| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Wentylacja w domu. Wpływ ilości i długości kanałów wentylacyjnych na sprawność wentylacji

Wentylacja w domu. Wpływ ilości i długości kanałów wentylacyjnych na sprawność wentylacji

Prawidłowo działająca wentylacja w domu to konieczność. Warto więc wiedzieć, ile kanałów wentylacyjnych powinno być w domu? Jaką powinny mieć długość? Od czego zależy ciąg kominowy i co wpływa na sprawność działania przewodów wentylacyjnych? Sprawdź, czy wentylacja w twoim domu działa prawidłowo.

Liczba kanałów wentylacyjnych

Ilość kanałów wentylacyjnych w domu nie jest wprost określona w żadnych przepisach. To nie znaczy jednak, że jest dowolna. Ich ilość zależy od tego, ile jest w domu pomieszczeń, z których – zgodnie z przepisami – trzeba usuwać zużyte powietrze.

W budynkach z wentylacją grawitacyjną są to:

  • kuchnie,
  • łazienki,
  • toalety,
  • pomieszczenia bez okien (schowki, garderoby),
  • inne pomieszczenia oddzielone więcej niż dwojgiem drzwi od najbliższego kanału wywiewnego.

W mieszkaniach dwupoziomowych kanały wentylacyjne powinny być także w pomieszczeniach na górnej kondygnacji, czyli na przykład na piętrze lub poddaszu użytkowym domu jednorodzinnego.

Brak kanałów wywiewnych we wspomnianych miejscach może być przyczyną różnego rodzaju zakłóceń w sposobie działania wentylacji grawitacyjnej.

Długość kanału wentylacyjnego

Długość kanału wentylacyjnego mierzona od kratki wentylacyjnej w pomieszczeniu do wylotu ponad dachem nie może być mniejsza niż 2 m.

W przeciwnym razie nie uda się zapewnić wymaganej intensywności wentylacji w domu, nawet w sprzyjających warunkach, czyli wtedy, gdy różnica temperatury będzie korzystna i do pomieszczenia będzie dopływała z zewnątrz dostateczna ilość świeżego powietrza.

Wszystkie kanały wentylacyjne na tej samej kondygnacji powinny mieć podobną długość. Jeśli jedne będą krótsze, a inne dłuższe, będą wzajemnie zakłócać swoje działanie.

W dłuższym kanale może powstać bardzo intensywny ciąg, co osłabi lub odwróci kierunek przepływu powietrza w innym, krótszym kanale. Takie zjawiska występują zwłaszcza w szczelnych domach.

Ciąg kominowy w kanałach wentylacji naturalnej

Ciąg kominowy zależy od różnicy temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz. Im cieplej jest przy wlocie do kanału i chłodniej na jego zakończeniu, tym ciąg jest silniejszy.

Dlatego należy zapobiegać wychładzaniu się kanałów i zgodnie z normą prowadzić je w ścianach wewnętrznych, a odcinki przechodzące przez pomieszczenia nieogrzewane, umieszczone w ścianach zewnętrznych oraz wyprowadzone ponad dach dobrze ocieplić. Można też umieścić je w bezpośrednim sąsiedztwie przewodów spalinowych lub rur z ciepłą wodą, od których będą się naturalnie ogrzewały.

Aby nie doprowadzić do powstania nierównomiernego ciągu kominowego w różnych kanałach, trzeba ocieplić wszystkie, które tego wymagają, a nie tylko niektóre, bo wtedy w pozostałych może dojść do osłabienia lub odwrócenia ciągu.

Zakończenie kanału wentylacyjnego

Sposób zakończenia kanału wentylacyjnego nad dachem budynku wpływa na sprawność jego działania.

Zgodnie z przepisami zakończenie kanału wentylacyjnego powinno więc być wykonane tak, aby nie zakłócało działania wentylacji. W normie określone są zależności między kątem nachylenia dachu i rodzajem jego pokrycia a odległością zakończenia komina od połaci, przeszkód znajdujących się na dachu lub innych wyższych elementów budynku.

W kominie zakończonym zbyt nisko nad połacią dachu lub znajdującym się w strefie nadciśnienia ciąg może być bardzo osłabiony lub może dochodzić do wtłaczania wiatru do kanałów wywiewnych. W takich przypadkach na wylocie z kanałów powinny być instalowane specjalne nasady kominowe zapobiegające takiemu zjawisku.

Zobacz film murator.tv: Błędy w wentylacji łazienek i kuchni znalezione przez kominiarza

Przeczytaj dodatkowo:
Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Skuteczna wentylacja piwnicy. Jaki system...

Wentylacja piwnicy może być zapewniona dzięki własnym kanałom wentylacyjnym, albo gdy ma okna, pośrednio...

Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i...

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa - jakie...

Czy opłaca się mieć w domu wentylację mechaniczną...

Jedynie wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła zapewnia wymianę powietrza w domu, w...

Czy w mieszkaniu da się zrobić wentylację...

Systematyczna wymiana powietrza w domu lub mieszkaniu jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.