| muratordom.pl » Kuchnia » AGD do kuchni » Okapy - piękne i funkcjonalne

Okapy - piękne i funkcjonalne

Zestawienie najnowszych trendów designerskich z praktyczną funkcją odprowadzania uciążliwych zapachów może niektórym wydawać się nieco dziwne. Jednak śledząc ostatnie rozwiązania, można się łatwo przekonać, że nowe tendencje w projektowaniu umożliwiają łączenie wyrafinowanej stylistyki z efektywnością.

Autor: Marcin Czechowicz , Mariusz Bykowski

Przemyślane rozwiązania
Większość okapów to urządzenia dwufunkcyjne, które zależnie od potrzeb mogą pracować w charakterze pochłaniaczy, filtrujących zapachy powstałe podczas gotowania w zamkniętym obiegu, lub wyciągów, które po podłączeniu do przewodów wentylacyjnych skutecznie odprowadzają opary na zewnątrz budynku. Obydwa rozwiązania nie tylko zapobiegają rozprzestrzenianiu się intensywnych woni, lecz także przeciwdziałają osadzaniu tłuszczu na wyposażeniu kuchennym i meblach. Wydajność okapów jest zróżnicowana i można ją regulować – w zależności od modelu w zakresie dwóch lub trzech poziomów mocy.

Obsługę okapu ułatwia nierzadko specjalny panel dotykowy. Urządzenia z wyższej półki bywają też sterowane za pomocą pilota. Niektóre mają na froncie elektroniczny zegar lub cyfrowy wyświetlacz, informujący np. o intensywności pracy wentylatora.

Najnowocześniejsze modele są ponadto wyposażone w sensor zapachu, czujnik ruchu, dzięki któremu zaczynają pracę w momencie pojawienia się użytkownika w kuchni i kończą po jego wyjściu, czy też timer, umożliwiający działanie okapu jeszcze przez kilkanaście minut po opuszczeniu przez nas pomieszczenia. Mniej typowe mają nawet wbudowany odtwarzacz mp3 lub radio. Wybierając okap, trzeba też zwrócić uwagę na stopień jego wyciszenia – urządzenie nie może przeszkadzać nam w rozmowie lub podczas oglądania telewizji, a więc poziom hałasu nie powinien przekraczać 60 decybeli.

O wygodzie bez wątpienia decyduje też miejsce montażu. Urządzenie można zainstalować niemal wszędzie. Najczęściej wyróżnia się okapy wyspowe, które zwieszają się z sufitu, szafkowe (występujące w zabudowie), podszafkowe, które dzięki małym gabarytom pasują nawet do niedużych pomieszczeń kuchennych, uchylne, z odsuwanym panelem przednim, teleskopowe, uruchamiające się po wyciągnięciu z szafki, a także najpopularniejsze chyba w naszych kuchniach – przyścienne i narożne

Dobrze sprawdzają się okapy o skośnej budowie, których kąt nachylenia wynosi ok. 45 stopni. Dzięki takiej konstrukcji użytkownicy mają wygodny dostęp do kuchenki. Sprytnym rozwiązaniem są też modele wysuwane z blatu, które można pod nim ukryć, gdy nie są potrzebne.

Nowoczesne okapy charakteryzuje nie tylko cicha praca i doskonała wydajność, lecz także wyjątkowo atrakcyjne wzornictwo. Producenci prześcigają się w prezentowaniu nowatorskich kształtów, wzorów i kolorów. Łatwo je dobrać w zależności od stylistyki kuchni i indywidualnych upodobań. Niebanalny design przyciąga wzrok, a dzięki pomysłowości projektantów może on cechować także okapy, które coraz częściej przypominają raczej dzieła sztuki niż praktyczne urządzenia, którymi rzeczywiście są.

Oprócz standardowych – białych, brązowych, czarnych czy stalowych, na indywidualne zamówienie dostępne są też okapy w niemal nieograniczonej gamie barw. Niektóre modele zaskakują wręcz swą oryginalnością – zachwycają kryształowym blaskiem albo misterną, ażurową powierzchnią podkreśloną od spodu delikatnym światłem. Są też takie, które do złudzenia przypominają zawieszone nad kuchenką lampy, których funkcje zresztą pełnią.

Miłośnicy tradycji zapewne chętnie zdecydują się na urządzenie wykończone elementami miedzianymi lub drewnianymi, doskonale pasującymi do pomieszczenia o charakterze rustykalnym lub kolonialnym. Ozdobą nowoczesnej i prostej w formie kuchni może być okap charakteryzujący się geometrycznym i eleganckim kształtem, wykonany z połyskliwego laminatu czy stali inox łączonej ze szkłem. Zwolennicy minimalizmu często wybierają okapy w kształcie tuby, których oryginalna forma nie narzuca się swoją dekoracyjnością, dzięki czemu doskonale prezentuje się np. w kuchni otwartej na salon. Ci, którzy wolą bezpieczne stylistycznie rozwiązania, również nie mogą narzekać, gdyż oprócz urządzeń o nietypowych wzorach dostępnych jest wiele o zrównoważonej, klasycznej linii, pasujących niemal do każdej kuchni.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jaka pralka?

Pralki mają różną ładowność oraz wymiary. Bieliznę, można do nich wkładać zarówno z...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesna kuchnia to czysta kuchnia. Jak...

Nowoczesna kuchnia to zazwyczaj kuchnia otwarta. Wymaga efektownych mebli, ale też utrzymania nieskazitelnej...

Zdrowe odżywianie. Blender w roli głównej

Zdrowa kuchnia to dziś priorytet. Urządzenie kuchenne takie, jak blender pomoże Ci stworzyć świeże koktajle...

Okap kuchenny - zobacz, jak dopasować okap do...

Okap kuchenny pełni niezywkle ważną funkcję nie tylko w kuchni otwartej, gdzie usuwa niechciane zapachy, by...

Energooszczędne AGD do kuchni. Jaką kupić lodówkę...

Wybierając AGD do kuchni, zwróć uwagę, czy jest energooszczędne. Szacuje się, że sprzęty w kuchni...

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – lepsza czy...

Kuchenka mikrofalowa przydaje się jako wyposażenie każdej kuchni, jednak kupujący często mają dylemat, jaki...