| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Sprawana wentylacja na poddaszu: wydajna wymiana powietrza w pomieszczeniach pod skosami

Sprawana wentylacja na poddaszu: wydajna wymiana powietrza w pomieszczeniach pod skosami

Na poddaszu szczególnie trudno o wydajną wentylację grawitacyjną. Tej kwestii nie można jednak bagatelizować. Co zrobić, aby również w tej części domu cieszyć się stałym dopływem świeżego powietrza?

Autor: VELUX

Sprawna wentylacja to kwestia, której nie warto zaniedbywać. Wpływa ona bowiem na samopoczucie i zdrowie domowników

Odpowiednia wentylacja polegająca na regularnej wymianie powietrza jest niezbędna w każdym domu. Przede wszystkim usuwa ona z wnętrz zanieczyszczenia (między innymi dwutlenek węgla oraz nadmiar wilgoci), ale także dostarcza nam świeżego powietrza, a co za tym idzie – koniecznego do życia tlenu.

Pod skosami szczególnie ważna

Niedostateczna wymiana powietrza to częsty problem w pomieszczeniach zlokalizowanych na poddaszu, dlatego też bywa tam duszno i gorąco (zwłaszcza latem). Dzieje się tak, ponieważ w domach jednorodzinnych najczęściej projektuje się wentylację grawitacyjną (naturalną), która działa na skutek naturalnej siły wyporu wynikającej z różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. W przewodach wentylacyjnych, które są nieodzownym elementem tej wentylacji, powstaje wówczas ciąg kominowy – zużyte ciepłe powietrze wypływa z wnętrz przez kanały wentylacyjne, a na jego miejsce napływa chłodniejsze świeże (najczęściej przez nawiewniki lub mikrowentylację okien). Zgodnie z polską normą wymiary przewodów wentylacyjnych dobiera się do siły wyporu przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej +12° C.
Gdy temperatura ta wzrasta, wentylacja grawitacyjna niestety ustaje. Ponadto pomieszczenia pod skosami, jako że są zlokalizowane na najwyższej kondygnacji, mają najmniejszy ciąg kominowy, co sprawia, że słaba wydajność wentylacji jest tam najbardziej odczuwalna.

Istotne kanały wentylacyjne

W domach z wentylacją grawitacyjną każde pomieszczenie na ostatniej kondygnacji powinno mieć kanał wentylacyjny. Takie kanały niestety rzadko wykonuje się w pokojach, na poddaszu zwykle są one jedynie w łazience czy kuchni. Ich doprowadzenie okazuje się trudne, ponieważ wiąże się z rozbudową kominów albo ze zwiększeniem ich liczby.
Częściowym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być zamontowanie w dachu wywiewek. Wprawdzie nie będą one tak skuteczne jak kominy, lecz w pewnym stopniu poprawią wymianę powietrza w pomieszczeniach.
Gdy kanał ma zbyt mały przekrój lub jest za krótki, poprawę ciągu może zapewnić zamontowanie na szczycie komina specjalnej nasady. Wykorzystuje ona wiatr do wytworzenia podciśnienia w przewodach, które wspomaga ciąg kominowy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: SCHIEDEL

Długość kanałów wentylacyjnych jest określona w projekcie domu. Im są one dłuższe, tym lepszy jest ciąg kominowy

Autor: VELUX

Świeże powietrze może napływać do pomieszczeń na poddaszu przez klapę wentylacyjną

Stały dopływ powietrza

Bardzo często przyczyną źle działającej wentylacji naturalnej jest słaby nawiew powietrza do pomieszczeń. Dzieje się tak, ponieważ coraz częściej wyposażamy nasze domy w ciepłe i szczelne okna, chroniąc wnętrza przed ucieczką ciepła. W pomieszczeniach na poddaszu należy szczególnie zadbać o odpowiedni napływ świeżego powietrza, ponieważ przy małej sile ciągu kominowego łatwo doprowadzić do jego odwrócenia, czyli zmiany kierunku ruchu powietrza w kanałach wywiewnych. Będzie ono wówczas zasysane przez kanał i tłoczone nim do wnętrz, powodując (zwłaszcza zimą) nadmierne wychłodzenie. Może to także grozić nawiewaniem do wnętrz spalin wydostających się przez przewód spalinowy.

Najprostszym sposobem zapewnienia napływu powietrza do wnętrz pod skosami jest otwarcie okien. Takie rozwiązanie nie zawsze jest jednak możliwe (np. podczas nieobecności domowników) lub komfortowe – szczególnie zimą. Z tego względu okna na poddaszu – czy to tradycyjne pionowe (montowane np. w lukarnach lub ścianach szczytowych), czy też połaciowe – nie mogą być całkowicie szczelne. Do montażu w tej części domu warto wybierać stolarkę wyposażoną w opcję mikrowentylacji. Umożliwia ona ich rozszczelnienie – między skrzydłem a ościeżnicą powstaje wówczas niewielka szczelina, przez którą napływa świeże powietrze z zewnątrz. Okna połaciowe mogą wspomagać wentylację naturalną również za pomocą zamontowanej w ramie specjalnej klapy wentylacyjnej. Dzięki niej świeże powietrze może napływać do wnętrz również wówczas, gdy okno jest zamknięte. Niektóre okna dachowe wyposażone są w moduł wentylacyjny, który pełni podobną funkcję jak klapa, ma jednak większą wydajność. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest montaż okien wyposażonych w nawiewniki.

Gruntowy wymiennik ciepła - zasada działania, rodzaje i cena wymiennika

Teoretycznie oszczędności wynikające z ogrzewania i chłodzenia powietrza przez gruntowy wymiennik...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Niewidoczna wentylacja z rekuperacją. Rozwiązanie...

Planując instalację wentylacji z rekuperacją dla domu jednorodzinnego, na uwadze mamy przede wszystkim...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Klimatyzatory - czyli dobry klimat w pomieszczeniu

Decyzja o montażu klimatyzatora w domu wiąże się przede wszystkim z właściwym wyborem produktu. Istotną...

Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...