| muratordom.pl » Kuchnia » AGD do kuchni » Funkcje zmywarki

Funkcje zmywarki

Zmywanie może odbywać się w różnej temperaturze: minimalna to +40 °C, maksymalna +75 °C. 

Zmywarki mogą mieć od trzech do dwunastu programów i różne funkcje. Zmywanie może odbywać się w różnej temperaturze: minimalna to +40 °C, maksymalna +75 °C. Program powinien być dobrany do rodzaju zmywanych naczyń i stopnia ich zabrudzenia. Oto najpopularniejsze programy i funkcje.              

Normalny

Przeznaczony do mycia średnio zabrudzonych naczyń – zmywanie odbywa się zazwyczaj w temperaturze +65°C i trwa około 90 minut. Na początku cyklu naczynia są płukane – to tak zwane zmywanie wstępne, które może stanowić również osobny program, a potem myte detergentem (mycie zasadnicze), płukane, nabłyszczane i suszone. Mycie wstępne polega na wstępnym opłukaniu naczyń, które będą później zmywane. Zmywarka pojemności dwunastu kompletów zużywa w tym cyklu około 4–5 litrów wody.              

Intensywny

Tego programu używa się do mycia garnków lub bardzo zabrudzonych naczyń z zaschniętymi resztkami potraw. Czas trwania programu jest najdłuższy – ponad 100 minut, a temperatura zmywania najwyższa +70°C.           

BIO

W tym programie do zmywania stosuje się nowoczesne detergenty z zawartością enzymów. Zmywanie odbywa się w temperaturze około +50°C, ponieważ wówczas enzymy działają najefektywniej. Wyniki mycia są porównywalne z myciem tradycyjnymi środkami w temperaturze +65°C. W niektórych modelach zmywarek faza BIO dotyczy wszystkich programów.   

Szybki (skrócony lub Rapid)

 

służy do mycia naczyń lekko zabrudzonych. Krótszy czas programu uzyskano, rezygnując z mycia wstępnego i stosując niższą temperaturę ok. +40°C, +50°C. Czas trwania programu jest różny w zależności od modelu zmywarki.

Delikatny zwany też „kryształem”

Przeznaczony jest do naczyń delikatnych i szkła.  W tym programie przede wszystkim ograniczona jest temperatura (do +40°C) oraz jej zmiany pomiędzy kolejnymi fazami zmywania.             

Ekonomiczny

Pod tą nazwą kryją się programy pozwalające na oszczędność energii lub wody. Niektórzy producenci nazywają ekonomicznymi również programy: BIO (ze względu na obniżoną temperaturę zmywania, a więc krótszy czas podgrzewania wody) i szybki. Są też zmywarki, w których opcję ekonomiczną można realizować we wszystkich programach, obniżając temperaturę płukania. Modele z rozbudowaną elektroniką automatycznie dostosowują zużycie wody i energii do stopnia zabrudzenia naczyń.

Pół wsadu

Ta funkcja pozwala na zmywa-nie tylko w jednym koszu, najczęściej górnym. Dotyczy zmywarek na dwanaście kompletów na-czyń. Wybór programu jest dowolny, a zużycie wody i energii – mniejsze.          

Timer

Pozwala zaprogramować czas roz-poczęcia pracy zmywarki nawet z 24-godzinnym wyprzedzeniem.

Kuchenne sprzęty

W całym domu kuchnia jest najbardziej "naszpikowana" nowoczesnymi urządzeniami. Wyręczają nas w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wyposażenie kuchni - jaki sprzęt AGD kupić?

Wybierając urządzenia w sklepie, dobrze jest porównać ich moc i dopiero wtedy podjąć decyzję o...

Okap kuchenny - zobacz, jak dopasować okap do...

Okap kuchenny pełni niezywkle ważną funkcję nie tylko w kuchni otwartej, gdzie usuwa niechciane zapachy, by...

Jakie praktyczne funkcje i wyposażenie mają...

Czasy, w których lodówka potrafiła wyłącznie chłodzić i mrozić, to już historia. Nowoczesne...

Piekarniki – jak kupić dobry piekarnik?...

Nowoczesny piekarnik elektryczny to element wygodnego wyposażenia kuchni, który nie tylko dopilnuje za...

Jak oszczędzać wodę? Dobre sposoby na...

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii - rachunki za wodę to poważna pozycja w...