| muratordom.pl » Kuchnia » AGD do kuchni » Jaka pralka?

Jaka pralka?

Pralki mają różną ładowność oraz wymiary. Bieliznę, można do nich wkładać zarówno z przodu, jak i od góry. W jaki sposób, wśród takiej różnorodności wybrać tę właściwą?    

Autor: BEKO , Electrolux , WHIRLPOOL

Od lewej: pralki Electrolux, Beko, Whirlpool

Na rynku dostępne są pralki o różnej ładowności – od 3 do nawet 10 kg suchej bielizny (najczęściej jednak są to 3; 3,5; 4; 4,5; 5; 5,5 i 6 kg). Bieliznę można do nich wkładać z przodu lub od góry. Te pierwsze mają zwykle wysokość 85 cm, szerokość 60 cm i głębokość od 33 do 60 cm. Urządzenia ładowane od góry zazwyczaj są węższe i mają ok. 40 cm szerokości (pozostałe wielkości kształtują się podobnie). Pralki 3-, 3,5-kilogramowe są nieduże, dlatego sprawdzą się nawet w małej łazience lub kuchni. Na rynku znajdziemy również sprzęty w wersji do zabudowy. Jak wśród takiej różnorodności wybrać ten właściwy?

Elementy pralki
Bębny pralek wykonane są ze stali nierdzewnej. W pralkach ładowanych od góry mają własną klapę zamykającą. Bęben obraca się w zbiorniku, który może być zrobiony ze stali nierdzewnej, z tworzywa sztucznego lub ze stali emaliowanej. Tworzywo sztuczne używane do produkcji zbiorników to polipropylen występujący pod różnymi nazwami handlowymi. Zbiorniki z tworzywa sztucznego są tańsze od tych ze stali nierdzewnej. Zbiorniki ze stali nierdzewnej i z tworzywa są odporne na korozję, a emaliowane – mniej. Nowością na rynku są pralki z bębnem umieszczonym pod kątem, ułatwiającym wkładanie i wyjmowanie bielizny.

Obudowa, kolory
Obudowa pralki wykonana jest zazwyczaj ze stali ocynkowanej i lakierowanej lub – rzadziej – ze stali emaliowanej. Niektóre pralki są podwójnie zabezpieczane przed korozją. Warstwa lakieru pokrywa zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną stronę obudowy. Tradycyjny kolor pralek to biel, choć zdarzają się modele w innym kolorze, np. beżowe, inox (stali nierdzewnej). Blaty pralek mogą być stalowe – tak jak obudowa – lub laminowane. Drzwiczki pralek ładowanych z przodu mogą otwierać się na prawą lub lewą stronę (czasem istnieje możliwość zmiany drzwiczek prawych na lewe lub odwrotnie). Niektóre mają specjalne zawiasy – otwierają się wtedy bardzo szeroko, nawet pod kątem 180°. Coraz częściej producenci oferują pralki z dużym otworem wsadowym (drzwi o średnicy 30 cm). Okienko w drzwiczkach może być szklane lub z tworzywa sztucznego. W niektórych modelach pralek jest zabezpieczone przed nadmiernym nagrzaniem. Drzwiczki otwiera się ręcznie lub za pomocą specjalnego przycisku na panelu sterującym. W niektórych modelach pralek przycisk do otwierania jest tak duży, że można je otwierać nawet kolanem. Obudowa drzwiczek zrobiona jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego lub – w droższych modelach – ze stali nierdzewnej.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Elegancka linia pralek w srebrnym kolorze

Autor: BEKO , Fagor

Od lewej: pralki Beko, Fagor

Obsługa pralki
Oznaczenia na panelu sterującym powinny być czytelne, aby nie trzeba było często korzystać z instrukcji. Na panelu znajdują się nie więcej niż trzy pokrętła. Służą one do ustawiania programu, temperatury i liczby obrotów. W niektórych typach pralek obroty i temperatura są przypisane do cyklu prania – nie można ich dowolnie ustawiać. W nowych modelach pralek obsługa jest maksymalnie uproszczona. Użytkownik określa rodzaj pranych tkanin i ewentualnie stopień ich zabrudzenia. Resztę wykonuje pralka: wybiera czas i sposób prania, czas płukania i sposób wirowania. Na wyświetlaczu znajdującym się na panelu sterującym pojawiają się różne informacje, na przykład: pozostały czas prania, nieprawidłowości w dozowaniu środków piorących, opóźnienie startu lub rodzaj usterki.

Pojemnik na detergenty
W pralkach ładowanych z przodu jest to wysuwana lub obrotowa szufladka znajdująca się z przodu pralki. Zależnie od typu pralki może mieć od jednej do czterech komór. Te najbardziej rozbudowane umożliwiają automatyczne pobieranie proszku do prania wstępnego i zasadniczego, płynu zmiękczającego oraz odplamiacza. W pralkach ładowanych od góry pojemnik na detergenty znajduje się z boku bębna lub w dodatkowej klapie (drzwiczkach) zamykającej zbiornik.

Filtr i zawór bezpieczeństwa
Filtr, zwany samoczyszczącym, znajduje się najczęściej z przodu pralki. Nie wymaga częstego czyszczenia, zatrzymuje bowiem tylko większe zanieczyszczenia – guziki, spinki, agrafki, monety. Drobne elementy i włókna pompa może przepompować. Wybierając pralkę warto zwrócić uwagę, czy dostęp do filtra jest łatwy, to znaczy, czy podczas jego czyszczenia będzie można zebrać resztki wody do naczynia, czy wypłyną one na podłogę. Pralka może być wyposażona w elektryczny zawór bezpieczeństwa, zamontowany na przewodzie doprowadzającym wodę do pralki. Zawór reaguje na podciśnienie – odcina dopływ wody do urządzenia, gdy w wężu doprowadzającym wodę lub w samym urządzeniu powstanie nieszczelność. Podobną funkcję pełni inny zawór, zamykany sygnałem elektrycznym uruchamianym przez unoszący się pływak. Pływak znajduje się w wanience na dole pralki. Unosi się, gdy nadmiernie wzrośnie w niej poziom wody. Większość pralek ma również zabezpieczenie przeciwprzelewowe. Pompa pralki uruchamia się automatycznie, gdy woda w zbiorniku osiągnie zbyt wysoki poziom.

Programy
Każda pralka ma co najmniej trzy podstawowe programy prania: do tkanin bawełnianych, mieszanych i syntetycznych. Możliwości urządzeń zwykle są jednak znacznie większe.

Kupujemy czajnik

Chociaż jest to proste urządzenie, może mieć sporo rozwiązań ułatwiających życie.

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Okap kuchenny - zobacz, jak dopasować okap do...

Okap kuchenny pełni niezywkle ważną funkcję nie tylko w kuchni otwartej, gdzie usuwa niechciane zapachy, by...

Rodzaje okapów kuchennych. Jaki okap do kuchni...

Pięknie urządzona kuchnia cieszy oczy, ale chcemy też, by przyjemnie pachniała. Jaki okap kuchenny pozwoli...

Zdrowe odżywianie. Blender w roli głównej

Zdrowa kuchnia to dziś priorytet. Urządzenie kuchenne takie, jak blender pomoże Ci stworzyć świeże koktajle...

Nowoczesna kuchnia to czysta kuchnia. Jak...

Nowoczesna kuchnia to zazwyczaj kuchnia otwarta. Wymaga efektownych mebli, ale też utrzymania nieskazitelnej...

Jak oszczędzać wodę? Dobre sposoby na...

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii - rachunki za wodę to poważna pozycja w...