Kupujemy czajnik elektryczny: jaki wybrać?

2019-06-26 12:10
Czajnik DeLonghi Kolekcja Brillante
Autor: materiały prasowe DeLonghi Kolekcja Brillante, czajnik z tworzywa, moc 2000 W, poj. 1,7 l, wskaźnik poziomu wody, filtr do nalewania - Removable, obrotowa podstawa o 360°, zdejmowana pokrywka, schowek na przewód, lampka kontrolna, cena 229 zł

Jeśli nawet mamy w domu taki, stawiany na kuchence, to z doświadczenia wiadomo, że przyda się też czajnik elektryczny, choćby miał czekać na swoją okazję. Chociaż czajnik to proste urządzenie, może mieć sporo rozwiązań ułatwiających życie. Podpowiadamy, jaki wybrać czajnik elektryczny.

A taka okazja może się zdarzyć, gdy np. czajnik „spalimy”, choćby zapominając o tym, że stoi na włączonej płycie albo, gdy pojawiają się goście, miłośnicy gorącej herbaty. Są jednak i takie osoby, które gotują wodę tylko w czajniku elektrycznym, ponieważ cenią sobie czas. To fakt, że na kuchence gazowej pół litra wody gotuje się przez 4 min, a to dlatego, że najpierw nagrzewa się czajnik, a dopiero potem woda. Tak sama ilość płynu w czajniku elektrycznym potrzebuje zaledwie ok. 1,5 min. Wprawdzie gotowanie na gazie jest wciąż tańsze, to jednak gdy pijemy 2 herbaty dziennie wydatek nie jest tak duży. Trzeba też wziąć pod, że gaz nie jest doprowadzony do wszystkich domów. Poza tym nowoczesne czajniki elektryczne są coraz „inteligentniejsze”.

Na co zwrócić uwagę kupując czajnik?

Czajnik elektryczny to prawdziwe wybawienie dla żyjących w ciągłym pośpiechu. Nie dość, że szybko zagotuje wodę, to jeszcze się sam wyłączy. Chociaż to proste urządzenie, może mieć sporo rozwiązań ułatwiających życie. Dlatego dokładnie obejrzyj dostępne na rynku czajniki, zanim się zdecydujesz na jeden nich.

  • Pojemność czajnika – jeśli mieszkasz sam, wystarczy niewielki o pojemności 1 l, gdy masz sporą rodzinę, poszukaj większego, są modele, które zmieszczą nawet 2,5 l.
  • Moc urządzenia – im większa (np. 2000 W), tym szybciej zagotuje wodę i dłużej będzie służył, nawet przy częstym włączaniu nie przegrzeje się. Warto wiedzieć, że moc ma wcale tak dużego wpływu na koszt pracy czajnika elektrycznego. Albowiem im większa moc – 2000 czy 2500 W, tym wprawdzie pobór energii jest większy, ale urządzenie pracuje zdecydowanie krócej niż to o mniejszej mocy, mające np. 1700 W. To drugie pobierze mniej energii, ale tę samą ilość wody będzie gotowało dłużej niż pierwsze – wyjdzie więc ten sam koszt.
  • Zabezpieczenia: przeciw włączeniu bez wody, zatrzaskiwana pokrywa (podczas nalewania wrzątku sama się nie otworzy), termoizolowana obudowa.
  • Filtr. Może to być aluminiowa siateczka, która zatrzyma osad wapienny (w niektórych modelach jest potrójna), albo filtr z prawdziwego zdarzenia, który oczyści wodę, nim ją zagotujemy.
  • Grzałka – bywa widoczna (spiralna) lub ukryta pod dnem dzbanka (płytowa) – nie ma wówczas kontaktu z wodą, więc nie osadza się na niej kamień. Może być stalowa lub chromoniklowa (bardziej odporna na osad).
  • Okres gwarancji urządzenia – oczywiście im dłuższy, tym lepiej, zwykle wynosi rok.
Czajnik elektryczny Smeg retro
Autor: materiały prasowe Czajnik elektryczny Smeg (fabrykaform.pl) 50's Style, stal nierdzewna lakierowana, styl retro, moc 2400 W, poj. 1,7 l, filtr antywapienny ze stali (łatwy do czyszczenia), płynne otwieranie pokrywki (system "Soft Opening"), obrotowa podstawa o 360° z nóżkami antypoślizgowymi, zabezpieczenie przerywające pracę w razie braku wody, poziom wody zaznaczony skalą litrową oraz liczbą filiżanek, stalowa dźwignia aktywująca urządzenie i wylewka, chromowany uchwyt stanowi automatyczne wyłączanie, kilka wersji kolorystycznych, cena od 699 zł

Czajnik elektryczny: budowa

Do podstawowych elementów klasycznych czajników elektrycznych należą:

  • Korpus (dzbanek)

Jego pojemność waha się od 0,6 do 3 l. Dla komfortu użytkowania duże znaczenie ma rodzaj uchwytu – może to być rączka zamknięta lub otwarta i powinna być wykonana z nienagrzewającego się materiału lub pokryta powłoką odporną na wysoką temperaturę. Istotna jest także pokrywka, przyspieszająca gotowanie się wody. Jej typ wpływa na sposób obsługi. Najprostszy polega na jej mechanicznym podnoszeniu w celu nalania wody. Jednak bardziej popularne są czajniki z funkcją automatycznego podnoszenia po naciśnięciu przycisku, który zwykle znajduje się w uchwycie. W niektórych czajnikach pokrywka jest na stałe zintegrowana z urządzeniem, a wodę nalewa się za pomocą odpowiednio szerokiego dziobka. To na korpusie (dzbanku) znajduje się często wskaźnik poziomu wody – może być umieszczony na jednej stronie naczynia lub po obu stronach. Pokazuje on minimalną i maksymalną ilość wody, którą można zagotować. Niektórzy producenci czajników elektrycznych wprowadzili jako oznaczenie liczbę filiżanek, choć zazwyczaj podawane są mililitry. Popularnym rozwiązaniem jest podświetlany wskaźnik, który może mieć jeden kolor lub którego barwa zmienia się w zależności od rosnącej temperatury wody. Każdy dzbanek zakończony jest dziobkiem. Powinien on być odpowiednio wyprofilowany, by móc bezpiecznie nalać wrzątku, chociaż niektórzy stosują specjalne końcówki zapobiegające rozlewaniu wody. W wielu dziobkach znajduje się filtr (z tworzywa lub stali nierdzewnej). Jest to rodzaj siateczki, która ma zatrzymywać drobne zanieczyszczenia.

  • Element grzejny

Element grzejny czajnika decyduje m.in. o szybkości gotowania. Znajduje się zazwyczaj w podstawie, na której stawia się dzbanek. Jest to rodzaj spiralnej lub płaskiej grzałki. Pierwszą spotykamy coraz rzadziej, bo grzałka spiralna ze względu na swoje ułożenie musi być zalana co najmniej 0,5 l wody, szybciej też odkłada się na niej osad wapienny. Aby temu zapobiec grzałka pokrywana jest cienką warstwą złota, chroniącą przed zbyt twardą wodą. Drugi typ grzałki jest bardziej praktyczny. Przede wszystkim wymaga zagotowania mniejszej ilości wody – zwykle wystarcza 0,2 l. Ten element grzejny zrobiony jest ze stali nierdzewnej dokładnie wypolerowanej przez co staje się odporny na osadzanie się kamienia, ułatwia też konserwację.

  • Podstawa czajnika

W niej umieszcza się element grzejny, a nierzadko też panel sterowania (czajniki elektryczne z funkcją ustawiania temperatury). Czajniki z płaskim elementem grzejnym mają obrotową (360 st.) podstawę. Dzbanek (korpus) stawia się na cokole pośrodku podstawy. Można zatem odstawić dzbanek w dowolnej pozycji, co ułatwia obsługę. Często też podstawa wyposażona jest w miejsce do przechowywania przewodu albo w system automatycznego go zwijania (wtedy jest większa, by zmieścić przewód).

czajnik Bugatti
Autor: materiały prasowe Bugatti (rossi.pl) Vera, stal lakierowana - czajniki elektryczne dostępne w 8 kolorach; możliwość wyboru temperatury: 45-100°C, moc 2400 W, poj. 1,75 l, specjalne urządzenia sterujące obsługujące dostępne funkcje urządzenia, ekran wyświetlający, zegar i samowyzwalacz regulujący pracę czajnika, przyciski na uchwycie, nowoczesny system pozwala wybrać maksymalną temperaturę, możliwość zaprogramowania godziny włączenia, cena od ok. 1040 zł

Jaki wybrać czajnik elektryczny?

Wybór czajników elektrycznych jest spory, a materiały wiążą się też ze stylistyką czajników. Często mamy do czynienia z materiałami łączonymi w jednym urządzeniu. Można zatem kupić czajniki:

Stalowe – bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwe do utrzymania w czystości. Mimo iż kojarzą się z metalicznym odcieniem, to dzięki anodyzowaniu możliwe jest lakierowanie powierzchni na kolorowo, a designerskie pokrywane są nawet skórą czy dżinsem, czy też ozdabiane kryształkami.

Ceramiczne – z ceramiki wysokiej jakości. Nie nagrzewają się zbyt mocno i łatwo je utrzymać w czystości. Stylistyką i wzornictwem często nawiązują do klasycznych imbryków.

Z tworzyw (w tym silikonu) – są lekkie i dostępne są w różnych kolorach, silikonowe bywają składane, by łatwo zmieścić się w plecaku, gdy jedziemy na biwak. Dominują barwy pastelowe (żółte, kremowe, zielone), ale zdarzają się też jaskrawoczerwone i ciemnoniebieskie.

Ze szkła – bywa ono często łączone ze stalowymi elementami wykończenia. To w nich najczęściej znajdziemy kolorowe podświetlenie wnętrza. Dosyć mocno się nagrzewają.

Z materiałów łączonych - stal i szkło, stal i tworzywo.

Przeczytaj też:

Warto wiedzieć

Oszczędne korzystanie z czajnika elektrycznego

Jest kilka prostych zasad, które pozwolą użytkownikom czajników elektrycznych oszczędnie z nich korzystać. Oto one:

1. Nie kieruj się mocą czajnika – pamiętaj, że ten o większej mocy zagotuje wodę szybciej.

2. Wybieraj modele znanych marek, bo są gwarancją bezpieczeństwa.

3. Gotuj w czajniku tylko tyle wody, ile w danym momencie potrzebujesz.

4. Jeśli pijesz dużo i często wykorzystaj do tego termos – ograniczysz pobór prądu.

Praktyczne funkcje i rozwiązania czajników elektrycznych

Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo, chociaż czajnik elektryczny to proste i bardzo popularne urządzenie. Jednym z nich jest regulacja temperatury. Jak wiadomo nie każdy rodzaj herbaty wymaga wody o temperaturze 100ºC, a skoro tak, to rozwiązanie jest bardzo pomocne. Czajniki te podgrzewają wodę do wybranej przez nas temperatury, odpowiedniej dla konkretnego rodzaju napoju (patrz ramka). Możemy zatem podgrzać wodę do 60, 70, 80 czy 95 °C, informacja zwykle znajduje się na przyciskach. Może to też być panel, na którym przycisk przyporządkowany jest rodzajowi napoju. Są czajniki elektryczne z płynną regulacją, a temperaturę ustawia się za pomocą przycisków „+” oraz „–”. W sprzedaży znajdują się również czajniki elektryczne wyposażone w tzw. pierścienie świetlne, oznaczające wysokość temperatury. Taki pierścień znajduje się w podstawie urządzenia i zmienia kolor zależnie od temperatury wody. Po zakończeniu gotowania zmienia on kolor, gdy temperatura spada. podczas ochładzania się wody. Lampka będzie migać, dopóki woda nie osiągnie konkretnej temperatury, potem będzie świecić światłem ciągłym, a kiedy temperatura będzie osiągnięta - lampka zgaśnie. Czajniki z możliwością wyboru temperatury mają często wyświetlacz. Innym istnym udogodnieniem jest tzw. tłumik, związany z funkcją cichego gotowania. Chodzi o zmniejszeniu hałasu jaki powstaje podczas gotowania się wody. Sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy ktoś wychodzi wcześnie rano i nie chce budzić szumem czajnika śpiących domowników. Z kolei lampka kontrolna informuje o uruchomieniu urządzenia, włącza się w chwili rozpoczęcia gotowania i wyłącza się po zagotowaniu. Natomiast sygnał dźwiękowy informuje o zakończeniu pracy. Ciekawostką jest timer, pozwalający na zaprogramowanie czajnika, by się włączył o konkretnej godzinie. Na uwagę zasługuje sterowanie dotykowe – podświetlane przyciski pozwalają na intuicyjną obsługę urządzenia i ułatwiają czyszczenie. Podobnie jak automatycznie wyłączany panel sterowania. Podświetlany panel sterowania wyłącza się automatycznie po kilku minutach.

Warto wiedzieć
Pzrzenie herbaty

Autor: Gettyimages

Popularne herbaty a temperatury parzenia:

> herbata czarna – zalewa się ją wrzątkiem – 100ºC

> herbata zielona – temperatury 60-80ºC (tę sama porcję suszu można parzyć kilka razy)

> herbata biała – ok. 85ºC (może być parzona trzy razy)

> herbata żółta  - ok. 80ºC

> herbata czerwona – 90-100ºC

Czajnik elektryczny: sposoby sterowania

Najczęściej w czajnikach elektrycznych spotykany jest sygnał dźwiękowy, informujący o zakończeniu gotowania. Standardem są też lampki kontrolne, które mówią o uruchomieniu urządzenia. Niektórzy producenci stosują w czajnikach włącznik zintegrowany z lampką kontrolną. Największe możliwości dają czajniki elektryczne z regulacją temperatury, bo w  tych urządzeniach panel sterowania jest w podstawie lub w uchwycie. Warte uwagi są czajniki z elektronicznym panelem w uchwycie, gdyż umożliwia on zarówno ustawienie wybranej temperatury, jak i kontrolowanie poziomu wody, a na dodatek pozwala programować czas włączenia czajnika o wybranej godzinie. Osobny przycisk na panelu umożliwia ręczne włączenie i wyłączenie. Tego typu wyświetlacz pokazuje nawet aktualną godzinę i temperaturę wody. Specjalne czujniki kontrolują poziomu wody, a informacja o jej ilości pojawia się na wyświetlaczu. Są też takie czajniki elektryczne, które w uchwycie mają akumulator – dzięki temu zapamiętują wprowadzone parametry nawet, gdy urządzenie nie stoi na podstawie. Przed pierwszym użyciem należy ładować czajnik zgodnie z zaleceniami producenta.

Czajnik elektryczny bosch
Autor: materiały prasowe Bosch TWK8619P z linii Czajniki StyLine, stal i tworzywo, z możliwością wyboru temperatury 70°C, 80°C, 90°C i 100°C, moc 2000-2400 W, poj. 1,5 l, Keep Warm Function - tryb utrzymania stałej temperatury wody, podstawa obrotowa 360º z centralnym podłączeniem urządzenia, wyjmowany filtr antyosadowy ze stali nierdzewnej, duże okno ze wskaźnikiem poziomu wody, przycisk otwierający pokrywę, blokada otwarcia, ochrona przed przegrzaniem i włączeniem pustego czajnika, łatwe przechowywanie, cena ok. 300 zł

Zabezpieczenia w czajnikach elektrycznych

Podobnie jak wszystkie sprzęty AGD pracujące z wodą i temperaturą, tak i w czajnikach elektrycznych ważną kwestią są właściwe zabezpieczenia. Dotyczy to zarówno minimalnego poziomu wody, który może znajdować się w czajniku, jak i uniemożliwienie samoczynnego włączenia się urządzenia. Na uwagę zasługują:

  • automatyczny wyłączenie po zagotowaniu się wody;
  • automatyczne wyłączenie, gdy nie ma wody lub jest jej za mało;
  • nienagrzewająca się obudowa – warstwa izolacyjna sprawia, że mimo nagrzewania się wody obudowa czajnika pozostaje chłodna;
  • automatyczne wyłączenie po zdjęciu czajnika;
  • pokrywka czajnika z blokadą – ułatwia napełnianie wodą i zabezpiecza przed jej rozlaniem, gdy czajnik się przewróci;
  • zatrzymanie pary – funkcja automatycznego wyłączenia urządzenia po otwarciu pokrywy;
  • elementy nienagrzewające się – zwykle są na uchwycie, a w podstawie znajdują się antypoślizgowe, co zapobiega ześlizgnięciu się czajnika z blatu.
Nowości rynkowe
Ariete ekspres do herbaty

Autor: materiały prasowe

Ariete ekspres do herbaty

Zaparzysz więcej

Jeśli jesteś miłośnikiem herbaty możesz zdecydować się na ekspres. Tea Maker (Ariete) pozwala cieszyć się jej różnymi odmianami. Pojemność zbiornika na wodę wynosi aż 1,2 litra, a to pozwala na zaparzenie za jednym razem większej ilości herbaty, co jest wygodne, gdy odwiedzą cię goście. Koszyczek do zaparzania herbaty jest wykonany z metalu, dzięki czemu wytrzymały na wysokie temperatury. Można go bez trudu wyjąć i wyczyścić. Do wyboru w urządzeniu są 4 poziomy parzenia (75, 85, 95, 100ºC), dzięki czemu można wybrać odpowiedni do danego rodzaju herbaty. Poza tym ekspres podtrzymuje temperaturę nawet do 30 minut. Można w nim parzyć zarówno herbatę w liściach, jak i w torebce. Cena ok. 380 zł

Czajnik elektryczny cena

Cena czajnika elektrycznego zależy od pojemności, zastosowanej technologii oraz materiału z jakiego czajnik jest zrobiony i od designu. Waha się między 100 a 2000 zł (czajnik z akumulatorem).

Czajnik elektryczny Siemens TW86103P
Autor: materiały prasowe Czajnik elektryczny Siemens TW86103P sensor for Senses, tworzywo sztuczne, z możliwością ustawiania temperatury 70°C, 80°C, 90°C, 100°C, moc 2000-2400 W, poj. 1,5 l, Keep-warmSensor - funkcja podtrzymywania ciepła do 30 min, obrotowa podstawa o 360°, automatyczne wyłączanie, ochrona przed przegrzaniem i przed włączeniem pustego czajnika, otwieranie pokrywy przyciskiem, stalowa płyta grzejna wbudowana w dno, stalowy filtr antywapniowy, wskaźnik poziomu wody zewnętrzny, dwustronny, odczytywany od wewnątrz, blokada pokrywy, zwijanie kabla, cena od ok. 2760 zł
Czajnik elektryczny Gorenje
Autor: materiały prasowe Czajnik elektryczny Gorenje K10C, ceramiczny, moc 1630, poj. 1 l, wskaźnik poziomu wody, obrotowa podstawa o 360°, zabezpieczenie przed przegrzaniem, filtr antywapienny, pokrywa otwierana ręcznie, termostat analogowy, miejsce na nawinięcie kabla, gumowe antypoślizgowe nóżki, cena ok. 199 zł

QUIZ Dla tych polskich potraw lokalnych warto przejechać pół kraju. Znasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
kartacze to przysmak którego regionu Polski?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają