| muratordom.pl » Kuchnia » AGD do kuchni » Rodzaje płyt grzejnych

Rodzaje płyt grzejnych

Płyty grzejne nazywane również płytami kuchennymi, to płaszczyzny na których stawia się garnki i patelnie. Płyty grzejne w zależności od sposobu zasilania dzielą się na: gazowe i elektryczne.

Autor: Jacek Kucharczyk , Krzysztof Zasuwik , Michał Glinicki

Gazowa płyta grzejna

Wyposażona jest w tradycyjne palniki gazowe. Jest najpopularniejsza, bo najtańsza w eksploatacji. Nie bez znaczenia jest również siła przyzwyczajenia użytkowników. Na płycie znajdują się najczęściej cztery palniki gazowe: jeden duży – silnie grzejący (około 2,5–3 kW), dwa standardowe – średnie (po 1,8–2,0 kW) i jeden mały (0,9–1,5 kW). Niektórzy producenci proponują płyty dwu-, trzy- albo pięciopalnikowe. Zdarza się również, że palnik ma podwójny czy potrójny wieniec płomienia, tzw. turbo – przez co ma większą moc. W płytach elektryczno-gazowych obok palników gazowych są umieszczone elektryczne pola grzejne.

Elektryczna płyta grzejna

Jest to płyta z palnikami elektrycznymi, które mają postać płytek grzejnych. Są to przeważnie spiralne grzałki pokryte warstwą żeliwa. W zależności od mocy grzałki wyróżnia się krążki standardowe i szybko grzejne. Te ostatnie oznaczone są przeważnie czerwonym punktem na środku pola. Płytki grzejne zaopatrzone są niekiedy w termowyłącznik. Po uzyskaniu określonej temperatury zasilanie jest odłączane i włączane jest jedynie w celu jej utrzymania. Bywają też płytki wyposażone w czujnik reagujący na obecność naczynia. Jeśli na włączonej płytce nie postawimy naczynia – nie zacznie grzać. Moc płytek elektrycznych jest regulowana skokowo od 1 do 6. Krążki grzejne powinny być czyszczone i okresowo smarowane specjalnym środkiem konserwującym. Płyty tego rodzaju wychodzą już z użycia. Skutecznie zastępują je ceramiczne płyty grzejne.

Ceramiczne płyty grzejne

Ceramiczna płyta grzejna jest wygodnym, prostym w obsłudze i nowoczesnym urządzeniem. Wykonana jest z odpornego na obciążenia materiału ceramicznego. Ma całkowicie płaską i gładką powierzchnię, dzięki czemu łatwo utrzymać ją w czystości. Najnowsze płyty ceramiczne charakteryzują się doskonałą zdolnością przewodzenia ciepła. Na płycie wyodrębnione są pola (strefy) grzejne. Powierzchnia wokół nich pozostaje chłodna - nie ma niebezpieczeństwa oparzenia. Ceramiczne płyty grzejne mogą mieć różne rodzaje pól grzejnych.

Płyty indukcyjne

Wizualnie nie różni się od innych płyt ceramicznych. Różnica polega na sposobie grzania. Ciepło wytwarzane jest dzięki wykorzystaniu zjawiska indukcji elektromagnetycznej.
W płytach indukcyjnych energia elektryczna jest odpowiednio przetwarzana, w wyniku czego ciepło jest wytwarzane bezpośrednio na dnie naczynia. Ich zaletą jest przede wszystkim oszczędność energii (w porównaniu ze standardowymi płytami ceramicznymi do 25%), skrócony czas gotowania (do 30%). Cena (około 40% wyższa od ceny standardowych płyt ceramicznych) odzwierciedla nowatorskie rozwiązania zastosowane w tych urządzeniach.

Indukcyjne płyty ceramiczne

W płytach indukcyjnych energia elektryczna jest odpowiednio przetwarzana, w wyniku czego ciepło...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Okap kuchenny też może być ozdobą kuchni. Zobacz...

Teoretycznie okap kuchenny ma przede wszystkim zapewniać odpowiednią wentylację w kuchni. Jednak zamiast...

Jak prawidłowo podłączyć pralkę i zmywarkę?

Niezawodne działanie pralki lub zmywarki uzależnione jest od odpowiedniego montażu. O czym należy wiedzieć...

Proste sposoby na oszczędzanie wody

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii – rachunki za wodę to poważna...

Zdrowe odżywianie. Blender w roli głównej

Zdrowa kuchnia to dziś priorytet. Urządzenie kuchenne takie, jak blender pomoże Ci stworzyć świeże koktajle...

AGD na wyspie: jaki sprzęt sprawdzi się na wyspie...

Na wyspie kuchennej najczęściej umieszczamy zlewozmywak, płytę kuchenną oraz okap. Nowe modele tych...

Energooszczędne AGD do kuchni. Jaką kupić lodówkę...

Wybierając AGD do kuchni, zwróć uwagę, czy jest energooszczędne. Szacuje się, że sprzęty w kuchni...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.