dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Wszystko o budowie ogrodzenia

Formalności prawne, szybki kurs budowy, pomysły i inspiracje

Ogrodzenie jest wizytówką domu i posesji, dlatego do jego wyglądu przywiązujemy coraz większe znaczenie. Gdy przychodzi czas budowy ogrodzenia, zaczynamy gwałtownie szukać pomysłów. W końcu powinno ono pasować do stylu domu, mieć charakter, być trwałe, estetyczne i na miarę naszych możliwości finansowych.

Ogrodzenie łączy budynek i posesję z otoczeniem. Dlatego dobrze, gdy współgra zarówno z architekturą domu, jak i charakterem okolicy. Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia nie jest łatwy, bo możliwości jest naprawdę dużo - od ogrodzeń ażurowych, drewnianych, metalowych po te wykonane z cegieł, kamienia i klinkieru.

Zanim zabierzesz się za wybieranie materiałów do budowy ogrodzenia, musisz zadać sobie kilka podstawowych pytań, m.in.: jakie są formalne i prawne wymagania dotyczące budowy ogrodzenia, czy musisz wystąpić o pozwolenie, czy możesz od razu przystąpić do stawiania ogrodzenia, jak wybudować i prawidłowo zabezpieczyć ogrodzenie z drewna, metalu i kamienia, jak dopasować ogrodzenie do architektury budynku i jego otoczenia? 

Poniżej znajdziesz cenne wskazówki i praktyczne rozwiązania, dzięki którym budowa i wybór rodzaju ogrodzenia nie będzie już dla Ciebie problemem.

Formalności i wymogi prawne

Budowa ogrodzenia zgodnie z prawem - jakie formalności, który sąsiad płaci za płot

Każdy właściciel może ogrodzić swoją nieruchomość. Nie wolno mu jednak tego zrobić w sposób dowolny. Musi się liczyć z przepisami prawa budowlanego i... racjami sąsiadów. Dowiedz się, jakie formalności należy załatwić przed rozpoczęciem budowy ogrodzenia, aby wszystko przebiegało zgodnie z prawem.

Budowa ogrodzenia od strony ulicy i między sąsiednimi działkami - przepisy i formalności

Właściciel ma prawo do zagospodarowania działki wyłącznie w granicach swojej własności. Ogrodzenie domu nie powinno zatem przekraczać granic działki budowlanej. O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem budowy ogrodzenia od strony ulicy oraz przed postawieniem płotu pomiędzy sąsiednimi działkami?

Budowa ogrodzenia zgodnie z prawem. Co zrobić, gdy ogrodzenie sąsiada wchodzi w granice działki?

Ogrodzenie wyznacza granicę prywatności, daje poczucie bezpieczeństwa, może także być prawdziwą ozdobą posesji. Ogrodzenie należy wybudować zgodnie z prawem, tak by później uniknąć nieprzyjemności i niepotrzebnych sporów. Ekspert wyjaśnia, co zrobić w sytuacji, gdy ogrodzenie sąsiada wchodzi w granice naszej działki?

Pomysły i praktyczne rozwiązania

Ogrodzenie drewniane, betonowe i plastikowe. Gotowe płoty i parkany

Kupując gotowe ogrodzenie domu, otrzymujesz wszystko, co niezbędne do jego montażu. Oprócz ogrodzeń metalowych w sklepach znajdziesz małe ogrodzenia drewniane. Specjalne firmy oferują także ogrodzenia betonowe lub płoty plastikowe. Z reguły parkany gotowe wychodzą taniej niż inne.

Jak dopasować ogrodzenie do stylu domu? 26 zdjęć ogrodzeń dobrze dobranych do otoczenia domu [GALERIA]

Płot, furtka i brama wejściowa składające się na ogrodzenie wokół domu powinny tworzyć zgraną całość, która jest wizytówką posesji. Zobacz, jak dopasować ogrodzenie do stylu domu, a zarazem do otoczenia. Przedstawiamy 26 zdjęć sprawdzonych połączeń domu z ogrodzeniem.

Ogrodzenie domu – 16 pomysłów na ciekawe ogrodzenie posesji [GALERIA]

Ogrodzenie jest wizytówką domu, dlatego do jego wyglądu przywiązujemy coraz większe znaczenie. Oto 16 inspirujących przykładów ogrodzeń w różnych stylach - z cegieł lub kamienia, z drewnianymi lub metalowymi przęsłami oraz z … roślin.

Nowoczesne ogrodzenia do nowoczesnych domów. Poznaj współczesne trendy w dziedzinie ogrodzeń z drewna i metalu

Nowoczesny dom, o prostej, geometrycznej formie musi mieć ogrodzenie, które będzie stylistycznie dopasowane do jego kształtu i elewacji. Zobacz, jak wyglądają nowoczesne ogrodzenia z drewna, metalu lub kamienia. Być może staną się dla ciebie inspiracją,

Ogrodzenia drewniane. Płoty i przęsła z desek [GALERIA]

Drewno daje ogromne możliwości kształtowania linii, stopnia prześwitu, barwy i faktury. Pełny płot drewniany skutecznie izoluje posesję, a jednocześnie zachwyca bezpretensjonalnym wdziękiem. Drewniane ogrodzenie ażurowe otwiera zaś widok na posesję i łączy przestrzeń prywatną z przestrzenią wspólną. Obejrzyj jedne z najciekawszych ogrodzeń drewnianych.

Ogrodzenie ażurowe, drewniane lub z kamienia. Które najbardziej pasuje do domu w stylu tradycyjnym [ZDJĘCIA]

Ogrodzenie chroni przed włamaniem i zapewnia poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom. Może również być ozdobą domu i posesji. Odpowiednio dobrane podkreśla architekturę budynku. Wybór właściwego rodzaju ogrodzenia nie jest łatwy, bo możliwości jest wiele - od ogrodzeń ażurowych, drewnianych po te wykonane z cegieł, kamienia i klinkieru. Zobacz, jakie ogrodzenie będzie najbardziej pasowało do domu utrzymanego w tradycyjnym stylu.

Ogrodzenia metalowe i ich rodzaje. GALERIA ZDJĘĆ przęseł z metalu

Metalowe przęsła między murowanymi słupkami to dzisiaj jeden z najczęściej spotykanych typów ogrodzenia domu. Przyczyną popularności ogrodzeń metalowych jest ich dostępność, różnorodne wzory odpowiadające na zapotrzebowanie inwestorów oraz przystępna cena. Obejrzyj galerię zdjęć metalowych ogrodzeń.

Jakie ogrodzenie domu - ażurowe czy pełne? Wszystko o ogrodzeniach wokół domu PORADNIK

Jak dopasować ogrodzenie domu do architektury budynku, jego otoczenia i własnych potrzeb? O tym, jak mają wyglądać brama, furtka i płot, najlepiej pomyśleć na etapie projektowania domu, bo ogrodzenie - czy to ażurowe, czy pełne - powinno być jego spójną, integralną częścią. 

Ogrodzenia kute, czyli GALERIA ZDJĘĆ niezwykle pięknych ogrodzeń metalowych

Ogrodzenia kute zawsze były atrakcyjną propozycją. Często też stanowiły powód zazdrości – z racji niezwykłego wzoru oraz ceny. Z czasem zakładów kowalskich ubywało, a popularniejsze stawały się innego rodzaju ogrodzenia. Dzisiaj nowoczesne metalowe przęsła możesz kupić w supermarkecie budowlanym, choć artyzmem nie dorównują ogrodzeniom kutym. Zobacz galerię zdjęć ogrodzeń.  

Szybki kurs budowy i zabezpieczenia

Drewniane ogrodzenie: z czego i jak zbudować ogrodzenie z drewna

Drewniane ogrodzenie dobrze wpisuje się w pejzaż zarówno wsi, jak i miasta. Jest ponadczasowe, łatwe do postawienia i konserwacji. Warunkiem jest, aby były zrobione z dobrego materiału: drewno na ogrodzenie musi być zdrowe, sezonowane oraz zabezpieczone przed wilgocią, działaniem czynników atmosferycznych, grzybami i owadami. Podpowiadamy z czego i jak zbudować ogrodzenie z drewna i jak je konserwować.

Fundament pod ogrodzenie. Zrób solidny fundament pod płot

Piękne ogrodzenie domu to duma każdego inwestora. Efekt końcowy zależy od projektanta traktującego je często jako wyzwanie nie mniejsze niż sam budynek, a przede wszystkim od wykonawcy. Ogrodzenie powinno pasować do budynku i otoczenia oraz być solidnie wykonane, żeby się nie przewróciło. Sprawdź, jak wykonać mocny i porządny fundament pod ogrodzenie.

Jak zbudować ogrodzenie murowane? Słupki z klinkieru, fundament z betonu, przęsła stalowe

Zobacz, jak wygląda budowa ogrodzenia murowanego z przęsłami stalowymi. Poznaj zasady wykonywania fundamentów pod ogrodzenie z betonu i murowania słupków z klinkieru.

Jak zabezpieczyć drewniane ogrodzenie? Ochrona i impregnacja drewna

Ekspert radzi, jak zabezpieczyć drewniane ogrodzenie. Jak impregnować i chronić drewno, by było trwałe i zachowało swój naturalny wygląd przez lata? Oto rady i wskazówki eksperta.

Metalowe ogrodzenia systemowe - jak dobrze wybrać, jak o nie dbać?

Metalowe ogrodzenia systemowe można postawić wokół każdej działki – pofałdowanej czy mocno nachylonej. Bez problemu ominiesz również drzewa czy wmontujesz w nie skrzynkę elektryczną. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne ogrodzenie metalowe, poznaj jego inne cechy i dowiedz się, jak zabezpieczyć je przed korozją.

Ogrodzenie klinkierowe. Jak prawidłowo wymurować płot z klinkieru?

Ogrodzenie klinkierowe jest trwałe i nie wymaga konserwacji, jedynie corocznej pielęgnacji. Poza tym klinkier ma wiele barw, więc łatwo dopasować go do kolorystyki domu. Jeśli więc zdecydowałeś się na ogrodzenie z klinkieru, sprawdź jak je dobrze wymurować.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.