| muratordom.pl » Kuchnia » AGD do kuchni » Kawa z ekspresu

Kawa z ekspresu

Mocna, aromatyczna "mała czarna" stawia nas na nogi, usuwa zmęczenie i - po prostu - sprawia ogromną przyjemność.

Najlepszą kawę przyrządzimy w ekspresie ciśnieniowym. Najważniejszymi częściami każdego ekspresu są: bojler, czyli ogrzewany elektryczną grzałką zbiornik, do którego wlewamy wodę i zaopatrzony w sitko z filtrem pojemnik, do którego wsypujemy kawę. Zasady działania ekspresu są bardzo proste. Po włączeniu urządzenia, grzałka podgrzewa wodę do temperatury około 100°C. Następnie woda lub powstała z niej para wodna, przechodzi przez pojemnik z kawą i zamienia się w aromatyczny napar, który skapuje do dzbanka, będącego częścią wyposażenia ekspresu, lub wprost do filiżanki.

Czym się różnią

Wybierając ekspres, zwróćmy uwagę na moc grzałki. Najniższa, to 800 W, najwyższa – ponad 1200 W. Im jest większa, tym szybciej parzy się kawa. Urządzenia różnią się także pojemnością zbiornika na wodę i filtra na kawę oraz poziomem ciśnienia, z jakim gorąca woda lub para przechodzi przez pojemnik z kawą. Im wyższe – tym kawa jest lepsza, a ekspres droższy. Ze względu na tę ostatnią cechę, ekspresy dzielą się na trzy grupy:

  • Niskociśnieniowe. Wytwarzana w nich para ma ciśnienie od 2,5 do 4 barów (1 bar to naturalne ciśnienie gotującej się wody). W takich urządzeniach zaparzymy jednorazowo od 1 do 4 filiżanek kawy. Jej przygotowanie trwa dość długo: 2-3 minuty. Zanim zaczniemy parzyć kolejną porcję, musimy poczekać, aż urządzenie ostygnie.
  • Wysokociśnieniowe. Woda o temperaturze 95 stopni C i pod ciśnieniem około 15 barów jest przepompowywana przez pojemnik z kawą. Dzięki wysokiemu ciśnieniu, otrzymujemy kawę o pełnym smaku i aromacie. Krótki czas parzenia (tylko około 20-30 sekund) sprawia, że zawiera ona 40% mniej kofeiny, niż kawa przygotowana w innych urządzeniach.
    W ekspresach wysokociśnieniowych, naraz możemy zaparzyć najwyżej dwie filiżanki kawy. Aby zaparzyć następną porcję, nie musimy czekać na ostygnięcie bojlera.
  • Z systemem odśrodkowym. Pojemnik na kawę ma postać obrotowego bębna, który wiruje z prędkością około 10 tys. obrotów na minutę; gorąca woda przechodzi przez niego dzięki sile odśrodkowej.
    W tego typu urządzeniach zaparzymy naraz do 4 filiżanek kawy. Jeśli chcemy przygotować kolejną porcję – czekamy, aż ekspres ostygnie.

Przydatne funkcje

Bardzo praktyczne są wyjmowane zbiorniki na wodę. Wiele modeli ma filtr zatrzymujący chlor – możemy więc przygotować smaczną kawę ze zwykłej wody z kranu. Niektóre ekspresy są wyposażone w dozownik wody – automat pobiera jej ze zbiornika dokładnie tyle, ile trzeba do przyrządzenia określonej ilości kawy – np. trzech filiżanek. Są też modele z programatorem czasowym (urządzenie samo zrobi kawę o określonej godzinie – np. o 7 rano), regulatorem mocy naparu oraz odpowietrzaczem, dzięki któremu ekspres nie zawilgaca się od wewnątrz i dłużej jest sprawny.
W nowoczesnych ekspresach możemy zaparzyć różne rodzaje kawy: tradycyjną, o zwykłej mocy, bardzo mocną – espresso oraz łagodną, ze spienionym mlekiem – czyli cappuccino.
Niekiedy mamy także do dyspozycji dwie dysze wylotowe: gorącej wody i do ubijania mleka. Z pierwszej możemy nalać sobie gorącej wody – np. do kubka z herbatą ekspresową; z drugiej wydobywa się sprężone, gorące powietrze. Wkładając końcówkę dyszy do naczynia z mlekiem – otrzymujemy smakowitą mleczną piankę. Często ekspres ma osobny zbiornik na mleko, połączony z dyszą – wówczas, aby dolać do kawy spienionego mleka, wystarczy tylko wcisnąć odpowiedni przycisk.

Trochę o wyglądzie

Ekspresy zrobione są zazwyczaj ze stali szlachetnej, połączonej ze sztucznym tworzywem. Do niedawna dostępne były tylko w czarnym kolorze. Teraz można już kupić czerwone, zielone, rude, a nawet różowe – wszystko zależy od fantazji projektanta.
Modele mają też bardzo różne kształty – od nietypowych, zabawnych, po tradycyjne, dostojne – przypominające te, które widujemy w dobrych kawiarniach.

Jak dbać o ekspres

Codziennie lub tak często jak zaleca instrukcja obsługi, należy wymieniać wodę w zbiorniku oraz czyścić pojemnik na kawę. Nie można myć całego urządzenia, ani poszczególnych jego części w zmywarce. Powierzchnię zewnętrzną i wnętrze czyścimy wodą i łagodnym środkiem do mycia naczyń. Pamiętamy również o usuwaniu kamienia, który osadza się w zbiorniku.

Okap kuchenny

Okap kuchenny może pełnić funkcję pochłaniacza zapachów lub wyciągu, przede wszystkim...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak utrzymać porządek w kuchni? Poznaj...

Parownica to urządzenie do czyszczenia parą - bez stosowania środków chemicznych! Dzięki parownicom...

Piekarniki – czy mogą być ekologiczne? Co to...

Czy piekarnik może być ekologiczny? Może! I to nie tylko ze względu na mniejsze zużycie energii, ale także...

Jak wybrać dobrą lodówkę? Przydatne funkcje...

Nowoczesne lodówki są wyposażone w kilka bardzo wygodnych funkcji. W niektórych zamrażarkach,...

Zmywarka czy mycie ręczne? Kiedy zużywasz więcej...

Czy bardziej ekonomiczne jest mycie naczyń w zmywarce, czy tradycyjne mycie ręczne? Kiedy zużywa się więcej...

Jaki piekarnik wybrać? Specjalne funkcje...

Producenci wyposażają piekarniki w dodatkowe urządzenia. Podpowiadamy, które z nich będą naprawdę...

Okap kuchenny też może być ozdobą kuchni. Zobacz...

Teoretycznie okap kuchenny ma przede wszystkim zapewniać odpowiednią wentylację w kuchni. Jednak zamiast...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.