| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Zbyt szczelne okna. Jak się pozbyć problemów z wentylacją?
Zła wymiana powietrza w domu

Zbyt szczelne okna. Jak się pozbyć problemów z wentylacją?

Wymieniając okna na szczelne, możemy nieświadomie uniemożliwić działanie wentylacji – likwidując w ten sposób otwory, przez które docierało do domu świeże powietrze. Bez nich nie może działać żaden wyciąg – ani powietrza ani spalin. By takiego problemu uniknąć, najlepiej od razu zamontować nawiewniki okienne.

Najłatwiej zamówić okna już wyposażone w nawiewniki. Czym takie rozwiązanie różni się od zwykłych nieszczelności? Daje kontrolę nad wymianą powietrza. Nawiewniki są skalibrowane tak, by w określonych warunkach przepływała przez nie określona jego ilość. Jeśli prawidłowo dobierze się ich liczbę, wentylacja w domu powinna działać poprawnie, a jednocześnie nie będzie odczuwany przeciąg.

Rodzaje nawiewników

Niektóre nawiewniki są przeznaczone do montażu w oknach – w ramie skrzydła, w ościeżnicy, między ramą skrzydła a górną krawędzią szyby zespolonej. Są też takie, które umieszcza się w otworze przeznaczonym do montażu okna – między nadprożem a górną krawędzią ościeżnicy – albo w obudowie rolety zewnętrznej.

Jeśli zamontowaliśmy już szczelne okna bez nawiewników, ale przekonaliśmy się, że w domu przydałaby się lepsza wentylacja, możemy wybrać nawiewniki do zainstalowania w ścianie – w wywierconym w niej otworze. Montaż nawiewnika w oknie jest nieco prostszy, ale grozi utratą gwarancji na nie.

Wymiana powietrza pod kontrolą

Iintensywność wentylacji naturalnej (działającej bez wentylatorów) jest nieco przypadkowa – zależy od temperatury powietrza, siły i kierunku wiatru. Jeśli wymiana powietrza jest zbyt mała, niewiele można na to poradzić bez istotnych przeróbek. Ale nie ma większych problemów z jej ograniczeniem – w tym celu wystarczy zasłonić otwory nawiewne lub wywiewne. Oczywiście ma to sens tylko wtedy, gdy wymiana powietrza jest zbyt intensywna, no i nie można przy tym całkowicie jej uniemożliwić. By wszystko działało jak należy, najlepiej zamontować specjalne nawiewniki z automatyczną regulacją.

Dostępne są takie nawiewniki, w których stopień otwarcia może się zmieniać samoczynnie pod wpływem zmian różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz domu (ciśnieniowe), zmian temperatury (termostatyczne) albo wilgotności powietrza (higrosterowane).

 Automatyczna regulacja skutecznie ogranicza niepotrzebne straty ciepła, utrzymując wymianę powietrza na stałym poziomie niezależnie od warunków pogodowych (ciśnieniowe i termostatyczne) albo dostosowując ją do stopnia jego zanieczyszczenia (higrosterowane) – zwiększając otwarcie nawiewnika w miarę wzrostu wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Gdzie najlepiej umieścić nawiewniki?

Otwory nawiewne, najlepiej uzbrojone w regulowane nawiewniki, powinny się znaleźć we wszystkich pokojach, niezbyt nisko, by zimne powietrze trafiało nad nasze głowy.

Nawiewników nie montuje się w łazienkach, by uniknąć napływu zimnego powietrza z zewnątrz, a tym samym dyskomfortu w czasie kąpieli. Nie robi się tego także ze względu na dużą zawartość wilgoci w powietrzu i związane z tym ryzyko wykraplania się jej na powierzchni nawiewnika.

Ile nawiewników w pokoju?

Może się okazać, że jeden nawiewnik w pokoju to za mało. Ich liczba powinna wynikać z sumarycznej ilości powietrza usuwanego z wnętrza domu, a ta jest określona w Polskiej Normie PN-83/B- 03430. Sumę strumieni objętości powietrza usuwanego z poszczególnych pomieszczeń dzielimy przez wydajność pojedynczego nawiewnika – wynik jest liczbą nawiewników, które trzeba rozmieścić w całym domu. Jeśli jest ich więcej niż pomieszczeń, w których można je zamontować, to oczywiście umieszcza się je na przykład po dwa.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...

Zasady działania gruntowych wymienników ciepła:...

Płytowy wymiennik ciepła należy do grupy wymienników bezprzeponowych. Zasada jego działania wcale nie...

Wskaźnik energii pierwotnej po 2020: wentylacja z...

Wentylacja z odzyskiem ciepła może okazać się przyszłościowym rozwiązaniem i rozwiązać problem ogrzewania...

Wymiana powietrza w domu. Jak działa wentylacja...

System wentylacji mechanicznej wywiewnej jest bardziej zaawansowany od wentylacji naturalnej, której...

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.