| muratordom.pl » Kuchnia » AGD do kuchni » Domowe zamrażarki

Domowe zamrażarki

Domowe zamrażarki można wykorzystywać do zamrażania owoców, warzyw, mięsa, wędlin i pieczywa, jak również przechowywania przygotowywanych potraw lub gotowych mrożonek zakupionych w sklepie.

Autor: Candy , Electrolux

Od lewej: zamrażarka szufladowa Electrolux i zamrażarka skrzyniowa Candy

Najlepszym sposobem na przechowywanie żywności przez dłuższy okres jest jej zamrożenie w temperaturze niższej niż -8°C. Pozwala to na zachowanie wszystkich wartości odżywczych i witaminowych produktów, a także ich niezmienionego wyglądu.
Domowe zamrażarki można wykorzystywać zarówno do zamrażania owoców, warzyw, mięsa, wędlin i pieczywa, jak również przechowywania przygotowywanych potraw lub gotowych mrożonek zakupionych w sklepie.

Budowa i wyposażenie

Zamrażarki mają jedną komorę, a co za tym idzie jeden agregat (sprężarkę). Najniższa temperatura jaką możemy uzyskać to -18°C w urządzeniach oznaczonych trzema gwiazdkami lub -24°C w urządzeniach oznaczonych czterema gwiazdkami. Regulacja zakresu temperatury odbywa się za pomocą pokrętła lub przycisków, w niektórych modelach obniżenie temperatury jest dodatkowo sygnalizowane specjalną lampką (diodą).

Zamrażarki dzieli się na dwie podstawowe grupy: szufladowe i skrzyniowe.
W pierwszej grupie urządzeń rozróżniamy dodatkowo zamrażarki wolno stojące lub przeznaczone do zabudowy. Ze względu na sposób otwierania (produkty wkłada się lub wyjmuje unosząc do góry klapę) zamrażarki skrzyniowe występują tylko w wersji wolno stojącej.

Zamrażarki szufladowe mają od 3 do 5 szuflad wykonanych z tworzywa sztucznego lub drutu z plastikową przednia ścianką (jej zadaniem jest ochrona wnętrza szuflady przed napływem ciepłego powietrza w momencie otwarcia zamrażarki).
Większość zamrażarek szufladowych ma tzw. wskaźnik zawartości. Jest to pokrętło ze strzałką, wokół którego znajdują się obrazki symbolizujące rożne rodzaje produktów lub listwa, na której suwakiem zaznaczamy odpowiedni rysunek (ryba, kurczak, warzywa itp.).

Na wewnętrznej stronie drzwi lub przy wskaźnikach zawartości znajduje się informacja ile miesięcy można przechowywać dany rodzaj żywności. Niestety, trzeba pamiętać kiedy dany produkt zastał włożony do zamrażarki i do kiedy można go w niej przechowywać.

Większość urządzeń ma również tzw. komorę niskich temperatur (ok. -24°C). Służy ona do zamrażania w krótkim czasie niewielkiej partii produktów, którą następnie przekłada się do innej szuflady. Natomiast funkcja szybkiego zamrażania (Super Frost) pozwala na jednorazowe zamrożenie większej ilości produktów. Jej włączenie powoduje szybki spadek temperatury wewnątrz urządzenia (poniżej standartowych -18°C). Po osiągnięciu zadanej temperatury następuje automatyczny powrót do normalnego trybu pracy lub też system należy wyłączyć - zwalniając odpowiedni przycisk.

Zamrażarki skrzyniowe przypominają dużą skrzynię, której wnętrze stanowi najczęściej jedna komora bez żadnych podziałów. Komora zamrażarki przystosowana jest do podwieszania specjalnych koszy na produkty (nawet w dwóch, trzech rzędach w zależności od wielkości urządzenia). Ten typ zamrażarek jest szczególnie przydatny w przypadku gdy chcemy przechować większe produkty, w dużych ilościach np. duże porcje mięsa.

Na rynku dostępne są różne modele zamrażarek zarówno szufladowych, jak i skrzyniowych. Poza budową różnią się one również funkcjami i wyposażeniem. Poszukując odpowiedniego urządzenia natkniemy się na zamrażarki sterowane elektronicznie, ze wskaźnikiem wzrostu temperatury czy wyświetlaczem temperatury we wnętrzu komory. W przypadku zamrażarek skrzyniowych może to być ponadto system spustu wody, łatwego otwierania, a nawet możliwość zamknięcia na klucz.

Wymiary

Zamrażarki skrzyniowe maja zazwyczaj 85-89 cm wysokości, 60-67 cm głębokości i 55-160 cm szerokości. Z kolei zamrażarki szufladowe to odpowiednio 82-180 cm, 55-60 cm i 50-60 cm. W tej grupie znajdują się także modele z regulacją wysokości od 82 do 87 cm (przeznaczone do ustawiania pod blatem kuchennym).
Pojemność zamrażarek szufladowych to najczęściej 78 - 300 litrów, natomiast skrzyniowych może dochodzić nawet do 400 litrów.

Ważne parametry

Przy wyborze zamrażarki należy kierować się jej wydajnością i czasem utrzymania zaprogramowanej temperatury w przypadku braku zasilania.
Pierwszy z parametrów mówi ile kilogramów żywności urządzenie jest w stanie zamrozić w ciągu doby, od temperatury pokojowej do -18°C. Wydajność zamrażarek dostępnych na rynku waha się od 6 do 32 kg na dobę. Natomiast czas utrzymania temperatury zależy od modelu i wynosi od 12 do 41 godzin przy pustej zamrażarce. Czas ten wydłuża się gdy urządzenie jest pełne, gdyż zamrożone produkty pełnią funkcję akumulacyjną.

Ważnym parametrem jest także klasa efektywności energetycznej. Określa ona zużycie energii elektrycznej (podawane w kWh na rok). Klasę efektywności energetycznej oznacza się literami - od A (urządzenie najbardziej energooszczędne) do G (najmniej).

Przeczytaj dodatkowo:
Jaki piekarnik wybrać? Specjalne funkcje...

Producenci wyposażają piekarniki w dodatkowe urządzenia. Podpowiadamy, które z nich będą naprawdę...

Jak wybrać dobrą lodówkę? Przydatne funkcje...

Nowoczesne lodówki są wyposażone w kilka bardzo wygodnych funkcji. W niektórych zamrażarkach,...

Kuchenne AGD, dzięki któremu zaoszczędzisz na...

We współczesnym domu kuchnia jest miejscem, w którym korzystamy z największej liczby AGD. Oprócz lodówki,...

Rodzaje okapów kuchennych. Jaki okap do kuchni...

Pięknie urządzona kuchnia cieszy oczy, ale chcemy też, by przyjemnie pachniała. Jaki okap kuchenny pozwoli...

Wyposażenie kuchni - jaki sprzęt AGD kupić?

Wybierając urządzenia w sklepie, dobrze jest porównać ich moc i dopiero wtedy podjąć decyzję o...

Nowoczesna kuchnia to czysta kuchnia. Jak...

Nowoczesna kuchnia to zazwyczaj kuchnia otwarta. Wymaga efektownych mebli, ale też utrzymania nieskazitelnej...