| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Wentylacja z odzyskiem ciepła. Jak działa system wentylacji z rekuperatorem?

Wentylacja z odzyskiem ciepła. Jak działa system wentylacji z rekuperatorem?

Nowoczesne systemy wentylacyjne umożliwiają nie tylko wymianę powietrza w domu, ale też odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego. Tak właśnie działa wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem.

Wentylacja z odzyskiem ciepła – jak to działa?

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna składa się nie tylko z wentylatorów wyciągowych, ale także nawiewnych – tłoczących powietrze do pomieszczeń. Dzięki temu unika się podciśnienia powodującego napływ powietrza przez nieszczelności, bo uniemożliwiłoby to jego ogrzewanie ciepłem powietrza wywiewanego.

Najpopularniejsze jest rozwiązanie oparte na centrali wentylacyjnej obsługującej cały budynek – z jednym wentylatorem nawiewnym i jednym wywiewnym oraz z siecią przewodów rozprowadzających do pomieszczeń świeże powietrze i zbierających usuwane w celu dostarczenia go do wymiennika, w którym odbywa się wymiana ciepła między powietrzem wywiewanym a nawiewanym. Wymiennik najczęściej znajduje się w kompaktowej centrali wentylacyjnej wraz z wentylatorami, filtrami i układem sterującym – takie urządzenie jest nazywane rekuperatorem. Można też kupić sam wymiennik i niezależnie od niego zainstalować wentylatory – tak robią pasjonaci poszukujący efektywnego rozwiązania w cenie atrakcyjniejszej niż gotowych produktów.

Autor: Andrzej T. Papliński

Przewodów wentylacyjnych jest w domu dość dużo. Oprócz wywiewnych są jeszcze przewody nawiewne doprowadzone do każdego pokoju  

Autor: Piotr Laskowski

W oknach są czerpnie powietrza. Zamiast kominów z wieloma kanałami – jeden przewód z wyrzutnią. Można je umieścić na elewacji

W domu z rekuperatorem nie ma nawiewników w ścianach zewnętrznych czy oknach, a dom należy starannie uszczelnić, by zimne powietrze nie dostawało się z zewnątrz bezpośrednio do pomieszczeń. Drogą dla niego powinien być wyłącznie przewód czerpny centrali wentylacyjnej. Dopiero po ogrzaniu w wymienniku ciepła świeże powietrze tłoczone przez wentylator nawiewny dociera do wszystkich pokoi przewodami wentylacyjnymi. Ich obecność w domu to największa różnica w stosunku do systemu wentylacji naturalnej i chyba największy problem na etapie wykonywania instalacji. Zajmują sporo miejsca i jeśli nie były przewidziane w projekcie domu, rozmieszczenie ich może być trudne. Ze względów estetycznych zwykle się je zabudowuje, a widoczne pozostają jedynie ich wyloty uzbrojone w estetyczne kratki lub anemostaty ukierunkowujące nawiewane powietrze tak, by jego strumień nikomu nie przeszkadzał i żeby powietrze dobrze wymieszało się z tym w pomieszczeniu.

Autor: Andrzej T. Papliński

Przewody wentylacyjne zbiegają się do rekuperatora, który montuje się w pomieszczeniu pomocniczym albo na poddaszu. Wybierając dla niego lokalizację, należy brać pod uwagę to, że jego praca jest wyraźnie słyszalna. Ponieważ w jego wymienniku wykrapla się para wodna, potrzebny jest odpływ do kanalizacji

Autor: Andrzej T. Papliński

Powietrze jest nawiewane do pomieszczeń przez anemostaty lub kratki wentylacyjne z kierownicami powietrza. Rozmieszcza się je w pobliżu okien, a w dużych pomieszczeniach także w rejonie, w którym się spędza dużo czasu. Wywiewy są zlokalizowane tak jak w systemie wentylacji naturalnej

Powietrze z pomieszczeń jest usuwane przez kratki lub anemostaty wywiewne zlokalizowane tak jak w domu z wentylacją grawitacyjną – w pomieszczeniach, w których powstaje najwięcej zanieczyszczeń, czyli w kuchni, łazienkach, toaletach i pomieszczeniach pomocniczych. Jest wyciągane przez wentylator wywiewny siecią przewodów prowadzących do wymiennika ciepła (rekuperatora). Po przepłynięciu przez niego i oddaniu ciepła powietrzu nawiewanemu jest wydmuchiwane do wyrzutni umieszczonej na dachu lub elewacji.

Wentylacja mechaniczna w domu energooszczędnym

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Wskaźnik energii pierwotnej po 2020: wentylacja z...

Wentylacja z odzyskiem ciepła może okazać się przyszłościowym rozwiązaniem i rozwiązać problem ogrzewania...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Prawidłowa wentylacja połączonych pomieszczeń:...

Zła wentylacja pomieszczeń może prowadzić do zawilgocenia ścian, a w późniejszym czasie, do powstania...

Wentylacja mechaniczna - zalety i koszty wykonania

Sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych i redukcję strat ciepła o ponad połowę zapewnia...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.