| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Jaki jest wpływ kotła gazowego na działanie wentylacji?

Jaki jest wpływ kotła gazowego na działanie wentylacji?

Kocioł gazowy potrzebuje do spalania dużej ilości świeżego powietrza, które musi być do niego dostarczane z zewnątrz. A to jedno z zadań wentylacji. Jeśli nie będzie należycie wypełniane, może dojść do wydzielania się tlenku węgla, silnie trującego gazu. Dowiedz się, jak temu zapobiec.

Murator pomaga

 


W razie braku sprawnej wentylacji tlenek węgla nie będzie usuwany kanałami wywiewnymi. Brakujące powietrze może być w takiej sytuacji zasysane z zewnątrz przez kanał wentylacyjny. Wraz z nim do pomieszczenia mogą być wciągnięte z zewnątrz również spaliny.

Takie sytuacje nie należą do rzadkości. Szczególnie często zdarzają się zimą, kiedy chęć zatrzymania ciepła w pomieszczeniach za „wszelką cenę” skłania użytkowników do uszczelniania wszelkich otworów, którymi powietrze mogłoby się dostawać do pomieszczenia, a także kratek wywiewnych, którymi ewentualne produkty niepełnego spalania mogłyby się z nich wydostać.

Z tego powodu instalowanie w mieszkaniach kotłów gazowych centralnego ogrzewania z otwartą komorą spalania, czy (dość powszechnie) przepływowych podgrzewaczy wody w łazienkach, choć dopuszczalne ze względów formalnych, może być niebezpieczne.

Bez obaw można za to instalować w takich warunkach kotły i podgrzewacze z zamkniętą komorą spalania, które pobierają powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz specjalnym kanałem powietrzno-spalinowym. Mimo że proces spalania jest odizolowany od otoczenia, korzystanie z takiego urządzenia nie zwalnia z obowiązku wykonania wentylacji wywiewnej w pomieszczeniu, gdzie ma być zainstalowane.

Bezpieczniej z kotłem z zamkniętą komorą spalania

Autor: Andrzej Szandomirski

Niezależnie od pewnej ilości świeżego powietrza niezbędnego ze względów higienicznych w pomieszczeniach z kotłem lub innym urządzeniem z otwartą komorą spalania potrzeba go więcej – o tyle, ile urządzenie zużywa podczas spalania. Niedostarczenie go może mieć poważne konsekwencje, także dla życia mieszkańców

Autor: Marcin Czechowicz

Kocioł czy podgrzewacz z zamkniętą komorą spalania nie pobierają powietrza do spalania z pomieszczenia, w którym są zamontowane, dzięki czemu są bezpieczniejsze. Zainstalowanie takiego podgrzewacza w łazience nie grozi także jej wychładzaniem w zimie przez intensywnie napływające do wnętrza świeże powietrze

Przeczytaj dodatkowo:
Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i...

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa - jakie...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Wskaźnik energii pierwotnej po 2020: wentylacja z...

Wentylacja z odzyskiem ciepła może okazać się przyszłościowym rozwiązaniem i rozwiązać problem ogrzewania...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...