Jeśli zaś spadnie poniżej +2°C, może dojść do zakłócenia automatycznego odszraniania. 

Lodówka nie powinna być też wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ani umieszczona w pobliżu źródeł ciepła, takich jak: piec, kuchnia czy grzejnik. Istotną informacją jest czas utrzymywania temperatury w zamrażalniku w przypadku braku zasilania.

Dodatkowe zabezpieczenia

Kiedy przypadkowo zostawi się otwarte drzwi lodówki, zainstalowany w niej alarm przypomni nieuważnemu użytkownikowi, że należy je zamknąć – a w niektórych modelach drzwi same się zamkną. Można również spotkać regulatory temperatury zabezpieczone przed przypadkowym przestawieniem – na przykład przez dzieci. Niektóre lodówki są wyposażone w funkcję „Eko” zmniejszającą zużycie energii.

Nowoczesne wzornictwo

Obecnie na naszym rynku – oprócz tradycyjnych – dostępne są lodówki o zaokrąglonych kształtach z wymyślnymi zamknięciami i klamkami. Mogą być nie tylko białe, ale i w innych kolorach, np. stalowym – inox – doskonale pasującym do nowoczesnych wnętrz. Nowością są również lodówki stylizowane na stare, duże i troszkę jakby „beczkowate” chłodziarki końca lat 60. Niektórzy producenci oferują lodówki z obrazkami, na przykład z pięknymi pejzażami. Jeszcze inni takie, na których w świetle słonecznym widoczny jest jeden obraz, a w nocy inny. 
Wymagający właściciele dużych kuchni mogą kupić lodówki wolno stojące w kształcie walca. Słowem, każdy znajdzie coś dla siebie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak prawidłowo podłączyć pralkę i zmywarkę?

Niezawodne działanie pralki lub zmywarki uzależnione jest od odpowiedniego montażu. O czym należy wiedzieć...

Kuchenne AGD, dzięki któremu zaoszczędzisz na...

We współczesnym domu kuchnia jest miejscem, w którym korzystamy z największej liczby AGD. Oprócz lodówki,...

Piekarniki – czy mogą być ekologiczne? Co to...

Czy piekarnik może być ekologiczny? Może! I to nie tylko ze względu na mniejsze zużycie energii, ale także...

Piekarniki – jak kupić dobry piekarnik?...

Nowoczesny piekarnik elektryczny to element wygodnego wyposażenia kuchni, który nie tylko dopilnuje za...

Sprawna i cicha wentylacja mechaniczna w kuchni....

Czy mieliście kiedyś dosyć hałasu, jaki wytwarza wasz okap kuchenny? Dowiedz się, jak w prosty sposób...