| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Zbyt szczelne okna. Jak się pozbyć problemów z wentylacją?
Zła wymiana powietrza w domu

Zbyt szczelne okna. Jak się pozbyć problemów z wentylacją?

Wymieniając okna na szczelne, możemy nieświadomie uniemożliwić działanie wentylacji – likwidując w ten sposób otwory, przez które docierało do domu świeże powietrze. Bez nich nie może działać żaden wyciąg – ani powietrza ani spalin. By takiego problemu uniknąć, najlepiej od razu zamontować nawiewniki okienne.

Najłatwiej zamówić okna już wyposażone w nawiewniki. Czym takie rozwiązanie różni się od zwykłych nieszczelności? Daje kontrolę nad wymianą powietrza. Nawiewniki są skalibrowane tak, by w określonych warunkach przepływała przez nie określona jego ilość. Jeśli prawidłowo dobierze się ich liczbę, wentylacja w domu powinna działać poprawnie, a jednocześnie nie będzie odczuwany przeciąg.

Rodzaje nawiewników

Niektóre nawiewniki są przeznaczone do montażu w oknach – w ramie skrzydła, w ościeżnicy, między ramą skrzydła a górną krawędzią szyby zespolonej. Są też takie, które umieszcza się w otworze przeznaczonym do montażu okna – między nadprożem a górną krawędzią ościeżnicy – albo w obudowie rolety zewnętrznej.

Jeśli zamontowaliśmy już szczelne okna bez nawiewników, ale przekonaliśmy się, że w domu przydałaby się lepsza wentylacja, możemy wybrać nawiewniki do zainstalowania w ścianie – w wywierconym w niej otworze. Montaż nawiewnika w oknie jest nieco prostszy, ale grozi utratą gwarancji na nie.

Wymiana powietrza pod kontrolą

Iintensywność wentylacji naturalnej (działającej bez wentylatorów) jest nieco przypadkowa – zależy od temperatury powietrza, siły i kierunku wiatru. Jeśli wymiana powietrza jest zbyt mała, niewiele można na to poradzić bez istotnych przeróbek. Ale nie ma większych problemów z jej ograniczeniem – w tym celu wystarczy zasłonić otwory nawiewne lub wywiewne. Oczywiście ma to sens tylko wtedy, gdy wymiana powietrza jest zbyt intensywna, no i nie można przy tym całkowicie jej uniemożliwić. By wszystko działało jak należy, najlepiej zamontować specjalne nawiewniki z automatyczną regulacją.

Dostępne są takie nawiewniki, w których stopień otwarcia może się zmieniać samoczynnie pod wpływem zmian różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz domu (ciśnieniowe), zmian temperatury (termostatyczne) albo wilgotności powietrza (higrosterowane).

 Automatyczna regulacja skutecznie ogranicza niepotrzebne straty ciepła, utrzymując wymianę powietrza na stałym poziomie niezależnie od warunków pogodowych (ciśnieniowe i termostatyczne) albo dostosowując ją do stopnia jego zanieczyszczenia (higrosterowane) – zwiększając otwarcie nawiewnika w miarę wzrostu wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Gdzie najlepiej umieścić nawiewniki?

Otwory nawiewne, najlepiej uzbrojone w regulowane nawiewniki, powinny się znaleźć we wszystkich pokojach, niezbyt nisko, by zimne powietrze trafiało nad nasze głowy.

Nawiewników nie montuje się w łazienkach, by uniknąć napływu zimnego powietrza z zewnątrz, a tym samym dyskomfortu w czasie kąpieli. Nie robi się tego także ze względu na dużą zawartość wilgoci w powietrzu i związane z tym ryzyko wykraplania się jej na powierzchni nawiewnika.

Ile nawiewników w pokoju?

Może się okazać, że jeden nawiewnik w pokoju to za mało. Ich liczba powinna wynikać z sumarycznej ilości powietrza usuwanego z wnętrza domu, a ta jest określona w Polskiej Normie PN-83/B- 03430. Sumę strumieni objętości powietrza usuwanego z poszczególnych pomieszczeń dzielimy przez wydajność pojedynczego nawiewnika – wynik jest liczbą nawiewników, które trzeba rozmieścić w całym domu. Jeśli jest ich więcej niż pomieszczeń, w których można je zamontować, to oczywiście umieszcza się je na przykład po dwa.

Jakie wymagania należy spełnić, aby wentylacja w domu działała prawidłowo?

Nawet najlepiej zaprojektowana wentylacja może nie działać poprawnie, jeżeli podczas montażu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Prawidłowa wentylacja połączonych pomieszczeń:...

Zła wentylacja pomieszczeń może prowadzić do zawilgocenia ścian, a w późniejszym czasie, do powstania...

Czy w mieszkaniu da się zrobić wentylację...

Systematyczna wymiana powietrza w domu lub mieszkaniu jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i...

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa - jakie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.