dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Systemy ogrzewania domu

Jaki sposób ogrzewania wybrać? Gazowy, na paliwa stałe, a może pompę ciepła lub kominek?

Od odpowiedniego doboru sposobu ogrzewania domu zależą późniejsze koszty eksploatacji instalacji. Oczywiście, na koszty składa się również technologia budowy domu i jakość materiałów, z jakich budowałeś. Jednak jeżeli technologia budowy jest bez zarzutu, to w jaką instalację ogrzewania domu warto zainwestować? Jak przygotować kotłownię? Oto kilka porad.

Najczęściej stosowane w polskich domach i mieszkaniach jest ogrzewanie gazowe. Jednak nie mała grupa osób ogrzewa domy paliwami stałymi, olejami lub wspomaga ogrzewanie pompą ciepła lub systemem DGP, który wymaga budowy kominka - warto wiedzieć, że kominek nie musi posiadać systemu DGP, a i tak może wspomagać ogrzewanie domu, szczególnie w okresach przejściowych (wiosna, jesień).

Coraz większa grupa inwestorów decyduje się na montaż pompy ciepła, jeszcze inni odważnie montują kolektory słoneczne, które wspomagają instalację grzewczą. Jednak każda z tych instalacji musi posiadać dobrze dobrane elementy, a kotłownia musi spełniać polskie normy.

Każda decyzja, którą podejmujesz w związku z wyborem i montażem instalacji grzewczej, ma na celu ograniczenie późniejszych kosztów ogrzewania domu. Oto kilka informacji dotyczących instalacji grzewczych - tych tradycyjnych, jak i tych, których popularność jest mniejsza, ale zainteresowanie nimi wciąż rośnie. Sprawdź, czy lepiej ogrzewać dom pompą ciepła gruntową czy powietrzną? Czy pompa ciepła jest lepsza od tradycyjnego pieca c.o.? Kiedy wybrać piec na ekogroszek, a kiedy na pellet?

W jedym miejscu zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o instalacjach grzewczych w Twoim domu.

Sponsorzy:

Piec na pellet - jaki kocioł wybrać, co kupić do domu

Piec na pellet to wydatek rzędu kilku albo nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co zatem wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby nie były to pieniądze wyrzucone w bloto? Jakimi kryteriami się kierować, wybierając kocioł na pellet?

Kocioł na węgiel, ekogroszek, pellet? Dowiedz się, jakie masz możliwości wyboru

Wybierając sposób ogrzewania domu, stajemy przed wieloma dylematami. Głównym z nich jest rodzaj paliwa, jaki będziemy używać. Kolejnym - jaki konkretny kocioł wybrać, aby spełniał nasze oczekiwania. Asortyment producentów jest bardzo bogaty. Zobacz wybrane kotły z oferty firmy SAS.

Czy instalacja pompy ciepła zmniejszy Twoje rachunki za ogrzewanie domu?

Nie ulega wątpliwości, że cena pompy ciepła i koszty związane z jej instalacją, będą zwracać się przez kolejne kilkanaście lat. Jednak są sposoby, aby okres zwrotu kosztów inwestycji był krótszy. Przeczytaj, jaką pompę ciepła wybrać, aby inwestycja była opłacalna.

Kotły na paliwo stałe. Dlaczego warto wybrać kocioł na biomasę?

Oferta kotłów na paliwa stałe jest szeroka, dlatego wybór odpowiedniego urządzenia nie jest prosty. Jeżeli jednak szukasz sposobu na tanie ogrzewanie domu, pomyśl o paliwie z biomasy. To nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne rozwiązanie. Sprawdź, jakie zalty ma tego typu paliwo i dlaczego zakup kotła na biomasę to dobra inwestycja?

Kotły retortowe, czyli kotły z podajnikiem paliwa. Za jakie udogodnienia płacisz więcej?

Kotły retortowe z automatycznym podajnikiem paliwa osiągają wysoką sprawność dzięki zautomatyzowaniu ich działania. Ciągłość spalania uzyskuje się bez konieczności interwencji ze strony użytkownika. Obsługa kotła sprowadza się jedynie do tego, by uzupełnić paliwo w podajniku. Co prawda kotły retortowe są drogie, ale ich zalety sprawiają, że cieszą się coraz większą popularnością.

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu: czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Wiele osób budujących nowe domy oraz planujących modernizację istniejących słyszało o pompie ciepła, niewiele jednak decyduje się ją kupić i zainstalować. Dowiedź się, dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie domu pompą ciepła.

Jaki sposób ogrzewania domu wybrać aby jak najwięcej zaoszczędzić?

Obecne technologie podążają w kierunku ekologii i oszczędności. Rośnie również liczba sposobów na ogrzewanie domu jednorodzinnego. Czy warto inwestować w drogą instalację wierząc, że już wkrótce się zwróci? Czy lepiej zaoszczędzić na instalacji i płacić więcej za ogrzewanie? Czy opłaca się inwestować w eko rozwiązania?

Ogrzewanie domu gazem ze zbiornika. Co zrobić by móc z niego korzystać?

Ogrzewanie gazem z własnego zbiornika ma wiele zalet, ale tanie nie jest. Często jednak jest to rozwiązanie najlepsze z możliwych. Sprawdź dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie domu propanem? I co zrobić by móc z niego korzystać?

Czy ogrzewanie powietrzną pompą ciepła jest droższe niż gruntową?

Pompa ciepła to rozwiązanie ogrzewania domu, które z każdym rokiem zyskuje coraz więcej sympatyków. Nie ulega wątpliwości, że koszty instalacji urządzenia są wyższe niż tradycyjnej instalacji gazowe. Z czasem jednak możemy liczyć na zwrot kosztów. Czy zatem lepiej zainwestować w gruntową czy powietrzną pompę ciepła?

Wartość opałowa paliw stałych – dlaczego jest najważniejszym parametrem grzewczym

Mimo, że do zimy jeszcze daleko, zapewne już dziś myślisz o kupnie opału do swojego kota na węgiel czy biomasę. Nic w tym dziwnego - latem ceny opału są niższe niż w sezonie grzewczym. Ale nie tylko cena decyduje o tym, jakie paliwo do kotła wybrać. Kupując węgiel, pelety czy drewno zwróć również uwagę na ich wartość opałową. Podpowiadamy, dlaczego jest to takie ważne.

Kocioł na węgiel, drewno i biomasę. Wady, zalety i koszty ogrzewania domu

Koszty ogrzewania zależą głównie od wyboru paliwa. Różnica może być nawet czterokrotna – za ogrzewanie domu w zależności od sposobu ogrzewania można płacić dwa albo osiem tysięcy złotych rocznie. Kwoty są znaczne i warte tego, żeby swój wybór dobrze przemyśleć. Przyjrzyjmy się ogrzewaniu gdzie źródłem ciepła jest kocioł na węgiel oraz na drewno i biomasę.

Projekt kotłowni zgodny z przepisami: jak prawidłowo wykonać kotłownię na paliwo stałe i z piecem gazowym

Dobrze wykonana kotłownia to gwarancja bezpieczeństwa dla domu i domowników. Nie ulega wątpliwości, że prawidłową kotłownie najlepiej projektować od zera, jednak nie przekreśla to możliwości przebudowy kotłowni w taki sposób, aby była zgodna z obowiązującymi przepisami.

Ogrzewanie piwnicy. Centralne ogrzewanie, grzejniki elektryczne czy piec kominkowy?

Adaptacja piwnicy wiąże się z kwestią zapewnienia odpowiedniej temperatury w powstających tam pomieszczeniach. Jakie źródło ciepła w piwnicy okaże się najlepsze? Czy zdecydować się na piec kominkowy, grzejniki elektryczne, czy podłączyć do centralnego ogrzewania?

Ogrzewanie domu gazem. Plusy i minusy ogrzewania gazowego

Wiele osób korzystających z ogrzewania gazowego chwali sobie to rozwiązanie. Są i tacy, którzy nie chcą ogrzewać domu gazem, ponieważ uważają, że są na to inne, lepsze rozwiązania. Niezdecydowanym przedstawiamy najważniejsze argumenty za i przeciw. Sprawdź, jakie są plusy i minusy ogrzewania gazowego.

Kotły na drewno i biomasę: przegląd źródeł opału

Drewno i biomasa wykorzystywane do ogrzewania nie są u nas tak bardzo popularne jak węgiel, ale mają swoich zwolenników. Tak samo jak kotły na drewno i biomasę, którymi warto się zainteresować i rozważyć taki zakup. Mają bowiem wyraźną przewagę nad kotłami na węgiel – nie są aż tak uciążliwe dla środowiska.

Kominek DGP czy z płaszczem wodnym? Porównujemy rodzaje ogrzewania kominkowego

Jaki rodzaj ogrzewania kominkowego najlepiej wybrać? Kominek z obudową akumulującą ciepło, płaszczem wodnym czy system DGP? Sprawdź, czym się charakteryzują, i jakie są między nimi różnice. Dowiedz się, jakie są plusy i minusy konkretnego rodzaju ogrzewania kominkowego.  

Czy ogrzewanie biomasą jest tanie? Pelety – paliwo do kotłów na biomasę

Biomasa jest rozsądną alternatywą dla najpopularniejszego u nas paliwa – węgla. Najwygodniejsze są pelety. Oprócz ekologii, gwarantują tanie ogrzewanie domu, a także czystą kotłownię. Podpowiadamy, jak kupić pelety dobrej jakości i wybrać odpowiedni kocioł na biomasę.

Koszty ogrzewania domu energią elektryczną, drewnem i olejem opałowym. Porównanie cen

Gaz i węgiel to wciąż najbardziej popularne sposoby ogrzewania domu. Jednak dom możesz ogrzewać również energią elektryczna, drewnem czy olejem opałowym. Czy to się opłaca? Jakie są koszty ogrzewania domu mniej popularnymi sposobami?

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.