dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Wiosenny przegląd domu

Jak naprawić usterki po sezonie zimowym?

Zima to srogi test dla domu. Gdy minie, może się okazać, że mróz, śnieg oraz woda spowodowały wiele uszkodzeń wymagających naprawy. Część usterek łatwo zauważyć, ale sporo pozostanie w ukryciu. Podpowiadamy, co skontrolować na wiosnę i jak dokonać remontów tego, co zima zepsuła.

Tegoroczna zima nie była ani szczególnie śnieżna, ani szczególnie mroźna. W niektórych rejonach kraju mogła jednak spowodować uszkodzenia pewnych elementów budynków.

  • Śnieg - powoduje szkody zwłaszcza w obrębie dachu. Przeważnie osuwająca się czapa śnieżna zrywa rynny lub akcesoria wystające ponad połacie dachowe. Zalegający śnieg bywa też poważnym obciążeniem konstrukcji dachowej powodującym jej uszkodzenia.
  • Woda - pochodząca z topniejącego śniegu może zalewać poddasze, korzystając z nieszczelności pokrycia lub obróbek blacharskich, zwłaszcza wokół kominów. Ta pochodząca z roztopów może też prowadzić do zawilgocenia fundamentów. Woda i zawarte w niej substancje chemiczne są przyczyną wykwitów na ścianach lub korozji betonu. Woda powoduje również butwienie niewłaściwie zabezpieczonego drewna.
  • Mróz - ścina wodę, powodując zwiększenie jej objętości. Jest więc przyczyną pękania płytek tarasowych, kruszenia zawilgoconych tynków lub wylewek.

Wyjaśniamy, co skontrolować na wiosnę, gdzie szukać usterek, jak rozpoznć zniszczenia i ocenić ich skalę oraz co najważniejsze, jak wyremontować dom, aby podobne usterki nie powracałay co sezon.

Przegląd domu po zimie. Na co zwracać uwagę? Galeria foto

Zanim zaplanujesz wiosenne prace remontowe przeprowadź okresowy przegląd budynku po zimie. Podpowiadamy na co powinieneś zwracać szczególną uwagę.

Remont fundamentów. Naprawa hydroizolacji

Remont domu lub jego przebudowa to dobra okazja, aby naprawić istniejącą albo wykonać nową izolację fundamentu i należycie zabezpieczyć budynek przed wodą gruntową lub opadową. Radzimy, na co zwrócić uwagę przy ocenie stanu izolacji fundamentu oraz co należy wykonać.

Korozja betonu. Naprawa konstrukcji betonowych

Korozja konstrukcji betonowych może być bardzo groźna. Beton na skutek błędów w wykonaniu lub układaniu z czasem niszczeje i traci swą wytrzymałość. Jakie są objawy korozji betonu i co ją powoduje. Kiedy potrzebna okaże się naprawa betonu?

Naprawa tynku. Szpachlowanie ścian

Naprawa tynku nie jest sprawą prostą; nieumiejętne szpachlowanie dziur i rys spowoduje, że te pojawią się na nowo.

Systemy rynnowe. Konserwacja i naprawa rynien

Kupno i prawidłowy montaż nawet najpiękniejszego systemu rynnowego nie wystarczy. Aby rynny i rury spustowe skutecznie odprowadzały wodę z dachu, powinny być pod czujną obserwacją, co jakiś czas trzeba dokonywać ich przeglądu i przeprowadzać konieczne naprawy systemu rynnowego.

Remont balkonu po zimie. Zasady prac remontowych

Prace remontowe w obrębie tarasu zazwyczaj prowadzone są po zimie, bo wtedy ujawniają się usterki płytek ceramicznych, hydroizolacji lub osadzenia balustrad. Przekonaj się, w jaki sposób powinien przebiegać remont balkonu, aby później cieszyć się nim przez lata.

Jak naprawić elewację i ocieplenie ścian?

Systemy ociepleń ETICS, wykonane metodą lekką mokrą, mimo dużej trwałości, po pewnym czasie mogą wymagać napraw. Naprawa elewacji i ocieplenia ścian wyjdzie taniej niż wymiana systemu ociepleń. Oto kilka rad, jak naprawiać poszczególne warstwy uszkodzonego systemu ociepleń.

Naprawa balkonu. Wymiana posadzki, remont balustrady

Jak przeprowadzic naprawę balkonu? Surowe zimy, ostre słońce oraz kwaśne deszcze dają się balkonom nieźle we znaki. Niszczy się ich płyta, posadzka z płytek ceramicznych oraz balustrady. Aby na powrót wyglądał pięknie, niezbędny może się okazać remont.

Odnawianie elewacji. Czyszczenie ścian, malowanie elewacji, naprawa tynku

Mycie elewacji, malowanie ścian, a także naprawa tynku to proste prace. Poważniejsze, które wiążą się z ponowym tynkowaniem lub konserwacją ocieplenia, lepiej zostawić fachowcom. Podpowiadamy, kiedy bardziej zasadne są naprawy tynku, a kiedy wystarczy jedynie odnawianie elewacji.

Remont dachu. Wymiana pokrycia dachowego czy tylko jego naprawa?

Gruntowny remont dachu to ogromny koszt i skomplikowane przedsięwzięcie, dlatego wielu inwestorów próbuje go uniknąć, poprzestając na doraźnych naprawach. Zanim podejmiesz decyzję zastanów się, czy bardziej będzie się opłacać naprawa pokrycia, czy wymiana pokrycia na zupełnie nowe

Bezbłędna hydroizolacja fundamentów. Naprawa izolacji przeciwwilgociowych i izolacji przeciwwodnych

Przecieki w hydroizolacjach i wilgoć na ścianach to zmora właścicieli domów. Podpowiadamy, jak ich uniknąć, a w razie konieczności – jak naprawic izolację przeciwilgociową fundamentów. Musisz wiedzieć, że naprawa hydroizolacji poziomej będzie trudniejsza niż naprawa hydroizolacji pionowej.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.