dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Taras drewniany - budowa, renowacja, konserwacja

Co musisz wiedzieć o budowie, konserwacji i przygotowaniu tarasu z drewna do sezonu?

Drewniany taras po zimie wymaga przeglądu i renowacji. Trzeba sprawdzić, czy mróz, śnieg i wilgoć nie uszkodziły drewnianych desek. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę, robiąc przegląd tarasu przed sezonem? Z jakiego drewna budować taras? Oto najważniejsze informacje dotyczące budowy i renowacji drewnianego tarasu.

Zima powoli dobiega końca. Coraz częściej będziesz spędzać wolny czas na przydomowym tarasie. Jednak zanim do tego dojdzie, warto wykonać przegląd drewna tarasowego. Nawet niewielkie uszkodzenie deski może skutkować jej pęknięciem, a co za tym idzie, jej całkowitą wymianą, a ta wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jak tego uniknąć? Czy każde pęknięcie będzie wymagało całkowitej wymiany materiału? Co więcej, zanim zaczniesz spędzać długie godziny na tarasie, warto również odpowiednio zaimpregnować drewno, aby nie zużyło się podczas jednego sezonu, ale przetrwało długie lata. Podpowiadamy, jak impregnować i konserwować drewno.

Jeżeli dopiero myślisz o budowie tarasu z drewna podpowiadamy, które gatunki drewna sprawdzą się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych. Radzimy również, jak budować drewniany taras, unikając poważnych błędów. Zanim wybierzesz drewno na taras, warto porównać je z innymi materiałami, poznać właściwości tego materiału. To znacznie ułatwi jego odpowiednią eksploatację.

Wszystko o drewnianych tarasach:

Taras drewniany: które drewno prezentuje się najlepiej? Jak je pielęgnować? [ZDJĘCIA]

Zastanawiasz się, które drewno najbardziej będzie pasować na Twój taras? Najlepiej sprawdzają się deski z drewna egzotycznego. Drewno krajowe może za kilka lat wymagać wymiany – jest mniej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Istnieje jeszcze termodrewno – jest to drewno obrabiane termicznie. Należy jednak pamiętać, że każdy rodzaj drewna wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Które w takim razie będzie najlepsze na Twój taras?

6 najczęściej popełnianych błędów przy impregnacji drewnianego tarasu. Zobacz, jak ich uniknąć

Niezabezpieczone deski tarasowe, szelest w ścianie, na który nie zwracamy uwagi, czy stosowanie środków impregnujących według własnego uznania – to najczęstsze błędy majsterkowiczów. Takie zachowanie może jednak spowodować problemy z drewnem w przyszłości. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.

Konserwacja tarasu drewnianego. Jak odnowić deski tarasowe?

Taras drewniany trzeba raz do roku odnowić. Deski tarasowe wymagają zabezpieczenia olejowoskiem lub odpowiednim impregnatem do drewna. Inaczej Twój taras za kilka lat będzie wymagał całkowitej wymiany. Obejrzyj nasz film i zobacz, co w tym temacie radzi specjalista.

Naprawa czy remont tarasu? Kiedy taras drewniany lub z płytek nadaje się do wymiany...

Czy naprawiać tylko wierzchnią warstwę tarasu? Czy zrywać i wymieniać wszystkie deski lub płytki? Takie pytania często pojawiają się przed rozpoczęciem remontu tarasu. Taki remont jest szczególnie potrzebny, jeżeli chcesz przygotować taras do sezonu wiosennego i letniego. Tarasy, szczególnie te z płytek ułożonych na płycie żelbetowej oraz drewniane, to jeden z najczęściej remontowanych elementów w polskich domach.

Drewno na taras. Jakie drewno wybrać do wykończenia tarasu?

Drewniany taras jest modny ze względu na naturalny wygląd, a także prosty montaż. Drewno na tarasie to surowiec ekologiczny, trwały i efektowny. Nie trzeba ciężkiego sprzętu, prace nie wymagają dużego nakładu czasu ani finansów. Wystarczy tylko wybrać gatunek desek tarasowych i sposób montażu oraz skorzystać z kilku istotnych wskazówek.

Pielęgnacja drewnianego tarasu: z drewna egzotycznego oraz iglastego

Drewniany taras musi wiele znieść: nie dość, że świeci na niego słońce i pada deszcz, to jeszcze zimą leży na nim śnieg. Jak zadbać o  to, by tarasowi z drewna niestraszne były niekorzystne warunki atmosferyczne? By nie zszarzał na wiosnę? Zobacz film pokazujący, jak pielęgnować taras z drewna egzotycznego i ten z drewna drzew iglastych.

Renowacja podłogi tarasu drewnianego. Instrukcja filmowa

Twój drewniany taras wymaga odświeżenia po zimie? Sprawdź, jak się zabrać do renowacji tarasu lub werandy. Podpowiadamy, jak malować i szlifować stare deski na podłodze tarasu.

Taras drewniany. Jak wybrać odpowiednie deski tarasowe?

Nawierzchnię tarasu drewnianego wykonuje się oczywiście z desek tarasowych. Mniej oczywisty jest jednak wybór konkretnych desek na taras, bo tych jest bardzo wiele. Czy zdecydować się na drewno egzotyczne, czy na drewno krajowe? A może lepiej wykończyć taras termodrewnem?

Nawierzchnia tarasu drewnianego. Czy deski tarasowe z drewna krajowego to dobry wybór?

Taras drewniany musi być zbudowany z desek odpornych na trudne warunki atmosferyczne. Czy oprócz desek tarasowych z drewna egzotycznego, sosny skandynawskiej lub modrzewia syberyjskiego można stosować też drewno krajowe? Ile lat przetrwa taras wykonany z rodzimego drewna i jak wygląda jego konserwacja?

Jakie deski tarasowe wybrać? Deski drewniane kontra deski kompozytowe

Taras drewniany powinien być wykonany z materiału ładnego i co równie ważne - trwałego. Za najlepsze uznaje się deski drewniane z drewna egzotycznego. Czy warto jednak wybrać tańsze deski kompozytowe?

Budowa tarasu drewnianego. Jak wykonać wysoki taras na gruncie?

Jaki taras zbudować przy wysokim parterze? Ciekawym pomysłem będzie budowa tarasu drewnianego. Może być to taras podwyższony lub taras na gruncie. Jak się do tego zabrać? Czy wykonanie go z drewna to dobre rozwiązanie?

Tarasy drewniane. Zobacz najpiękniejsze zdjęcia tarasów

Tarasy drewniane wspaniale komponują się z elementami wykończenia domu i roślinami w ogrodzie. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę to, że budowa tarasu drewnianego jest wyjątkowo szybka, a deski tarasowe są stosunkowo tanie, to nic tylko ruszyć do pracy. Zobacz zdjęcia tarasów, nie tylko ładnych, ale i funkcjonalnych.

Drewno na taras. Inspirująca galeria desek tarasowych

Taras naziemny to ozdoba budynku, ale przede wszystkim cenione miejsce wypoczynku i spotkań rodzinnych lub towarzyskich. Najpopularniejsze sa tarasy z drewna. Pokazujemy, jakie drewno na taras zapewnia najlepszy efekt wizualny. Zwracamy też uwagę na to, które deski tarasowe gwarantują najwyższą trwałość.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.