| muratordom.pl » Kuchnia » AGD do kuchni » Nowoczesne piekarniki

Nowoczesne piekarniki

Nowoczesne kuchnie wyposażone są w nowoczesne piekarniki, których możliwości przechodzą najśmielsze oczekiwania.

Autor: Mariusz Bykowski

Pojemność

Standardowo piekarniki mają 40–50 litrów pojemności, ale bywają mniejsze (35 litrów), i większe (80 litrów).

Sterowanie

Panel sterujący może być podświetlany, a pokrętła – chowane lub zasłaniane. Na panelu – albo za pomocą pokręteł, albo elektronicznego zegara sterującego – ustawiamy odpowiednią temperaturę i wybieramy sposób pieczenia. Zakres temperatury możliwy do ustawienia w piekarnikach to: od +30 do +300°C. Do niektórych zegarów sterujących pracą piekarników trzeba wprowadzić wagę potrawy i odpowiedni dla niej program pieczenia, a pozostałe funkcje dobrane będą automatycznie. Przed zakończeniem pieczenia piekarnik może się samoczynnie wyłączyć, aby wykorzystać ciepło nagrzanego już wnętrza. Inne zegary można zaprogramować, określając czas rozpoczęcia i zakończenia pieczenia. Wbudowany termostat pozwala rozgrzać się piekarnikowi do określonej przez nas temperatury i utrzymuje ją odpowiednio długo.

Kolorystyka i wyposażenie

Wygląd. Produkowane piekarniki różnią się stylem – od nowoczesnych form w kolorze stalowym – inox i z lustrzanymi drzwiczkami – do piekarników wyglądających jak sprzed wieku, ale wyposażonych w nowoczesne rozwiązania techniczne. Bardziej eleganckie wersje mogą mieć nawet pozłacane pokrętła i rączkę.
Termosonda. Dużym ułatwieniem podczas pieczenia mięs jest termosonda, którą umieszcza się wewnątrz porcji mięsa, aby móc kontrolować jego temperaturę i wiedzieć, kiedy danie jest gotowe.
Zimne drzwi. Gorące drzwiczki piekarnika mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla dzieci, dlatego niektóre firmy wyposażają piekarniki w „zimne drzwi” i rączki zabezpieczone przed rozgrzaniem. Drzwiczki są kilkakrotnie przeszklone, a ich wewnętrzna szyba odbija ciepło do wnętrza piekarnika.
Blokada drzwi. Niekiedy stosuje się również blokadę zabezpieczającą drzwiczki piekarnika przed otwarciem przez dzieci. Wokół otworu piekarnika montowane są uszczelki izolujące, co zapobiega przedostawaniu się ciepła przez szczeliny. W niektórych modelach po przekroczeniu określonej temperatury wewnątrz piekarnika drzwi blokują się do czasu ochłodzenia.
Blachy i ruszty. Wyposażenie piekarników stanowią również blachy i ruszty, a niektóre firmy dodają jeszcze efektowne, estetyczne podstawki ze szkła, na których od razu można podać potrawę, bez przekładania jej do innego naczynia.
Oświetlenie. Każdy nowoczesny piekarnik wyposażony jest w wewnętrzne światło. Nie ma potrzeby otwierania drzwiczek piekarnika, aby sprawdzić, czy potrawa jest już gotowa.
Nowe sposoby otwierania. Bardzo wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest piekarnik wózkowy lub wyposażony w teleskopowe prowadnice pod blachy. Piekarnik wózkowy wyciąga się jak szufladę razem z potrawą, dlatego jest bezpieczniejszy od tradycyjnej, uchylnej wersji. Nie trzeba sięgać do wnętrza, aby wyjąć potrawę.

Sposoby pieczenia

Tradycyjne piekarniki gazowe najczęściej mogą piec tylko z góry, od dołu lub z góry i od dołu jednocześnie. Do piekarników gazowych zaliczamy również te wyposażone w grill zasilany elektrycznie. Piekarniki elektryczne mają jednak zdecydowanie więcej funkcji i zapewniają lepszy komfort pieczenia.

Dodatkowe wyposażenie

Droższe wersje piekarników mogą być dodatkowo wyposażone w:

  • katalizator zapachów – pochłaniający zapachy powstające podczas pieczenia;
  • funkcję schładzania oparów z piekarnika, zapobiegającą ewentualnym oparzeniom, a także wydobywaniu się zapachów;
  • przegrodę w piekarniku, dzielącą jego wnętrze na dwa obszary, z których tylko jeden może być wykorzystywany do pieczenia; można w ten sposób piec mniejsze porcje; zmniejszenie pojemności zmniejsza również zużycie energii;
  • wytwornicę pary, umożliwiającą nie tylko gotowanie wszystkich rodzajów potraw na parze, ale również pieczenie z jej udziałem. Funkcja ta może być również wykorzystywana do rozmrażania żywności i pozwala na zachowanie wszystkich wartości odżywczych, aromatu i smaku przygotowywanych potraw, a także zapobiega ich wysuszaniu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Płyta na miarę potrzeb

Gazowa czy elektryczna? A do tego tysiące funkcji... Trudno nie zagubić się w olbrzymiej ofercie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaki piekarnik wybrać? Specjalne funkcje...

Producenci wyposażają piekarniki w dodatkowe urządzenia. Podpowiadamy, które z nich będą naprawdę...

Rodzaje okapów kuchennych. Jaki okap do kuchni...

Pięknie urządzona kuchnia cieszy oczy, ale chcemy też, by przyjemnie pachniała. Jaki okap kuchenny pozwoli...

Niewielka parownica, która poradzi sobie z...

Urządzenie, które nie potrzebuje środków chemicznych, by w domu lśniło? To parownica. Gorąca...

Energooszczędne AGD do kuchni. Jaką kupić lodówkę...

Wybierając AGD do kuchni, zwróć uwagę, czy jest energooszczędne. Szacuje się, że sprzęty w kuchni...

Jak utrzymać porządek w kuchni? Poznaj...

Parownica to urządzenie do czyszczenia parą - bez stosowania środków chemicznych! Dzięki parownicom...