| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Wentylacja w domu. Wpływ ilości i długości kanałów wentylacyjnych na sprawność wentylacji

Wentylacja w domu. Wpływ ilości i długości kanałów wentylacyjnych na sprawność wentylacji

Prawidłowo działająca wentylacja w domu to konieczność. Warto więc wiedzieć, ile kanałów wentylacyjnych powinno być w domu? Jaką powinny mieć długość? Od czego zależy ciąg kominowy i co wpływa na sprawność działania przewodów wentylacyjnych? Sprawdź, czy wentylacja w twoim domu działa prawidłowo.

Liczba kanałów wentylacyjnych

Ilość kanałów wentylacyjnych w domu nie jest wprost określona w żadnych przepisach. To nie znaczy jednak, że jest dowolna. Ich ilość zależy od tego, ile jest w domu pomieszczeń, z których – zgodnie z przepisami – trzeba usuwać zużyte powietrze.

W budynkach z wentylacją grawitacyjną są to:

  • kuchnie,
  • łazienki,
  • toalety,
  • pomieszczenia bez okien (schowki, garderoby),
  • inne pomieszczenia oddzielone więcej niż dwojgiem drzwi od najbliższego kanału wywiewnego.

W mieszkaniach dwupoziomowych kanały wentylacyjne powinny być także w pomieszczeniach na górnej kondygnacji, czyli na przykład na piętrze lub poddaszu użytkowym domu jednorodzinnego.

Brak kanałów wywiewnych we wspomnianych miejscach może być przyczyną różnego rodzaju zakłóceń w sposobie działania wentylacji grawitacyjnej.

Długość kanału wentylacyjnego

Długość kanału wentylacyjnego mierzona od kratki wentylacyjnej w pomieszczeniu do wylotu ponad dachem nie może być mniejsza niż 2 m.

W przeciwnym razie nie uda się zapewnić wymaganej intensywności wentylacji w domu, nawet w sprzyjających warunkach, czyli wtedy, gdy różnica temperatury będzie korzystna i do pomieszczenia będzie dopływała z zewnątrz dostateczna ilość świeżego powietrza.

Wszystkie kanały wentylacyjne na tej samej kondygnacji powinny mieć podobną długość. Jeśli jedne będą krótsze, a inne dłuższe, będą wzajemnie zakłócać swoje działanie.

W dłuższym kanale może powstać bardzo intensywny ciąg, co osłabi lub odwróci kierunek przepływu powietrza w innym, krótszym kanale. Takie zjawiska występują zwłaszcza w szczelnych domach.

Ciąg kominowy w kanałach wentylacji naturalnej

Ciąg kominowy zależy od różnicy temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz. Im cieplej jest przy wlocie do kanału i chłodniej na jego zakończeniu, tym ciąg jest silniejszy.

Dlatego należy zapobiegać wychładzaniu się kanałów i zgodnie z normą prowadzić je w ścianach wewnętrznych, a odcinki przechodzące przez pomieszczenia nieogrzewane, umieszczone w ścianach zewnętrznych oraz wyprowadzone ponad dach dobrze ocieplić. Można też umieścić je w bezpośrednim sąsiedztwie przewodów spalinowych lub rur z ciepłą wodą, od których będą się naturalnie ogrzewały.

Aby nie doprowadzić do powstania nierównomiernego ciągu kominowego w różnych kanałach, trzeba ocieplić wszystkie, które tego wymagają, a nie tylko niektóre, bo wtedy w pozostałych może dojść do osłabienia lub odwrócenia ciągu.

Zakończenie kanału wentylacyjnego

Sposób zakończenia kanału wentylacyjnego nad dachem budynku wpływa na sprawność jego działania.

Zgodnie z przepisami zakończenie kanału wentylacyjnego powinno więc być wykonane tak, aby nie zakłócało działania wentylacji. W normie określone są zależności między kątem nachylenia dachu i rodzajem jego pokrycia a odległością zakończenia komina od połaci, przeszkód znajdujących się na dachu lub innych wyższych elementów budynku.

W kominie zakończonym zbyt nisko nad połacią dachu lub znajdującym się w strefie nadciśnienia ciąg może być bardzo osłabiony lub może dochodzić do wtłaczania wiatru do kanałów wywiewnych. W takich przypadkach na wylocie z kanałów powinny być instalowane specjalne nasady kominowe zapobiegające takiemu zjawisku.

Zobacz film murator.tv: Błędy w wentylacji łazienek i kuchni znalezione przez kominiarza

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
Wentylacja w domu jednorodzinnym – naturalna lub...

Już na etapie projektowania domu warto wybrać rodzaj wentylacji. O ile wykonanie wentylacji naturalnej...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...

Klimatyzatory - czyli dobry klimat w pomieszczeniu

Decyzja o montażu klimatyzatora w domu wiąże się przede wszystkim z właściwym wyborem produktu. Istotną...