| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Sprawna i cicha wentylacja mechaniczna w kuchni. Jak sprawić, aby nasz okap był skuteczny i wyjątkowo cichy?

Sprawna i cicha wentylacja mechaniczna w kuchni. Jak sprawić, aby nasz okap był skuteczny i wyjątkowo cichy?

Czy mieliście kiedyś dosyć hałasu, jaki wytwarza wasz okap kuchenny? Dowiedz się, jak w prosty sposób sobie z tym poradzić i zapewnić sprawną i cichą wentylację w kuchni.

Tagi: vilpe

O tym jak uciążliwy jest hałasujący okap, najczęściej przekonują się posiadacze aneksów kuchennych oraz kuchni otwartych na salon. Jest to w ostatnich latach bardzo modne rozwiązanie, które niewątpliwie ma wiele zalet. Zyskujemy dużą otwartą przestrzeń, możemy w trakcie gotowania oglądać telewizję albo być w stałym kontakcie z rodziną lub gośćmi. Na granicy kuchni z salonem powstaje również idealne miejsce do wstawienia stołu i urządzenia tam jadalni.

Wszystkie te plusy przestają mieć znaczenie w momencie, gdy włączamy okap kuchenny, a nasza duża, otwarta przestrzeń wypełnia się hałasem. Rozmowy z gośćmi zamieniają się w przekrzykiwania i po chwili czujemy się zmęczeni. Możemy nadal oglądać telewizję, ale zapomnijmy, że usłyszymy jakiekolwiek dialogi w naszym ulubionym serialu. Co więcej, zagłuszamy telewizor również pozostałym domownikom.

Autor: VILPE/SK TUOTE POLAND

Okapy bez silnika występują także w wariancie wyspowym

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Oczywiście, możemy zmniejszyć moc okapu, ale jest to chyba najgorszy z możliwych wyborów. Hałas zamieni się w trochę mniej irytujący, jednostajny szum, do którego z czasem można się przyzwyczaić, ale dopiero po wyłączeniu wyciągu, ogarnia nas błoga cisza i orientujemy się jak było głośno do tej pory. Ponadto, okapy pracujące na niskich biegach są bardzo mało skuteczne. W dużej, otwartej kuchni, która razem z salonem często ma więcej niż 35 m2, niemożliwe jest skuteczne oczyszczenie powietrza z zapachów przyrządzanych potraw. Podsumowując: okap szumi, a nic nie daje.

Stajemy zatem przed trudnym wyborem: hałas okapu pracującego z pełną mocą albo aromaty roznoszące się po całym domu. Najczęściej wybieramy to drugie rozwiązanie jako mniejsze zło i liczymy, że w końcu dom sam się przewietrzy z zapachu np. smażonej ryby. Z czasem, nasz markowy i drogi okap stanowi tylko dekorację albo służy za nastrojowe oświetlenie. Dlatego niektórzy z inwestorów, nauczeni doświadczeniem, potrafią w nowo urządzanej kuchni całkowicie zrezygnować z okapu, ponieważ i tak odzwyczaili się od jego używania.

Autor: VILPE/SK TUOTE POLAND

Jak sprawić, aby okap był cichy, a jednocześnie skuteczny?

Rozwiązaniem problemu z głośną pracą okapu są wentylatory dachowe. Zasada ich działania jest genialna w swojej prostocie i w skrócie - polega na przeniesieniu silnika okapu na dach. W kuchni zostaje jedynie obudowa i regulator prędkości wyciągu. Tak duża odległość między wentylatorem a okapem powoduje, że jego praca jest praktycznie niesłyszalna.

Taki okap oprócz tego, że jest cichy, jest również znacznie bardziej skuteczny od tradycyjnych urządzeń z silnikiem zamontowanym tuż nad naszą głową. Wyciągane powietrze musi przebyć znacznie dłuższą drogę wzdłuż całego kanału wentylacyjnego, dlatego wytwarzane jest dużo większe podciśnienie, które przyspiesza wymianę powietrza w pomieszczeniu. To ważne, zwłaszcza w przypadku otwartych kuchni, ponieważ okap musi wtedy oczyścić powietrze również z całego salonu.

Wentylatory dachowe mają swoje zastosowanie nie tylko w cichych kuchniach. Mogą być wykorzystane również jako tańsza alternatywa dla rekuperacji lub wsparcie dla nieskutecznej wentylacji grawitacyjnej.

Zobacz, jak działa cicha kuchnia

ZDANIEM EKSPERTA

System Cicha Kuchnia VILPE zyskuje coraz więcej zwolenników w Polsce. Autorem tego rozwiązania jest fińska marka VILPE specjalizująca się w innowacyjnych rozwiązaniach wentylacji dachowej. Cicha Kuchnia - wentylacja kuchni oparta na wentylatorze dachowym, to system promowany u nas od około dwóch lat, ale w Finlandii, skąd pochodzi, jest znany i bardzo doceniany już od lat kilkunastu.

System cichej kuchni jest dedykowany przede wszystkim do budownictwa jednorodzinnego (wynika to z faktu, że każdy wentylator dachowy musi być połączony do indywidualnego przewodu wentylacyjnego połączonego z okapem kuchennym). Niemniej znajduje coraz większe zainteresowanie, również wśród developerów. Pozwala bowiem podnieść prestiż inwestycji i komfort mieszkania.

Koszt inwestycji w system zawierający zestaw: okap i wentylator dachowy, uzależniony jest w dużej mierze od rodzaju okapu jaki wybierzemy. Może wahać się od 2,5-3 tys. zł w przypadku zestawu z okapem podszafkowym i ściennym lub około 5-7 tys. zł z okapem wyspowym.

Andrzej Janusz
Manager ds. Rozwoju Rynku VILPE®/SK Tuote Poland
vilpe.com/pl

Autor: VILPE/SK TUOTE POLAND

Dzięki silnikowi zamontowanemu na dachu, praca okapu będzie niesłyszalna

Kiedy się zdecydować na montaż wentylatora dachowego?

Na montaż wentylatora dachowego możemy się zdecydować w dowolnym momencie, choć oczywiście najłatwiej będzie, gdy zrobimy to jeszcze na etapie budowy. Co ważne, nie musimy mieć wtedy wybranego konkretnego modelu okapu. Wystarczy, że określimy tylko jego typ: czy będzie to okap ścienny, szafkowy, wyspowy czy sufitowy. Jest to potrzebne do określenia potrzebnej mocy wentylatora.

Montaż nie tylko na etapie budowy

Jeśli masz dość tego, jak głośno pracuje Twój okap, w każdej chwili możesz go wymienić na model bez silnika i dokupić wentylator dachowy (oraz zestaw montażowy, który umożliwi jego połączenie z pokryciem dachowym). Możliwe jest także wymontowanie silnika ze swojego okapu i połączenie samej obudowy z zewnętrznym wentylatorem. Jednak warunkiem takiego rozwiązania jest posiadanie dwóch przewodów wentylacyjnych w kuchni: jednego dla ogólnej wentylacji, drugiego do podłączenia okapu. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ w starszych budynkach, nie zawsze spotkamy się z takim rozwiązaniem. Ponadto, średnica przewodu nie może być mniejsza niż 125 mm.

Przeczytaj dodatkowo:
Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i...

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa - jakie...

Czy wentylacja też może być inteligentna? Zadbaj...

Żyjemy w czasach, w których coraz więcej urządzeń domowych zyskuje miano inteligentnych. Jak się...

Skuteczna wentylacja piwnicy. Jaki system...

Wentylacja piwnicy może być zapewniona dzięki własnym kanałom wentylacyjnym, albo gdy ma okna, pośrednio...

Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...

Wybierz rekuperator. Porównujemy i oceniamy 6...

Planujesz zakup rekuperatora? Dowiedz się, czym się od siebie różnią urządzenia dostępne na rynku i...

sponsor artykułu