| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Jaki jest wpływ kotła gazowego na działanie wentylacji?

Jaki jest wpływ kotła gazowego na działanie wentylacji?

Kocioł gazowy potrzebuje do spalania dużej ilości świeżego powietrza, które musi być do niego dostarczane z zewnątrz. A to jedno z zadań wentylacji. Jeśli nie będzie należycie wypełniane, może dojść do wydzielania się tlenku węgla, silnie trującego gazu. Dowiedz się, jak temu zapobiec.

Murator pomaga

 


W razie braku sprawnej wentylacji tlenek węgla nie będzie usuwany kanałami wywiewnymi. Brakujące powietrze może być w takiej sytuacji zasysane z zewnątrz przez kanał wentylacyjny. Wraz z nim do pomieszczenia mogą być wciągnięte z zewnątrz również spaliny.

Takie sytuacje nie należą do rzadkości. Szczególnie często zdarzają się zimą, kiedy chęć zatrzymania ciepła w pomieszczeniach za „wszelką cenę” skłania użytkowników do uszczelniania wszelkich otworów, którymi powietrze mogłoby się dostawać do pomieszczenia, a także kratek wywiewnych, którymi ewentualne produkty niepełnego spalania mogłyby się z nich wydostać.

Z tego powodu instalowanie w mieszkaniach kotłów gazowych centralnego ogrzewania z otwartą komorą spalania, czy (dość powszechnie) przepływowych podgrzewaczy wody w łazienkach, choć dopuszczalne ze względów formalnych, może być niebezpieczne.

Bez obaw można za to instalować w takich warunkach kotły i podgrzewacze z zamkniętą komorą spalania, które pobierają powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz specjalnym kanałem powietrzno-spalinowym. Mimo że proces spalania jest odizolowany od otoczenia, korzystanie z takiego urządzenia nie zwalnia z obowiązku wykonania wentylacji wywiewnej w pomieszczeniu, gdzie ma być zainstalowane.

Bezpieczniej z kotłem z zamkniętą komorą spalania

Autor: Andrzej Szandomirski

Niezależnie od pewnej ilości świeżego powietrza niezbędnego ze względów higienicznych w pomieszczeniach z kotłem lub innym urządzeniem z otwartą komorą spalania potrzeba go więcej – o tyle, ile urządzenie zużywa podczas spalania. Niedostarczenie go może mieć poważne konsekwencje, także dla życia mieszkańców

Autor: Marcin Czechowicz

Kocioł czy podgrzewacz z zamkniętą komorą spalania nie pobierają powietrza do spalania z pomieszczenia, w którym są zamontowane, dzięki czemu są bezpieczniejsze. Zainstalowanie takiego podgrzewacza w łazience nie grozi także jej wychładzaniem w zimie przez intensywnie napływające do wnętrza świeże powietrze

Przeczytaj dodatkowo:
Czy w mieszkaniu da się zrobić wentylację...

Systematyczna wymiana powietrza w domu lub mieszkaniu jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i...

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa - jakie...

Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.