| muratordom.pl » Kuchnia » AGD do kuchni » Funkcje zmywarki

Funkcje zmywarki

Zmywanie może odbywać się w różnej temperaturze: minimalna to +40 °C, maksymalna +75 °C. 

Zmywarki mogą mieć od trzech do dwunastu programów i różne funkcje. Zmywanie może odbywać się w różnej temperaturze: minimalna to +40 °C, maksymalna +75 °C. Program powinien być dobrany do rodzaju zmywanych naczyń i stopnia ich zabrudzenia. Oto najpopularniejsze programy i funkcje.              

Normalny

Przeznaczony do mycia średnio zabrudzonych naczyń – zmywanie odbywa się zazwyczaj w temperaturze +65°C i trwa około 90 minut. Na początku cyklu naczynia są płukane – to tak zwane zmywanie wstępne, które może stanowić również osobny program, a potem myte detergentem (mycie zasadnicze), płukane, nabłyszczane i suszone. Mycie wstępne polega na wstępnym opłukaniu naczyń, które będą później zmywane. Zmywarka pojemności dwunastu kompletów zużywa w tym cyklu około 4–5 litrów wody.              

Intensywny

Tego programu używa się do mycia garnków lub bardzo zabrudzonych naczyń z zaschniętymi resztkami potraw. Czas trwania programu jest najdłuższy – ponad 100 minut, a temperatura zmywania najwyższa +70°C.           

BIO

W tym programie do zmywania stosuje się nowoczesne detergenty z zawartością enzymów. Zmywanie odbywa się w temperaturze około +50°C, ponieważ wówczas enzymy działają najefektywniej. Wyniki mycia są porównywalne z myciem tradycyjnymi środkami w temperaturze +65°C. W niektórych modelach zmywarek faza BIO dotyczy wszystkich programów.   

Szybki (skrócony lub Rapid)

 

służy do mycia naczyń lekko zabrudzonych. Krótszy czas programu uzyskano, rezygnując z mycia wstępnego i stosując niższą temperaturę ok. +40°C, +50°C. Czas trwania programu jest różny w zależności od modelu zmywarki.

Delikatny zwany też „kryształem”

Przeznaczony jest do naczyń delikatnych i szkła.  W tym programie przede wszystkim ograniczona jest temperatura (do +40°C) oraz jej zmiany pomiędzy kolejnymi fazami zmywania.             

Ekonomiczny

Pod tą nazwą kryją się programy pozwalające na oszczędność energii lub wody. Niektórzy producenci nazywają ekonomicznymi również programy: BIO (ze względu na obniżoną temperaturę zmywania, a więc krótszy czas podgrzewania wody) i szybki. Są też zmywarki, w których opcję ekonomiczną można realizować we wszystkich programach, obniżając temperaturę płukania. Modele z rozbudowaną elektroniką automatycznie dostosowują zużycie wody i energii do stopnia zabrudzenia naczyń.

Pół wsadu

Ta funkcja pozwala na zmywa-nie tylko w jednym koszu, najczęściej górnym. Dotyczy zmywarek na dwanaście kompletów na-czyń. Wybór programu jest dowolny, a zużycie wody i energii – mniejsze.          

Timer

Pozwala zaprogramować czas roz-poczęcia pracy zmywarki nawet z 24-godzinnym wyprzedzeniem.

Przeczytaj dodatkowo:
Wyposażenie kuchni - jaki sprzęt AGD kupić?

Wybierając urządzenia w sklepie, dobrze jest porównać ich moc i dopiero wtedy podjąć decyzję o...

Zdrowe odżywianie. Blender w roli głównej

Zdrowa kuchnia to dziś priorytet. Urządzenie kuchenne takie, jak blender pomoże Ci stworzyć świeże koktajle...

Okap kuchenny - zobacz, jak dopasować okap do...

Okap kuchenny pełni niezywkle ważną funkcję nie tylko w kuchni otwartej, gdzie usuwa niechciane zapachy, by...

AGD na wyspie: jaki sprzęt sprawdzi się na wyspie...

Na wyspie kuchennej najczęściej umieszczamy zlewozmywak, płytę kuchenną oraz okap. Nowe modele tych...

Okap kuchenny też może być ozdobą kuchni. Zobacz...

Teoretycznie okap kuchenny ma przede wszystkim zapewniać odpowiednią wentylację w kuchni. Jednak zamiast...

Piekarniki – jak kupić dobry piekarnik?...

Nowoczesny piekarnik elektryczny to element wygodnego wyposażenia kuchni, który nie tylko dopilnuje za...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.