| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna w jednym - jak należy to wykonać?

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna w jednym - jak należy to wykonać?

Połączenie wentylacji mechanicznej z wentylacją grawitacyjną to nic innego, jak wentylacja hybrydowa. Wówczas instalacja wentylacyjna działa na przemian w sposób mechaniczny i naturalny lub gdy oba systemy się uzupełniają. Zobacz, jak należy wykonać takie połączenie instalacji wentylacyjnych.

Murator pomaga

Wentylacja hybrydowa działa w naturalny sposób, gdy sprzyjają temu warunki wewnętrzne i zewnętrzne, a kiedy stają się niewystarczające do sprawnej wymiany powietrza, zaczyna pracować w sposób mechaniczny. Może też działać w sposób mechaniczny, a gdy tylko jest to możliwe, być wspomagana lub zastępowana przez naturalną wymianę powietrza. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu elementów sterujących pracą obu układów monitorujących warunki zewnętrzne i parametry pracy instalacji wentylacyjnej. Czujniki sprzężone z układem sterowania pozwalają na przełączanie trybu pracy systemów – naturalnego i mechanicznego.

Wentylacja hybrydowa - raz naturalnie, raz mechanicznie. Nasady kominoweW Polsce są dostępne rozwiązania wentylacji hybrydowej, w których wentylacja naturalna jest wspomagana przez wentylatory niskociśnieniowe o specjalnej konstrukcji. Urządzenia mają formę nasad kominowych, które montuje się na szczycie kanałów wentylacji naturalnej. Nasady te wytwarzają w kanałach wywiewnych niskie podciśnienie, którego wartość jest zbliżona do wartości podciśnienia powstającego w nich w sposób naturalny. Nie trzeba się więc obawiać, że dojdzie do odwrócenia ciągu w kanałach spalinowych (znajdujących się w tym samym budynku czy nawet pomieszczeniu), do których są podłączone urządzenia spalające gaz.

Mimo to ze względu na obowiązujące w naszym kraju przepisy zakazujące stosowania wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach z urządzeniami gazowymi z otwartą komorą spalania producenci zabraniają montowania w tych pomieszczeniach także nasad hybrydowych.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ponieważ rolą wentylacji hybrydowej jest usuwanie powietrza, niezależnie od rodzaju zastosowanej nasady do budynku trzeba koniecznie doprowadzić odpowiednią ilość świeżego powietrza z zewnątrz. Wymiana powietrza powinna się odbywać według tradycyjnego schematu – z zewnątrz do pokoi, a następnie w kierunku kanałów wywiewnych ulokowanych w kuchni, łazienkach i toaletach oraz w pomieszczeniach gospodarczych bez okien (na przykład garderobach, schowkach itp.), a także w pokojach na górnej kondygnacji mieszkań dwupoziomowych, i z nich do kanałów wywiewnych z zamontowanymi na wylotach nasadami hybrydowymi.

Jeżeli do budynku będzie dopływała dostateczna ilość powietrza, można mieć pewność, że wentylacja hybrydowa będzie działać lepiej niż naturalna. Jeśli jednak powietrze z zewnątrz nie będzie dopływało do pomieszczeń, nasady nie będą działać prawidłowo, a nawet może dojść do odwrócenia ciągu w kanałach, które ich nie mają (na przykład w spalinowych).

Nie trzeba się obawiać, że po zamontowaniu nasad istotnie wzrośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Zużycie prądu przez wentylatory jest bowiem znacznie mniejsze niż w tradycyjnej wentylacji mechanicznej wyciągowej. Dodatkowe oszczędności można uzyskać dzięki automatyce dostosowującej tryb pracy do warunków zewnętrznych, czyli korzystając z trybu pracy wentylacji naturalnej.

Nasady łatwo się montuje na istniejących kanałach wywiewnych, dlatego można je z powodzeniem stosować nie tylko w nowych, ale także w modernizowanych obiektach, również takich ze zbiorczymi kanałami wywiewnymi.

Wentylacja - raz naturalnie, raz mechanicznie

  • Nasada Fenkoma obudowę z laminatu, a wewnątrz wentylator dwubiegowy zapewniający usuwanie 120 lub 180 m3 powietrza w ciągu godziny. W wersji manualnej użytkownik sam włącza wentylator, w wersji z modułem sterującym włączenie następuje automatycznie dzięki sygnałowi z czujnika prędkości przepływu umieszczonego w kanale wywiewnym. Silnik wentylatora jest zasilany prądem jednofazowym o napięciu 230 V, zużycie energii wynosi od 6,2 do 9,5 W. Nasadę można montować na wszystkich rodzajach kanałów wentylacyjnych: prostokątnych, murowanych z cegły lub prostokątnych i okrągłych z pustaków wentylacyjnych oraz różnego typu rur.
Autor: Aereco , Darco , UNIWERSAL
  • Turbowent Hybrydowy dynamicznie wykorzystuje siłę wiatru do wspomagania ciągu. Niezależnie od kierunku, siły i rodzaju wiatru turbina nasady obraca się zawsze w tę samą stronę. Dodatkowo nasada ma silnik małej mocy sprzężony z głównym elementem obrotowym. Gdy wiatr jest za słaby, silnik zaczyna napędzać nasadę, a gdy jest bardzo silny i nasada obraca się zbyt szybko, nadmiernie zwiększając siłę ciągu w kanale, silnik działa jak hamulec, spowalniając jej ruch. Sterowanie jest automatyczne. Można zaprogramować oczekiwaną wydajność nasady w trzech różnych trybach w ciągu doby. Nasadę montuje się do czapki kominowej lub bezpośrednio na zakończeniu kanałów prostokątnych lub okrągłych (osobną do każdego z kanałów wentylacyjnych). Silnik nasady zużywa od 5 do 15 W (w nasadzie 150 mm)
  • Nasada VBPjest przeznaczona głównie do modernizacji źle działających kanałów wentylacji grawitacyjnej, ale może być także montowana w nowych obiektach na zakończeniach zbiorczych lub indywidualnych przewodów wentylacji grawitacyjnej. Jej parametry umożliwiają pracę w instalacji do siedmiu kondygnacji. Ma cichy wydajny silnik komutatorowy z kontrolą elektroniczną i o niewielkim zużyciu energii

Jaki jest wpływ kotła gazowego na działanie wentylacji?

Kocioł gazowy potrzebuje do spalania dużej ilości świeżego powietrza, które musi być do...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i...

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa - jakie...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Wentylacja mechaniczna - zalety i koszty wykonania

Sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych i redukcję strat ciepła o ponad połowę zapewnia...

Prawidłowa wentylacja połączonych pomieszczeń:...

Zła wentylacja pomieszczeń może prowadzić do zawilgocenia ścian, a w późniejszym czasie, do powstania...