| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Skuteczna wentylacja piwnicy. Jaki system wentylacyjny wybrać?

Skuteczna wentylacja piwnicy. Jaki system wentylacyjny wybrać?

Wentylacja piwnicy może być zapewniona dzięki własnym kanałom wentylacyjnym, albo gdy ma okna, pośrednio przez kanał znajdujący się w jednym z nich – w zlokalizowanej w piwnicy kotłowni. Zobacz, który system wentylacyjny będzie korzystniejszy. Kiedy zastosować wentylację mechaniczną?

Piwnice są zwykle budowane tak, że mają niewielkie okna usytuowane tuż nad poziomem gruntu lub sięgające nieco niżej i wtedy w miejscu, gdzie są zamontowane, robi się w ziemi specjalne zagłębienie. Dzięki temu pomieszczenia mają dostęp do światła dziennego i nie muszą mieć kanałów wentylacyjnych. Są wentylowane pośrednio przez kanał wentylacji grawitacyjnej w kotłowni w piwnicy lub w łazience albo innym pomieszczeniu na parterze. Warunkiem działania wentylacji jest możliwość swobodnego przepływu powietrza dostającego się z zewnątrz przez nieszczelności (rozszczelnienia) w oknach w kierunku kratek wywiewnych w kanałach wentylacyjnych, czyli nieszczelne drzwi. Najlepiej, gdy nie są one nieszczelne w sposób przypadkowy, ale mają specjalnie w tym celu wykonane otwory, szczelinę lub podcięcie od dołu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wentylacja grawitacyjna w piwnicznej łazience

Gdy zdecydujesz się urządzić w piwnicy łazienkę, będziesz musiał zapewnić jej skuteczną wentylację przez osobny kanał wywiewny. Warto usytuować łazienkę tak, aby przylegała do ściany kominowej i jeżeli będzie w niej wolny przewód kominowy, wybić w nim otwór pod sufitem oraz zainstalować w nim kratkę wentylacyjną. Oczywiście należy też zamontować drzwi z otworami, żeby zapewnić pośredni dopływ powietrza.

Wentylacja mechaniczna

Jeżeli kanału nie ma można zdecydowac się na wentylację mechaniczną wywiewną (nie zawsze jest to możliwe). Przewód wentylacyjny, najlepiej ze sztywnych rur stalowych (typu Spiro), bo są szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i trwałe, można poprowadzić poziomo pod sufitem aż do wylotu przez ścianę zewnętrzną. Na wlocie do kanału należy zamontować mały wentylator osiowy, bo bez wymuszenia przepływu taka wentylacja nie będzie działać. Tak jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej trzeba też zadbać o dopływ powietrza. Może być pośredni.

Kanał wentylacyjny na zewnątrz

Można wybrać inny sposób, ale też niepozbawiony wad, i usytuować łazienkę przy ścianie zewnętrznej. Wtedy brakujący kanał wywiewny można poprowadzić na zewnątrz wzdłuż ściany domu. Powinien sięgać powyżej połaci dachu. Jeśli wentylacja ma działać, kanał musi być ocieplony, bo inaczej nie będzie w nim dostatecznego ciągu. Z koniecznością dobudowania kanału (lub kanałów) musisz się liczyć także wtedy, gdy planujesz zaaranżować w piwnicy więcej pomieszczeń sanitarnych, na przykład łazienkę i osobne WC. Trudno raczej liczyć na możliwość wykorzystania w takiej sytuacji istniejących kanałów wentylacyjnych, bo przeważnie nie buduje się ich w domu w nadmiarze.

Autor: Andrzej Szandomirski

Powietrze musi mieć możliwość swobodnej cyrkulacji w pomieszczeniu, do którego jest odprowadzone z sauny

Sauna w piwnicy

Aby nie dopuścić do zawilgocenia pomieszczenia, w którym się ją zbuduje, i do przegrzania jej elementów, trzeba zapewnić swobodny przepływ powietrza wokół niej i w jej wnętrzu. Ściany sauny nie mogą przylegać do ścian pomieszczenia. W jednej z nich (najlepiej pod piecem) musi być otwór wlotowy całkowicie otwarty podczas korzystania z sauny, a w suficie lub w przeciwległej ścianie przy suficie – otwór wylotowy.

WAŻNE

Konfliktowa kotłownia

Wentylacja mechaniczna wywiewna może w prosty sposób rozwiązać problem wentylowania dobudowywanych pomieszczeń sanitarnych, ale przepisy zakazują instalowania jej w domach, w których działają urzadzenia grzewcze z otwartą komorą spalania (kotły, podgrzewacze wody, kominki). Gdy masz w piwnicy kotłownię, a w niej taki kocioł – masz problem. Można oczywiście zorganizować to tak, że kotłownia będzie miała bezpośredni nawiew powietrza z zewnątrz w ilości odpowiedniej do wentylacji i spalania oraz zostanie „odcięta” od reszty pomieszczeń szczelnymi drzwiami. Wentylacja mechaniczna powinna wtedy działać bez problemów.

Rodzaje nawiewników okiennych: jak działają i czym się charakteryzują?

Nawiewniki to niewielkie urządzenia zwykle o niezbyt skomplikowanej budowie. Od tego, w jaki...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Rodzaje nawiewników okiennych: jak działają i...

Nawiewniki to niewielkie urządzenia zwykle o niezbyt skomplikowanej budowie. Od tego, w jaki sposób są...

Klimatyzatory - czyli dobry klimat w pomieszczeniu

Decyzja o montażu klimatyzatora w domu wiąże się przede wszystkim z właściwym wyborem produktu. Istotną...

Nowoczesny klimatyzator ścienny – design i wygoda...

Nadszedł ten moment kiedy klimatyzator ścienny przestał być szpecącym elementem w starannie zaaranżowanym...