| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Sprawana wentylacja na poddaszu: wydajna wymiana powietrza w pomieszczeniach pod skosami

Sprawana wentylacja na poddaszu: wydajna wymiana powietrza w pomieszczeniach pod skosami

Na poddaszu szczególnie trudno o wydajną wentylację grawitacyjną. Tej kwestii nie można jednak bagatelizować. Co zrobić, aby również w tej części domu cieszyć się stałym dopływem świeżego powietrza?

Autor: VELUX

Sprawna wentylacja to kwestia, której nie warto zaniedbywać. Wpływa ona bowiem na samopoczucie i zdrowie domowników

Odpowiednia wentylacja polegająca na regularnej wymianie powietrza jest niezbędna w każdym domu. Przede wszystkim usuwa ona z wnętrz zanieczyszczenia (między innymi dwutlenek węgla oraz nadmiar wilgoci), ale także dostarcza nam świeżego powietrza, a co za tym idzie – koniecznego do życia tlenu.

Pod skosami szczególnie ważna

Niedostateczna wymiana powietrza to częsty problem w pomieszczeniach zlokalizowanych na poddaszu, dlatego też bywa tam duszno i gorąco (zwłaszcza latem). Dzieje się tak, ponieważ w domach jednorodzinnych najczęściej projektuje się wentylację grawitacyjną (naturalną), która działa na skutek naturalnej siły wyporu wynikającej z różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. W przewodach wentylacyjnych, które są nieodzownym elementem tej wentylacji, powstaje wówczas ciąg kominowy – zużyte ciepłe powietrze wypływa z wnętrz przez kanały wentylacyjne, a na jego miejsce napływa chłodniejsze świeże (najczęściej przez nawiewniki lub mikrowentylację okien). Zgodnie z polską normą wymiary przewodów wentylacyjnych dobiera się do siły wyporu przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej +12° C.
Gdy temperatura ta wzrasta, wentylacja grawitacyjna niestety ustaje. Ponadto pomieszczenia pod skosami, jako że są zlokalizowane na najwyższej kondygnacji, mają najmniejszy ciąg kominowy, co sprawia, że słaba wydajność wentylacji jest tam najbardziej odczuwalna.

Istotne kanały wentylacyjne

W domach z wentylacją grawitacyjną każde pomieszczenie na ostatniej kondygnacji powinno mieć kanał wentylacyjny. Takie kanały niestety rzadko wykonuje się w pokojach, na poddaszu zwykle są one jedynie w łazience czy kuchni. Ich doprowadzenie okazuje się trudne, ponieważ wiąże się z rozbudową kominów albo ze zwiększeniem ich liczby.
Częściowym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być zamontowanie w dachu wywiewek. Wprawdzie nie będą one tak skuteczne jak kominy, lecz w pewnym stopniu poprawią wymianę powietrza w pomieszczeniach.
Gdy kanał ma zbyt mały przekrój lub jest za krótki, poprawę ciągu może zapewnić zamontowanie na szczycie komina specjalnej nasady. Wykorzystuje ona wiatr do wytworzenia podciśnienia w przewodach, które wspomaga ciąg kominowy.

Autor: SCHIEDEL

Długość kanałów wentylacyjnych jest określona w projekcie domu. Im są one dłuższe, tym lepszy jest ciąg kominowy

Autor: VELUX

Świeże powietrze może napływać do pomieszczeń na poddaszu przez klapę wentylacyjną

Stały dopływ powietrza

Bardzo często przyczyną źle działającej wentylacji naturalnej jest słaby nawiew powietrza do pomieszczeń. Dzieje się tak, ponieważ coraz częściej wyposażamy nasze domy w ciepłe i szczelne okna, chroniąc wnętrza przed ucieczką ciepła. W pomieszczeniach na poddaszu należy szczególnie zadbać o odpowiedni napływ świeżego powietrza, ponieważ przy małej sile ciągu kominowego łatwo doprowadzić do jego odwrócenia, czyli zmiany kierunku ruchu powietrza w kanałach wywiewnych. Będzie ono wówczas zasysane przez kanał i tłoczone nim do wnętrz, powodując (zwłaszcza zimą) nadmierne wychłodzenie. Może to także grozić nawiewaniem do wnętrz spalin wydostających się przez przewód spalinowy.

Najprostszym sposobem zapewnienia napływu powietrza do wnętrz pod skosami jest otwarcie okien. Takie rozwiązanie nie zawsze jest jednak możliwe (np. podczas nieobecności domowników) lub komfortowe – szczególnie zimą. Z tego względu okna na poddaszu – czy to tradycyjne pionowe (montowane np. w lukarnach lub ścianach szczytowych), czy też połaciowe – nie mogą być całkowicie szczelne. Do montażu w tej części domu warto wybierać stolarkę wyposażoną w opcję mikrowentylacji. Umożliwia ona ich rozszczelnienie – między skrzydłem a ościeżnicą powstaje wówczas niewielka szczelina, przez którą napływa świeże powietrze z zewnątrz. Okna połaciowe mogą wspomagać wentylację naturalną również za pomocą zamontowanej w ramie specjalnej klapy wentylacyjnej. Dzięki niej świeże powietrze może napływać do wnętrz również wówczas, gdy okno jest zamknięte. Niektóre okna dachowe wyposażone są w moduł wentylacyjny, który pełni podobną funkcję jak klapa, ma jednak większą wydajność. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest montaż okien wyposażonych w nawiewniki.

Gruntowy wymiennik ciepła - zasada działania, rodzaje i cena wymiennika

Teoretycznie oszczędności wynikające z ogrzewania i chłodzenia powietrza przez gruntowy wymiennik...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Wskaźnik energii pierwotnej po 2020: wentylacja z...

Wentylacja z odzyskiem ciepła może okazać się przyszłościowym rozwiązaniem i rozwiązać problem ogrzewania...

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i...

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa - jakie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.