| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Wentylacja z odzyskiem ciepła - podstawowe elementy instalacji wentylacyjnej

Wentylacja z odzyskiem ciepła - podstawowe elementy instalacji wentylacyjnej

Najważniejszym urządzeniem systemu wentylacji z odzyskiem ciepła jest rekuperator. Jednak to nie wszystko. System rekuperacji nie będzie działał prawidłowo bez kanałów wentylacyjnych, czerpni i wyrzutni powietrza, anemostatów oraz właściwej regulacji. Poznaj elementy systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Kanały wentylacyjne

Kanały wentylacyjne w instalacji z odzyskiem ciepła są najczęściej blaszane – o przekroju okrągłym, ewentualnie prostokątnym. W domach jednorodzinnych kanały prostokątne stosuje się jedynie tam, gdzie brakuje miejsca na okrągłe. Do takich stosunkowo niewielkich instalacji wentylacyjnych są przeznaczone prostokątne kanały o wysokości zaledwie 5 cm, które można ukryć nawet w warstwie wylewki.

Warto zwrócić uwagę na sztywność kanałów. Tańsze, z cieńszej blachy, ulegają odkształceniom i instalacja się rozszczelnia. To samo dotyczy kanałów prostokątnych z tworzywa sztucznego – nie gwarantują szczelności połączeń i nie są polecane do instalacji  wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.

Przewody wentylacyjne powinny być zaizolowane termicznie, zwykle stosuje się do tego wełnę mineralną (przy okazji będzie to jednocześnie izolacja akustyczna). Niezaizolowane kanały, przechodząc przez pomieszczenia nieogrzewane,stają się przyczyną obniżenia sprawności odzysku ciepła. W dodatku w wyniku spadku temperatury powietrza może dochodzić do wykraplania się z niego pary wodnej, a powstające skropliny mogą doprowadzić do zniszczenia instalacji.

Elementy systemu wentylacji z rekuperatoremCzerpnia powietrza

Czerpnia powietrza to najczęściej duża kratka wentylacyjna stanowiąca zakończenie przewodu zasysającego świeże powietrze. Mocuje się ją na ścianie domu, najlepiej z dala od okien i od strony nawietrznej. Na kratce jest zwykle tak zwana skrzynka rozprężna z króćcem do podłączenia kanału wentylacyjnego. Jeśli w instalacji jest gruntowy wymiennik ciepła, instaluje się zwykle czerpnię terenową, która jest zakończeniem kanału wentylacyjnego wyprowadzonego pionowo spod powierzchni gruntu. Powinna być od góry zakryta daszkiem, a wloty powietrza powinny mieć po bokach, co najmniej 0,5 m nad ziemią, aby nie zostały zasypane przez śnieg. Czerpnia terenowa może być metalowa, z tworzywa sztucznego albo murowana, z otworami wlotowymi osłoniętymi żaluzjami lub siatką.

Wyrzutnia powietrza

Wyrzutnia to zakończenie przewodu, którym powietrze z rekuperatora wypływa na zewnątrz. Podobnie jak czerpnia, jest to duża kratka wentylacyjna zamocowana w ścianie zewnętrznej domu lub pionowa rura wyprowadzona przez dach z wylotem zabezpieczonym przed opadami atmosferycznymi.

Kratki i anemostaty

Powietrze jest nawiewane do pomieszczeń i wyciągane z nich przez specjalne kratki wentylacyjne albo (częściej) przez okrągłe anemostaty. Nieco inny kształt mają elementy nawiewne, a inny wywiewne i trzeba zwrócić na to uwagę przy montażu. Strumień nawiewanego powietrza musi być właściwie ukierunkowany, a kratka lub anemostat nie mogą hałasować i brudzić się. Warto też zwrócić uwagę na to, że tańsze anemostaty z tworzywa sztucznego szybciej pokrywają się kurzem niż droższe metalowe.

Przepustnice regulacyjne

Przepustnice służą do wyrównania ciśnienia w poszczególnych odgałęzieniach kanałów, tak aby z każdego nawiewnika wypływał zakładany strumień powietrza i żeby z poszczególnych pomieszczeń było wyciągane tyle powietrza, ile przewidział projektant. Często dla oszczędności rezygnuje się z przepustnic i regulację przeprowadza samymi anemostatami, które również to umożliwiają, ale w wielu przypadkach taka regulacja jest niewystarczająca i instalacja wentylacyjna nie działa prawidłowo.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem - schemat instalacji wentylacyjnej

Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wentylacja w domu jednorodzinnym – naturalna lub...

Już na etapie projektowania domu warto wybrać rodzaj wentylacji. O ile wykonanie wentylacji naturalnej...

Sprawna i cicha wentylacja mechaniczna w kuchni....

Czy mieliście kiedyś dosyć hałasu, jaki wytwarza wasz okap kuchenny? Dowiedz się, jak w prosty sposób...

Rodzaje nawiewników okiennych: jak działają i...

Nawiewniki to niewielkie urządzenia zwykle o niezbyt skomplikowanej budowie. Od tego, w jaki sposób są...

Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i...

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa - jakie...

Wentylacja mechaniczna - zalety i koszty wykonania

Sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych i redukcję strat ciepła o ponad połowę zapewnia...