| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste i zdrowe powietrze w domu?

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste i zdrowe powietrze w domu?

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu, aby szkodliwe substancje w powietrzu takie jak bakterie, wirusy oraz roztocza nie zagrażały zdrowiu Twojemu ani całej Twojej rodziny. Powietrze wewnątrz domu, może być sto razy gorsze niż na zewnątrz. Zobacz, jak temu zaradzić.

Wentylacja domu – wczoraj i dziś

W przeszłości domy były budowane ze słabym wykończeniem oraz mało efektywną izolacją cieplną, a to z kolei prowadziło do występowania naturalnej wentylacji. Szczeliny pomiędzy deskami podłogowymi, cienkie, pojedyncze szyby oraz uproszczone techniki budowlane przyczyniły się do stałego przepływu świeżego powietrza w domu. Obecnie izolacja cieplna jest coraz bardziej skuteczna w nowoczesnych budynkach. Z jednej strony, pozwala zaoszczędzić energię, ale z drugiej strony, zapobiega wymianie powietrza, która kiedyś miała miejsce dzięki przepuszczalnej powłoce budynku oraz nieszczelnym oknom.

Wpływ wentylacji na zdrowie

Powietrze, które wydychamy oraz niezauważalny proces pocenia się powoduje wzrost wilgoci w powietrzu. Para wodna osadza się na zimnych powierzchniach, takich jak np. okna i narożniki. Roztocza żywią się wilgocią zgromadzoną w powietrzu, a te z kolei przyczyniają się do rozwoju alergii. Czas, który spędzamy w pomieszczeniach, które są słabo wentylowane, może okazać się dla nas szkodliwy. Powoduje: senność, zawroty, bóle głowy, brak koncentracji, osłabienie, nudności oraz ogólne zmęczenie, a nawet prowadzi do depresji. Czasami występują objawy takie jak: podrażnienie oczu oraz układu oddechowego, a nawet arytmia serca. Nie możemy też zapomnieć o rakotwórczym wpływie pleśni...

Zdrowa wentylacja w domu

Dorosły człowiek bierze 22 tys., oddechów dziennie, pochłaniając przy tym od 15 do 20 tysięcy litrów powietrza. Każdy oddech przynosi nam od 40 do 75 tysięcy drobinek kurzu. Jeden gram kurzu zawiera aż 700 milionów różnych cząsteczek, które mogą stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia. To samo dotyczy naszych dzieci, jeśli nie będziemy odpowiednio wentylować domu, a tym samym nie zadbamy o jakość powietrza, możemy narazić je na różnego rodzaju alergie, a nawet na astmy.

Drobne cząstki i zarodki krążące w powietrzu mogą powodować objawy alergii lub inne dolegliwości, takie jak np. bóle głowy. Przy alergii lub astmie – system wentylacji jest konieczny.

Autor: Hoval

Słaba jakość powietrza w domu, ma wpływ na rozwój alergii, a nawet astmy.

Przeciętna wentylacja mechaniczna w domu może prowadzić do wysokiego stężenia CO2 oraz wykroplenia się wilgoci. Co to właściwie dla nas oznacza?

W powietrzu gromadzą się zanieczyszczenia – głownie wydychany dwutlenek węgla, wszechobecny kurz i roztocza, a nawet zarodki pleśni. Jeśli w domu są osoby, które palą – trujące substancje tytoniowe osiadają na meblach i uwalniają się w każdej chwili. 

Autor: Hoval

Roztocze kurzu domowego.

Powietrze, które wydychamy oraz niezauważalny proces pocenia się powoduje wzrost wilgoci w powietrzu. Para wodna osadza się na zimnych powierzchniach, takich jak np. okna i narożniki w pomieszczeniach. Roztocza żywią się wilgocią zgromadzoną w powietrzu, a te z kolei przyczyniają się do rozwoju alergii.

Czas, który spędzimy w pomieszczeniach, które są słabo wentylowane, może okazać się dla nas szkodliwy. Powoduje: senność, zawroty, bóle głowy, brak koncentracji, osłabienie, nudności oraz ogólne zmęczenie, a nawet prowadzi do depresji. Czasami mogą również wystąpić objawy takie jak: podrażnienie oczu oraz układu oddechowego, a nawet arytmia serca. Nie możemy też zapomnieć o rakotwórczym wpływie pleśni...

System wentylacji powinien również usuwać wilgoć, która jest produkowana poprzez: oddychanie, prasowanie, gotowanie, suszenie prania oraz różne inne wykonywane czynności w domu.

Ile świeżego powietrza potrzebujemy?

Strumień objętości powietrza wentylacyjnego w budynku mieszkalnym jest określony przez sumę strumieni powietrza usuwanego z pomieszczeń pomocniczych. Strumienie te powinny wynosić co najmniej:

  • na taką samą liczbę powietrza ile wynosi powierzchnia salonu lub 30m3 dla każdej osoby, która przebywa w pomieszczeniu. (Jeśli te dwie liczby różnią się od siebie, należy wybrać tę większą). Np. Salon o powierzchni 20 m2 wymaga wymiany 50 m3 powietrza na każdą godzinę, jeśli jest to sypialnia dla dwóch osób niezbędna jest dwukrotność tej liczby, czyli 60 m3/ h. Nieco inna jest ilość cyrkulacji świeżego powietrza w pomieszczeniach, w których najszybciej gromadzi się brud, czyli takich jak kuchnia czy łazienka, które wymagają intensywnej wentylacji podczas użytkowania. W łazience potrzebujemy minimalnej ilości 50 m3 / h. Kuchnia z kuchenką elektryczną musi odprowadzić od 50 m3/h wzwyż, natomiast kuchenka na gaz od 70 m3/h
  • pomieszczenia takie, jak: salon z kominkiem, pralnia czy suszarnia mają zupełnie inne zapotrzebowanie na wymianę świeżego powietrza. Trzeba to dokładniej skonsultować z projektantem


Sprawdź czy Twój system wentylacji zapewnia odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach w okresie zimowym. Jeśli wynosi powyżej 50-60% oznacza to, że nie funkcjonuje prawidłowo.

Jaki wpływ na naukę ma wentylacja mechaniczna?

Często klasy w szkołach mają mało efektywny system wentylacji i  nie są w stanie zapewnić dzieciom odpowiedniej jakości powietrza. Pomieszczenia w szkołach charakteryzują się dużą liczbą uczniów przypadających na 1 m2 co z kolei powoduje wysokie stężenie CO2 oraz złą jakość powietrza w klasach.

Słaby system wentylacji może powodować, bóle głowy u uczniów, niską zdolność do koncentracji oraz nienaturalne zmęczenie. Problemy z przeciągami występują jeśli pomieszczenie jest  wentylowane tylko i wyłącznie za pomocą naturalnej wentylacji.

Autor: Hoval

Mało efektywny system wentylacji w szkole prowadzi do obniżenia koncentracji oraz powoduje zmęczenie.

Przeczytaj dodatkowo:
Wentylacja naturalna i wentylacja z...

Mimo różnych wad i zalet wentylacji naturalnej i bardziej zaawansowanej - wentylacji z rekuperatorem,...

Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i...

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa - jakie...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Wentylacja z odzyskiem ciepła. Jak działa system...

Nowoczesne systemy wentylacyjne umożliwiają nie tylko wymianę powietrza w domu, ale też odzyskiwanie ciepła z...

Cicha wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła....

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to bardzo praktyczne rozwiązanie, coraz częściej instalowane w domach...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.