| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Wentylacja mechaniczna w każdym domu - czy to możliwe?
Skuteczna wentylacja

Wentylacja mechaniczna w każdym domu - czy to możliwe?

Wentylacja mechaniczna to właściwie niezawodny system wentylacji domu. Nie jest zależna od kaprysów pogody i dostarcza do domu odpowiednią ilość powietrza, które dodatkowo może osuszać. Aby więc w pełni cieszyć się urokami dobrze wentylowanego domu warto bliżej przyjrzeć się wentylacji mechanicznej nawiewno- wywiewnej. Sprawdź, czy taka wentylacja może być zainstalowana w każdym domu.

Murator pomaga

 

Dlaczego wentylacja mechaniczna jest tak skuteczna?

Głównym elementem systemu wentylacji mechanicznej jest centrala wentylacyjna. Trzeba ją umieścić z dala od pomieszczeń, w których domownicy śpią i spędzają najwięcej czasu, ponieważ odgłosy jej pracy mogą być nieco uciążliwe. Przeważnie instaluje się ją w piwnicy lub na nieużytkowym poddaszu, skąd najłatwiej rozprowadzić kanały doprowadzające i usuwające powietrze.

Autor: Piotr Mastalerz

Kanały wentylacyjne mają znaczne wymiary i niełatwo je poprowadzić w taki sposób, by nie były widoczne w pomieszczeniach. Najlepiej ukryć je w ścianach i stropach, ale to można łatwo zrobić jedynie podczas budowy nowego domu. Poziome kanały najwygodniej jest poprowadzić w suficie podwieszanym w przedpokoju, toaletach lub pomieszczeniach pomocniczych. Najmniej problemu będzie z tym w domach parterowych. W domu o więcej niż jednej kondygnacji trzeba też schować gdzieś pionowe kanały i z tym może być większy kłopot. Najlepiej ukryć je za obudową z płyt gipsowo-kartonowych lub w specjalnie zrobionej podwójnej ścianie.

Dlatego w starych domach rozprowadzenie instalacji wentylacyji mechanicznej to bardzo trudny zabieg i możliwy raczej jedynie podczas gruntownego remontu.

Zalety i wady wentylacji mechanicznej

Zalety Wady
  • wentylacja jest niezależna od warunków atmosferycznych
  • wymiana powietrza jest intensywna i dostosowana do potrzeb
  • powietrze nawiewane do pomieszczeń może być oczyszczane
  • montaż wentylacji mechanicznej jest droższy niż grawitacyjnej
  • wentylatory i inne elementy układu wymagają obsługi i konserwacji
  • do działania wentylacji jest potrzebne zasilanie kosztowną energią elektryczną

Czy wentylacja mechaniczna rozwiązuje wszystkie problemy?

W domach jednorodzinnych najczęściej stosowana jest szczególna odmiana systemu wentylacji mechanicznej – wentylacja z rekuperatorem, czyli odzyskiem ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń.

W takich układach powietrze jest wywiewane i nawiewane siecią kanałów wentylacyjnych oddzielnych dla powietrza świeżego i usuwanego. Oba strumienie – nawiewany i wywiewany – są ze sobą zrównoważone po to, by we wnętrzu domu nie powstawało ani nadciśnienie, ani tym bardziej podciśnienie, które w pomieszczeniach z urządzeniami grzewczymi z otwartym paleniskiem może być niebezpieczne.

Dzięki możliwości zainstalowania filtrów w przewodach nawiewnych powietrze może mieć lepszą jakość niż w domach z wentylacją grawitacyjną. Zimą powietrze nawiewane mimo ogrzania się od powietrza usuwanego musi być dodatkowo podgrzewane przez układ grzewczy w pomieszczeniu. Przepływ jest wymuszany różnicą ciśnienia wytworzoną przez wentylatory zasilane energią elektryczną.

Przeczytaj dodatkowo:
Zasady działania gruntowych wymienników ciepła:...

Płytowy wymiennik ciepła należy do grupy wymienników bezprzeponowych. Zasada jego działania wcale nie...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Cicha wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła....

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to bardzo praktyczne rozwiązanie, coraz częściej instalowane w domach...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Czy opłaca się mieć w domu wentylację mechaniczną...

Jedynie wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła zapewnia wymianę powietrza w domu, w...

Rodzaje nawiewników okiennych: jak działają i...

Nawiewniki to niewielkie urządzenia zwykle o niezbyt skomplikowanej budowie. Od tego, w jaki sposób są...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.