| muratordom.pl » Kuchnia » AGD do kuchni » Czajniki elektryczne. Co warto o nich wiedzieć

Czajniki elektryczne. Co warto o nich wiedzieć

Czajniki elektryczne są łatwe w użyciu, szybkie, bezpieczne i po prostu wygodne. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę wybierając czajnik elektryczny.

Czajniki bezprzewodowe są powszechnie stosowane. Są łatwe w użyciu, szybkie, bezpieczne i po prostu wygodne. Każdy czajnik składa się z dzbanka z wmontowaną w niego grzałką oraz podstawki zasilającej, którą podłącza się do prądu. Wszystkie dzbanki mają wskaźniki poziomu nalanej wody z podziałką – bądź liczbową, bądź określającą liczbę szklanek lub filiżanek.

Jakie jest wyposażenie czajników elektrycznych?

Włącznik czajnika może mieć zabezpieczenie uniemożliwiające uruchomienie urządzenia, jeśli nie ma w nim wody. Wszystkie czajniki wyłączają się automatycznie po zagotowaniu wody. Niektóre informują o tym sygnałem dźwiękowym. O tym, że czajnik pracuje, świadczy przeważnie zapalona lampka. W najmniejszych dzbankach mieści się 0,5 litra wody, a w największych 2 litry.

Grzałka umieszczona w dzbanku może mieć tradycyjną formę spirali, a w nowocześniejszych wersjach jest ukryta pod dnem czajnika. W środku widać jedynie gładki stalowy spód. Takie rozwiązanie jest o tyle wygodniejsze, że na grzałce nie osadza się kamień i nie obniża jej sprawności.

Część czajników przy dzióbku do nalewania wody ma filtr siatkowy zatrzymujący większe zanieczyszczenia. Filtr ten działa w obie strony – kamień, który wytrącił się podczas gotowania wody, nie dostaje się do kubka, gdy nalewamy do niego wrzątek. W czajnikach bezprzewodowych nie bez znaczenia jest długość kabla zasilającego podstawkę, na której ustawiony jest dzbanek. Za krótki ogranicza możliwości ustawienia urządzenia, a za długi plącze się stwarzając zagrożenie przewrócenia dzbanka.

W niektórych czajnikach można zwinąć kabel i schować w podstawce. Na rynku są również czajniki bezprzewodowe połączone z przelewowym ekspresem do kawy. Czas zagotowania wody w większości czajników nie przekracza 3–4 minut.

Wzornictwo czajników elektrycznych

Czajniki elektryczne mają różne formy – tradycyjne okrągłe, do złudzenia przypominające te, w których przygotowuje się wodę na gazie, wysokie i smukłe o dość niekonwencjonalnych łabędzich kształtach, pękate. Kolorystyka jest bardzo urozmaicona – od tradycyjnej bieli, poprzez wszystkie pastelowe kolory, ostre barwy czerwieni czy żółci aż po grafit i czerń. Wszystko zależy od wystroju kuchni i gustu kupującego.

Jak konserwować czajnik elektryczny?

Podobnie jak inne sprzęty zautomatyzowane, czajniki bezprzewodowe można myć przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Nie wolno zatem zanurzać podstawy czajnika w wodzie, nawet po wyłączeniu z kontaktu. Dzbanek można myć pod bieżącą wodą.

Robot kuchenny

Drobnym sprzętem AGD nazywamy wszystkie charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami urządzenia,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Piekarniki – jak kupić dobry piekarnik?...

Nowoczesny piekarnik elektryczny to element wygodnego wyposażenia kuchni, który nie tylko dopilnuje za...

Okap kuchenny - zobacz, jak dopasować okap do...

Okap kuchenny pełni niezywkle ważną funkcję nie tylko w kuchni otwartej, gdzie usuwa niechciane zapachy, by...

Rodzaje okapów kuchennych. Jaki okap do kuchni...

Pięknie urządzona kuchnia cieszy oczy, ale chcemy też, by przyjemnie pachniała. Jaki okap kuchenny pozwoli...

Nowoczesna kuchnia to czysta kuchnia. Jak...

Nowoczesna kuchnia to zazwyczaj kuchnia otwarta. Wymaga efektownych mebli, ale też utrzymania nieskazitelnej...

Wyposażenie kuchni - jaki sprzęt AGD kupić?

Wybierając urządzenia w sklepie, dobrze jest porównać ich moc i dopiero wtedy podjąć decyzję o...

Jakie praktyczne funkcje i wyposażenie mają...

Czasy, w których lodówka potrafiła wyłącznie chłodzić i mrozić, to już historia. Nowoczesne...