Zbyt szczelne okna. Jak się pozbyć problemów z wentylacją?

2011-12-02 16:47
Nawiewniki
Autor: Piotr Mastalerz Kłopotów z wentylacją w pomieszczeniu pozwolą uniknąć nawiewniki

Wymieniając okna na szczelne, możemy nieświadomie uniemożliwić działanie wentylacji – likwidując w ten sposób otwory, przez które docierało do domu świeże powietrze. Bez nich nie może działać żaden wyciąg – ani powietrza ani spalin. By takiego problemu uniknąć, najlepiej od razu zamontować nawiewniki okienne.

Najłatwiej zamówić okna już wyposażone w nawiewniki. Czym takie rozwiązanie różni się od zwykłych nieszczelności? Daje kontrolę nad wymianą powietrza. Nawiewniki są skalibrowane tak, by w określonych warunkach przepływała przez nie określona jego ilość. Jeśli prawidłowo dobierze się ich liczbę, wentylacja w domu powinna działać poprawnie, a jednocześnie nie będzie odczuwany przeciąg.

Nawiewnik w ścianie
Autor: Mariusz Bykowski Nawiewnik najłatwiej zamontować w ramie okna, ale jeśli nie ma takiej możliwości, można wybrać wersję ścienną

Rodzaje nawiewników

Niektóre nawiewniki są przeznaczone do montażu w oknach – w ramie skrzydła, w ościeżnicy, między ramą skrzydła a górną krawędzią szyby zespolonej. Są też takie, które umieszcza się w otworze przeznaczonym do montażu okna – między nadprożem a górną krawędzią ościeżnicy – albo w obudowie rolety zewnętrznej.

Przeczytaj też:

Jeśli zamontowaliśmy już szczelne okna bez nawiewników, ale przekonaliśmy się, że w domu przydałaby się lepsza wentylacja, możemy wybrać nawiewniki do zainstalowania w ścianie – w wywierconym w niej otworze. Montaż nawiewnika w oknie jest nieco prostszy, ale grozi utratą gwarancji na nie.

Wymiana powietrza pod kontrolą

Intensywność wentylacji naturalnej (działającej bez wentylatorów) jest nieco przypadkowa – zależy od temperatury powietrza, siły i kierunku wiatru. Jeśli wymiana powietrza jest zbyt mała, niewiele można na to poradzić bez istotnych przeróbek. Ale nie ma większych problemów z jej ograniczeniem – w tym celu wystarczy zasłonić otwory nawiewne lub wywiewne. Oczywiście ma to sens tylko wtedy, gdy wymiana powietrza jest zbyt intensywna, no i nie można przy tym całkowicie jej uniemożliwić. By wszystko działało jak należy, najlepiej zamontować specjalne nawiewniki z automatyczną regulacją.

Dostępne są takie nawiewniki, w których stopień otwarcia może się zmieniać samoczynnie pod wpływem zmian różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz domu (ciśnieniowe), zmian temperatury (termostatyczne) albo wilgotności powietrza (higrosterowane).

 Automatyczna regulacja skutecznie ogranicza niepotrzebne straty ciepła, utrzymując wymianę powietrza na stałym poziomie niezależnie od warunków pogodowych (ciśnieniowe i termostatyczne) albo dostosowując ją do stopnia jego zanieczyszczenia (higrosterowane) – zwiększając otwarcie nawiewnika w miarę wzrostu wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Gdzie najlepiej umieścić nawiewniki?

Otwory nawiewne, najlepiej uzbrojone w regulowane nawiewniki, powinny się znaleźć we wszystkich pokojach, niezbyt nisko, by zimne powietrze trafiało nad nasze głowy.

Nawiewników nie montuje się w łazienkach, by uniknąć napływu zimnego powietrza z zewnątrz, a tym samym dyskomfortu w czasie kąpieli. Nie robi się tego także ze względu na dużą zawartość wilgoci w powietrzu i związane z tym ryzyko wykraplania się jej na powierzchni nawiewnika.

Ile nawiewników w pokoju?

Może się okazać, że jeden nawiewnik w pokoju to za mało. Ich liczba powinna wynikać z sumarycznej ilości powietrza usuwanego z wnętrza domu, a ta jest określona w Polskiej Normie PN-83/B- 03430. Sumę strumieni objętości powietrza usuwanego z poszczególnych pomieszczeń dzielimy przez wydajność pojedynczego nawiewnika – wynik jest liczbą nawiewników, które trzeba rozmieścić w całym domu. Jeśli jest ich więcej niż pomieszczeń, w których można je zamontować, to oczywiście umieszcza się je na przykład po dwa.

BDT-Advanced - Inteligentne okna
Napęd okienny D+H

Autor: D+H

Okno otwierane za pomocą pilota lub aplikacji na telefonie? Nowy napęd BDT-Advanced firmy D+H Polska pozwala realizować trzy funkcje – uchyla, otwiera i rygluje skrzydło okienne. Wszystko dzieje się w pełni zautomatyzowany sposób, a uchylanie okna można zaprogramować w cyklach lub uruchomić zdalnie, np. przed powrotem do domu.

Napęd BDT-Advanced jest montowany na skrzydle okiennym, w miejscu tradycyjnej klamki. Zasilanie odbywa się przez przewód doprowadzony wewnątrz profilu. Sterowanie może być realizowane z poziomu panelu dotykowego na obudowie napędu, za pomocą pilota lub aplikacji na telefonie. 

Działanie okna wyposażonego w BDT-Advanced możemy zaprogramować czasowo, np. w cyklach 20-minutowych. Skrzydło będzie uchylało się i zamykało tak, aby zapewnić stałą cyrkulację świeżego powietrza w pomieszczeniu. Można także zaprogramować uchylanie okien w godzinach nocnych, co pozwoli wychłodzić budynek i zmniejszyć koszty klimatyzacji. Uchylanie zaprogramowane czasowo sprawi, że po zadanym czasie okno zamknie się samo.

Okno z BDT-Advanced można otworzyć na oścież, co nie jest standardem w automatyce okiennej – większość napędów do wentylacji wykorzystuje mechanizm łańcuchowy, który daje tylko możliwość uchylenia lub rozwarcia skrzydła. Tutaj funkcja otwarcia na oścież jest możliwa i posiada dodatkowe zabezpieczenie – wymaga odblokowania skrzydła za pomocą kluczyka.

Wentylacja w domu

Pytanie 1 z 8
Wentylacja naturalna w domu:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie