Czajniki elektryczne. Co warto o nich wiedzieć

2009-08-12 2:00

Czajniki elektryczne są łatwe w użyciu, szybkie, bezpieczne i po prostu wygodne. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę wybierając czajnik elektryczny.

Czajniki elektryczne
Autor: Zelmer

Czajniki bezprzewodowe są powszechnie stosowane. Są łatwe w użyciu, szybkie, bezpieczne i po prostu wygodne. Każdy czajnik składa się z dzbanka z wmontowaną w niego grzałką oraz podstawki zasilającej, którą podłącza się do prądu. Wszystkie dzbanki mają wskaźniki poziomu nalanej wody z podziałką – bądź liczbową, bądź określającą liczbę szklanek lub filiżanek.

Jakie jest wyposażenie czajników elektrycznych?

Włącznik czajnika może mieć zabezpieczenie uniemożliwiające uruchomienie urządzenia, jeśli nie ma w nim wody. Wszystkie czajniki wyłączają się automatycznie po zagotowaniu wody. Niektóre informują o tym sygnałem dźwiękowym. O tym, że czajnik pracuje, świadczy przeważnie zapalona lampka. W najmniejszych dzbankach mieści się 0,5 litra wody, a w największych 2 litry.

Grzałka umieszczona w dzbanku może mieć tradycyjną formę spirali, a w nowocześniejszych wersjach jest ukryta pod dnem czajnika. W środku widać jedynie gładki stalowy spód. Takie rozwiązanie jest o tyle wygodniejsze, że na grzałce nie osadza się kamień i nie obniża jej sprawności.

Część czajników przy dzióbku do nalewania wody ma filtr siatkowy zatrzymujący większe zanieczyszczenia. Filtr ten działa w obie strony – kamień, który wytrącił się podczas gotowania wody, nie dostaje się do kubka, gdy nalewamy do niego wrzątek. W czajnikach bezprzewodowych nie bez znaczenia jest długość kabla zasilającego podstawkę, na której ustawiony jest dzbanek. Za krótki ogranicza możliwości ustawienia urządzenia, a za długi plącze się stwarzając zagrożenie przewrócenia dzbanka.

W niektórych czajnikach można zwinąć kabel i schować w podstawce. Na rynku są również czajniki bezprzewodowe połączone z przelewowym ekspresem do kawy. Czas zagotowania wody w większości czajników nie przekracza 3–4 minut.

Wzornictwo czajników elektrycznych

Czajniki elektryczne mają różne formy – tradycyjne okrągłe, do złudzenia przypominające te, w których przygotowuje się wodę na gazie, wysokie i smukłe o dość niekonwencjonalnych łabędzich kształtach, pękate. Kolorystyka jest bardzo urozmaicona – od tradycyjnej bieli, poprzez wszystkie pastelowe kolory, ostre barwy czerwieni czy żółci aż po grafit i czerń. Wszystko zależy od wystroju kuchni i gustu kupującego.

Jak konserwować czajnik elektryczny?

Podobnie jak inne sprzęty zautomatyzowane, czajniki bezprzewodowe można myć przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Nie wolno zatem zanurzać podstawy czajnika w wodzie, nawet po wyłączeniu z kontaktu. Dzbanek można myć pod bieżącą wodą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.