| muratordom.pl » Kuchnia » AGD do kuchni » Jak wybrać skuteczny okap kuchenny

Jak wybrać skuteczny okap kuchenny

Dobry okap kuchenny sprawi, że podczas gotowania nie będziesz miał w kuchni intensywnych zapachów i pary wodnej. Bardziej skuteczny jest okap działający jako wyciąg, ponieważ powietrze wychodzi kanałem wentylacyjnym poza dom. Jeżeli okap działa jako pochłaniacz, oczyszczone powietrze wraca do kuchni. Okap możesz zainstalować na ścianie, w rogu, pod szafką albo przymocować do sufitu.

Okap jako wyciąg lub pochłaniacz

Okap może być podłączony do kanału wentylacyjnego i pracować jako wyciąg lub tylko wyposażony w zestaw filtrów i działać jako pochłaniacz. Powietrze zasysane przez wyciąg jest usuwane poza budynek, wciągane przez pochłaniacz po oczyszczeniu na filtrach – wraca z powrotem do pomieszczenia. Okap pracujący jako wyciąg podłącza się do przewodu wywiewnego rurą o przekroju prostokątnym lub kołowym o średnicy 125 lub 150 mm.

Większość okapów dostępnych w sprzedaży może pracować jako pochłaniacze (muszą być wyposażone w filtr węglowy), a po podłączeniu do kanału wywiewnego jako wyciągi. Wszystkie mają silniki – jeden, czasem dwa o mocy od kilkunastu do ponad 200 W. Działające jako pochłaniacze – słabsze, pracujące jako wyciągi – o większej mocy.

Polecamy:

Uwaga na okap w domu z kominkiem

W domu z kominkiem opalanym drewnem albo innym urządzeniem z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin (na przykład kotłem gazowym z otwartą komorą spalania) nie wolno instalować okapów podłączonych do instalacji wywiewnej. Ich praca mogłaby zakłócić ciąg w kominach odprowadzających dym lub spaliny i spowodować, że zamiast uchodzić do komina, wracałyby do pomieszczeń mieszkalnych.

Miejsce okapu w kuchni

Kupując okap, trzeba wiedzieć, gdzie chce się go zainstalować, i wybrać odpowiedni model:

  • okap przyścienny (kominowy) – do instalowania przy ścianie, między wiszącymi szafkami kuchennymi, bezpośrednio do ściany, zwane też kominowymi;
  • okap narożny – do zamocowania do ściany w rogu kuchni;
  • okapy wyspowe lub niekiedy wolno wiszące – przymocowane do sufitu, nad kuchenką zamontowaną na tak zwanej wyspie – z dala od ścian pomieszczenia;
  • okap uchylny – włączany przez uchylenie obudowy, do powieszenia między szafkami;
  • okap podszafkowy lub szufladowy (z wysuwaną płytą pochłaniającą) – montowany pod wiszącą szafką kuchenną.

Okap jak odkurzacz

Decydując się na zamontowanie okapu w kuchni, szczególnie w otwartej, połączonej z pokojem dziennym, trzeba pamiętać o tym, że zamontowany w nich silnik (silniki) emituje hałas podczas pracy – największy na najwyższym biegu (przy największych obrotach). Najgłośniejsze podczas pracy z maksymalną mocą robią hałas podobny do tradycyjnego odkurzacza (około 72 dB). Pracujące z głośnością poniżej 48 dB można uznać za mało uciążliwe.

Nowoczesne modele okapów są sterowane elektronicznie. Prędkość wentylatora (wydajność) ustawia się sensorami na obudowie. Można ja regulować niekiedy w szerokim zakresie nawet od 1 do 8. Niektóre mają cyfrowy wyświetlacz pokazujący parametry pracy, a czasem także informujące o potrzebie wymiany filtrów. Można również znaleźć modele z pilotem, a także z pamięcią i możliwością programowania.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesna kuchnia to czysta kuchnia. Jak...

Nowoczesna kuchnia to zazwyczaj kuchnia otwarta. Wymaga efektownych mebli, ale też utrzymania nieskazitelnej...

Jak wybrać dobrą lodówkę? Przydatne funkcje...

Nowoczesne lodówki są wyposażone w kilka bardzo wygodnych funkcji. W niektórych zamrażarkach,...

Wyposażenie kuchni - jaki sprzęt AGD kupić?

Wybierając urządzenia w sklepie, dobrze jest porównać ich moc i dopiero wtedy podjąć decyzję o...

Rodzaje okapów kuchennych. Jaki okap do kuchni...

Pięknie urządzona kuchnia cieszy oczy, ale chcemy też, by przyjemnie pachniała. Jaki okap kuchenny pozwoli...

Piekarniki – czy mogą być ekologiczne? Co to...

Czy piekarnik może być ekologiczny? Może! I to nie tylko ze względu na mniejsze zużycie energii, ale także...

Proste sposoby na oszczędzanie wody

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii – rachunki za wodę to poważna...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.