| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna w jednym - jak należy to wykonać?

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna w jednym - jak należy to wykonać?

Połączenie wentylacji mechanicznej z wentylacją grawitacyjną to nic innego, jak wentylacja hybrydowa. Wówczas instalacja wentylacyjna działa na przemian w sposób mechaniczny i naturalny lub gdy oba systemy się uzupełniają. Zobacz, jak należy wykonać takie połączenie instalacji wentylacyjnych.

Murator pomaga

Wentylacja hybrydowa działa w naturalny sposób, gdy sprzyjają temu warunki wewnętrzne i zewnętrzne, a kiedy stają się niewystarczające do sprawnej wymiany powietrza, zaczyna pracować w sposób mechaniczny. Może też działać w sposób mechaniczny, a gdy tylko jest to możliwe, być wspomagana lub zastępowana przez naturalną wymianę powietrza. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu elementów sterujących pracą obu układów monitorujących warunki zewnętrzne i parametry pracy instalacji wentylacyjnej. Czujniki sprzężone z układem sterowania pozwalają na przełączanie trybu pracy systemów – naturalnego i mechanicznego.

Wentylacja hybrydowa - raz naturalnie, raz mechanicznie. Nasady kominoweW Polsce są dostępne rozwiązania wentylacji hybrydowej, w których wentylacja naturalna jest wspomagana przez wentylatory niskociśnieniowe o specjalnej konstrukcji. Urządzenia mają formę nasad kominowych, które montuje się na szczycie kanałów wentylacji naturalnej. Nasady te wytwarzają w kanałach wywiewnych niskie podciśnienie, którego wartość jest zbliżona do wartości podciśnienia powstającego w nich w sposób naturalny. Nie trzeba się więc obawiać, że dojdzie do odwrócenia ciągu w kanałach spalinowych (znajdujących się w tym samym budynku czy nawet pomieszczeniu), do których są podłączone urządzenia spalające gaz.

Mimo to ze względu na obowiązujące w naszym kraju przepisy zakazujące stosowania wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach z urządzeniami gazowymi z otwartą komorą spalania producenci zabraniają montowania w tych pomieszczeniach także nasad hybrydowych.

Ponieważ rolą wentylacji hybrydowej jest usuwanie powietrza, niezależnie od rodzaju zastosowanej nasady do budynku trzeba koniecznie doprowadzić odpowiednią ilość świeżego powietrza z zewnątrz. Wymiana powietrza powinna się odbywać według tradycyjnego schematu – z zewnątrz do pokoi, a następnie w kierunku kanałów wywiewnych ulokowanych w kuchni, łazienkach i toaletach oraz w pomieszczeniach gospodarczych bez okien (na przykład garderobach, schowkach itp.), a także w pokojach na górnej kondygnacji mieszkań dwupoziomowych, i z nich do kanałów wywiewnych z zamontowanymi na wylotach nasadami hybrydowymi.

Jeżeli do budynku będzie dopływała dostateczna ilość powietrza, można mieć pewność, że wentylacja hybrydowa będzie działać lepiej niż naturalna. Jeśli jednak powietrze z zewnątrz nie będzie dopływało do pomieszczeń, nasady nie będą działać prawidłowo, a nawet może dojść do odwrócenia ciągu w kanałach, które ich nie mają (na przykład w spalinowych).

Nie trzeba się obawiać, że po zamontowaniu nasad istotnie wzrośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Zużycie prądu przez wentylatory jest bowiem znacznie mniejsze niż w tradycyjnej wentylacji mechanicznej wyciągowej. Dodatkowe oszczędności można uzyskać dzięki automatyce dostosowującej tryb pracy do warunków zewnętrznych, czyli korzystając z trybu pracy wentylacji naturalnej.

Nasady łatwo się montuje na istniejących kanałach wywiewnych, dlatego można je z powodzeniem stosować nie tylko w nowych, ale także w modernizowanych obiektach, również takich ze zbiorczymi kanałami wywiewnymi.

Wentylacja - raz naturalnie, raz mechanicznie

  • Nasada Fenkoma obudowę z laminatu, a wewnątrz wentylator dwubiegowy zapewniający usuwanie 120 lub 180 m3 powietrza w ciągu godziny. W wersji manualnej użytkownik sam włącza wentylator, w wersji z modułem sterującym włączenie następuje automatycznie dzięki sygnałowi z czujnika prędkości przepływu umieszczonego w kanale wywiewnym. Silnik wentylatora jest zasilany prądem jednofazowym o napięciu 230 V, zużycie energii wynosi od 6,2 do 9,5 W. Nasadę można montować na wszystkich rodzajach kanałów wentylacyjnych: prostokątnych, murowanych z cegły lub prostokątnych i okrągłych z pustaków wentylacyjnych oraz różnego typu rur.
Autor: Aereco , Darco , UNIWERSAL
  • Turbowent Hybrydowy dynamicznie wykorzystuje siłę wiatru do wspomagania ciągu. Niezależnie od kierunku, siły i rodzaju wiatru turbina nasady obraca się zawsze w tę samą stronę. Dodatkowo nasada ma silnik małej mocy sprzężony z głównym elementem obrotowym. Gdy wiatr jest za słaby, silnik zaczyna napędzać nasadę, a gdy jest bardzo silny i nasada obraca się zbyt szybko, nadmiernie zwiększając siłę ciągu w kanale, silnik działa jak hamulec, spowalniając jej ruch. Sterowanie jest automatyczne. Można zaprogramować oczekiwaną wydajność nasady w trzech różnych trybach w ciągu doby. Nasadę montuje się do czapki kominowej lub bezpośrednio na zakończeniu kanałów prostokątnych lub okrągłych (osobną do każdego z kanałów wentylacyjnych). Silnik nasady zużywa od 5 do 15 W (w nasadzie 150 mm)
  • Nasada VBPjest przeznaczona głównie do modernizacji źle działających kanałów wentylacji grawitacyjnej, ale może być także montowana w nowych obiektach na zakończeniach zbiorczych lub indywidualnych przewodów wentylacji grawitacyjnej. Jej parametry umożliwiają pracę w instalacji do siedmiu kondygnacji. Ma cichy wydajny silnik komutatorowy z kontrolą elektroniczną i o niewielkim zużyciu energii

Przeczytaj dodatkowo:
Zasady działania gruntowych wymienników ciepła:...

Płytowy wymiennik ciepła należy do grupy wymienników bezprzeponowych. Zasada jego działania wcale nie...

System ogrzewania FEELCO - komfort użytkowania...

Jeśli szukasz systemu ogrzewania nowej generacji, FEELCO jest odpowiedzią na twoje potrzeby! Zintegrowany...

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Skuteczna wentylacja piwnicy. Jaki system...

Wentylacja piwnicy może być zapewniona dzięki własnym kanałom wentylacyjnym, albo gdy ma okna, pośrednio...

Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...

Wskaźnik energii pierwotnej po 2020: wentylacja z...

Wentylacja z odzyskiem ciepła może okazać się przyszłościowym rozwiązaniem i rozwiązać problem ogrzewania...