| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Wentylacja w domu z kominkiem zamkniętym - praktyczna porada

Wentylacja w domu z kominkiem zamkniętym - praktyczna porada

Czy w domach, w których zamontowany jest wkład kominkowy mogą nastąpić problemy z wentylacją, np. z nawiewaniem powietrza przez kanały wywiewne? Czy w takiej sytuacji wentylacja musi być zrobiona w jakiś szczególny sposób? Sprawdźmy!

Nowoczesne kominki z zamkniętym paleniskiem w przeciwieństwie do kominków tak zwanych otwartych (bez wkładu lub kasety) można instalować w domach z dowolnym systemem wentylacji (z wentylacją naturalną, mechaniczną nawiewno-wywiewną lub mechaniczną wywiewną).

Podobnie jednak jak w wypadku kominków z otwartym paleniskiem należy zadbać o doprowadzenie powietrza niezbędnego do spalania. Ze względu na budowę wkładów kominkowych i kaset kominkowych powietrze najczęściej doprowadza się bezpośrednio do paleniska kanałem ułożonym pod podłogą pomieszczenia. Kanał powinien być ocieplony i wyposażony w przepustnicę odcinającą.

Jeśli w budynku jest wentylacja naturalna, w pomieszczeniu z kominkiem musi się znaleźć osobny kanał wentylacyjny.
Wentylacja nawiewno-wywiewna w zasadzie nie wymaga specjalnych rozwiązań, choć niektórzy projektanci również i w tym przypadku proponują zastosowanie dodatkowego kanału wywiewnego w pokoju kominkowym. Jest on dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek, gdyby z kominka zaczął się wydostawać dym lub tlenek węgla, a drzwi oddzielające pomieszczenie z kominkiem od innych, w których znajdują się kanały wywiewne, były zamknięte.

Kominek i rekuperator

Oddzielny problem stanowi wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie takiego systemu w swoim domu i jest zainteresowanych możliwością połączenia go z układem dystrybucji gorącego powietrza z kominka (DGP).

Rozwiązanie takie jest możliwe, choć niełatwo jest je dobrze zrobić. Decyzję o połączeniu obydwu układów należy podjąć przed wykonaniem któregokolwiek z nich. Pozwoli to odpowiednio przygotować system wentylacji do podłączenia systemu dystrybucji gorącego powietrza.

Główna trudność w zaprojektowaniu i wykonaniu połączonych instalacji polega na odpowiednim przygotowaniu sieci kanałów nawiewnych, aby jednocześnie transportowały świeże powietrze z centrali wentylacyjnej i powietrze wewnętrzne podgrzane przez kominek. Ich średnice muszą być większe. Są też potrzebne przepustnice regulujące przepływ powietrza.

Główny kanał transportujący gorące powietrze z kominka podłącza się do powiększonego nawiewnego kanału wentylacyjnego. W kanale doprowadzającym gorące powietrze należy zamontować przepustnicę zwrotną, która będzie zabezpieczać kanał z gorącym powietrzem przed wtłaczaniem do niego powietrza z przewodu wentylacyjnego. Drugą przepustnicę trzeba zainstalować w kanale nawiewnym przed miejscem, w którym łączy się on z kanałem gorącego powietrza. W tym wypadku chodzi o zabezpieczenie centrali wentylacyjnej przed gorącym powietrzem z kominka.
W takich instalacjach bardzo ważne jest poprawne dobranie wielkości kanałów, przepustnic, mocy wentylatora i odpowiednie wyregulowanie całego układu.

Bezpieczniej jest wykonać dwie niezależne instalacje, zwłaszcza wtedy, gdy jeden z systemów już istnieje. Instalacja jest droższa o koszt zakupu i ułożenia dodatkowych kanałów, ale nie ma ryzyka, że będzie źle działała.

Jaka wentylacja - mechaniczna czy grawitacyjna - pozwoli obniżyć koszty ogrzewania?

Wentylacja jest ważnym tematem związanym z budową domu. Niestety wielu inwestorów skupia się...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wentylacja w domu jednorodzinnym – naturalna lub...

Już na etapie projektowania domu warto wybrać rodzaj wentylacji. O ile wykonanie wentylacji naturalnej...

Prawidłowa wentylacja połączonych pomieszczeń:...

Zła wentylacja pomieszczeń może prowadzić do zawilgocenia ścian, a w późniejszym czasie, do powstania...

Zasady działania gruntowych wymienników ciepła:...

Płytowy wymiennik ciepła należy do grupy wymienników bezprzeponowych. Zasada jego działania wcale nie...

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...