dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Jak rozpocząć budowę bez błędów?

Rozpoczęcie budowy - pierwsze prace budowlane

Załatwienie wszystkich formalności budowlanych to dla większości inwestorów największy problem. Jak sobie z nim poradzić? A Jeżeli formalności są już za Tobą, a pozwolenie na budowę zostało wydane, to zbliża się czas rozpoczęcia budowy Twojego wymarzonego domu. Zanim zaczniesz pierwsze wykopy, pamiętaj o zatrudnieniu sprawdzonej i fachowej ekipy budowlanej wraz z kierownikiem budowy. Ale to nie wszystko. Co jeszcze musisz wiedzieć o rozpoczęciu budowy domu?

Masz już gotowy projekt domu, wraz ze wszystkimi elementami, które powinien zawierać. Ale jeszcze nie możesz rozpocząć budowy. Można zaryzykować stwierdzenie, że budowa rozpoczyna się od złożenia wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Jak je uzyskać? Co musisz dołączyć do projektu? Jak wyglądają formalności przed rozpoczęciem budowy? A kiedy już to wszystko masz za sobą, to nadszedł czas rozpoczęcia budowy domu...tylko od czego zacząć?

Pozwolenie na budowę, tablica informacyjna i dziennik budowy...Co jeszcze musisz mieć, aby legalnie rozpocząć prace budowlane? Rozpoczęcie budowy wymaga również odpowiedniego zabezpieczenia placu, doprowadzenia prądu. Jeżeli wszystkie formalności są spełnione można zacząć wykopy i wykonywanie fundamentów. Przeczytaj, jak bez błędów rozpocząć budowę domu oraz jak wykonać pierwsze prace budowlane - błędy już na początku budowy będą miały swoje konsekwencje w kolejnych etapach. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby ich uniknąć.

Formalności i pierwsze prace budowlane

Jak uzyskać warunki zabudowy, a jak wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego

Odpowiadamy na najczęstsze pytania, jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, a jak wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ile kosztuje wydanie obu dokumentów, kogo one obowiązują, jak złożyć wniosek,  ile się czeka na wypis, ile na decyzję.

Decyzja o warunkach zabudowy - odpowiedzi na 9 najczęstszych pytań

Decyzja o warunkach zabudowy jest potrzebna, gdy chcesz wybudować dom na terenie nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a takich jest większość. Jeśli plan w gminie istnieje, ten etap możesz spokojnie pominąć. Sprawdź, kiedy bez problemu otrzymasz warunki zabudowy, a kiedy mogą pojawić się przeszkody.

Jakie zezwolenia musi zawierać projekt budowlany domu?

Aby otrzymać pozwolenie na budowę, musimy zlecić wykonanie projektu budowlanego oraz uzyskać odpowiednie uzgodnienia i zezwolenia.

Prawo budowlane: jak uzyskać pozwolenie na budowę

Zgodnie z prawem budowlanym bez pozwolenia na budowę nie możesz rozpocząć prac budowlanych. Wniosek składa się w starostwie powiatowym w wydziale architektury i budownictwa na gotowym formularzu dostępnym w urzędzie. Za decyzję w sprawie pozwolenia na budowę domów mieszkalnych nic nie zapłacisz. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby ją uzyskać.

Budowa domu: od czego zacząć, jakie formalności po uzyskaniu pozwolenia na budowę

To, że masz już ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę, nie oznacza, że możesz tak po prostu rozpocząć budowę domu. Najpierw powinieneś dopełnić jeszcze kilku formalności, m.in. zadabać o kierownika budowy i właściwie oznakować teren budowy.

Rozpoczęcie budowy. Wybór kierownika budowy, ekip i nadzoru

Masz już działkę i projekt? Musisz teraz zatrudnić kierownika budowy. A my radzimy, by znaleźć jeszcze jednego fachowca - inżyniera nadzoru inwestorskiego. Zobacz nasz film - radzi inż. Robert Wiktor.

Ile trwa budowa domu? Harmonogram budowy KROK PO KROKU

Pokazujemy przykładowy harmonogram dla poszczególnych etapów budowy domu jednorodzinnego. Zobacz, ile minimalnie trwają prace w ramach stanu zerowego, a ile w ramach stanu surowego otwartego i zamkniętego. Jak wygląda budowa domu krok po kroku?

Zanim rozpoczniesz roboty budowlane, zadbaj o kierownika, dziennik budowy i...

Dziennik budowy to najważniejszy dokument, w którym rejestrowane są roboty budowlane. Pieczę nad nim sprawuje przede wszystkim kierownik budowy, ale ty również możesz wpisywać do niego swoje uwagi. Przed rozpoczęciem budowy obowiązkowo zgłoś dziennik do starostwa. Pamiętaj też o tablicy informacyjnej i geodecie.

Jak koszt budowy domu rozłożyć w czasie? Kiedy za co płacić wykonawcy?

Koszt budowy domu to nie lada obciążenie dla budżetu, dlatego tak ważne jest, by płatność były rozsądnie rozłożone w czasie. Jak jednak płacić za budowę domu i jak dużo wyłożyć pieniędzy przed budową? Najważniejsze są etapy, a im więcej etapów - tym lepiej.

Rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego: jak przygotować plac budowy

Prawidłowe przygotowanie placu pod budowę domu jednorodzinnego może mieć znaczący wpływ na późniejsze zagospodarowanie ogrodu. Co zrobić aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i mieć mniej pracy przy zakładaniu ogrodu?

Tyczenie budynku. Me­tody wytyczania fundamentów domu

Zanim zaczniemy prace ziemne, powinniśmy wytyczyć miejsce, w którym stanie dom. Choć często podejmuje się tego kierownik budowy, najlepiej zlecić te prace uprawnionemu geodecie. Polecamy dwie metody wytyczania fundamentów: metodę kołkową i ław drutowych. Dają one trwalsze efekty niż sypanie wapnem czy kopanie rowków, a wytyczenia nie ulegają zbyt łatwo zniszczeniu na przykład pod wpływem opadów czy silniejszego wiatru.

Wykopy pod fundamenty. Jak prowadzić prace ziemne?

Przygotowanie wykopów warto zaplanować na okres między początkiem kwietnia a końcem października. Prace ziemne wykonać można samemu lub wynająć koparkę z operatorem.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.