| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Rekuperacja, czyli odzysk ciepła z wentylacji

Rekuperacja, czyli odzysk ciepła z wentylacji

Domy budowane w nowych technologiach są coraz bardziej szczelne i ciepłe. A jak wiadomo, w szczelnych domach wentylacja grawitacyjna jest często nieskuteczna. Wyjściem z sytuacji jest montaż wentylacji mechanicznej, która dodatkowo odzyska ciepło odprowadzane z wnętrza budynku, czyli tzw. rekuperacji.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Budowa rekuperatora z wymiennikiem krzyżowym

Jak odzyskać ciepło z systemu wentylacji?

W klasycznej (bez odzysku ciepła) instalacji wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej zimne powietrze zewnętrzne jest nawiewane do pomieszczeń systemem przewodów nawiewnych, tam pochłania zanieczyszczenia i jest usuwane przewodami wywiewnymi bezpośrednio poza budynek. Wraz z nim budynek „opuszcza” ciepło, które zostało zużyte na podgrzanie powietrza podczas jego „pobytu” w pomieszczeniach. Jeśli oba strumienie powietrza (wywiewany i nawiewany) zostaną przepuszczone przez specjalny wymiennik, część ciepła z powietrza ogrzanego (wywiewanego) zostanie przekazana do powietrza zimnego (nawiewanego).

Co to jest rekuperator i jaka jest zasada jego działania?

Wymiennik ciepła wchodzi w skład większego urządzenia, zwanego centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła lub rekuperatorem. Oprócz wymiennika w izolowanej termicznie i akustycznie obudowie centrali znajdują się jeszcze dwa wentylatory (nawiewny i wyciągowy), filtry, a niekiedy i grzałka.

Do odzyskania ciepła z powietrza wentylacyjnego stosuje się różnego rodzaju wymienniki ciepła:

  • krzyżowe – zbudowane z równolegle ułożonych cienkich płyt z tworzywa sztucznego lub aluminium, między którymi przepływają (nie mieszając się)strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego. Mają one sprawność około 60%,
  • przeciwprądowe – zbudowane podobnie jak krzyżowe, umożliwiają jednak dłuższy kontakt przepływających przez nie strumieni powietrza (strumienie mają do pokonania dłuższą drogę), dzięki temu maja większa sprawność, bo dochodzącą do 90%,
  • obrotowe – maja postać wirującego bębna, a ich sprawność osiąga poziom 80%.

Nawiewniki i wentylatory wyciągowe mogą poprawić wentylację, ale zwiększą zużycie energii cieplnej na ogrzanie powietrza napływającego do pomieszczeń. Dużą część tej energii można jednak odzyskać, poprzez zastosowanie wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji za pomocą specjalnego urządzenia, które nazywa się rekuperatorem.

Latem, kiedy odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza nie ma sensu, w miejsce zwykłego wymiennika można zamontować wymiennik letni, przez który strumienie przepływają bez wymiany ciepła, albo wykonać obejście omijając wymiennik.

Elementy rekuperatora

Wentylatory wymuszają przepływ powietrza w instalacji. Maja regulowaną, zwykle trzystopniowo, prędkość obrotową: normalną, obniżoną (do pracy nocą lub podczas nieobecności domowników) i maksymalną (do zintensyfikowania wymiany powietrza w pomieszczeniach). Są zasilane prądem jednofazowym (230 V) przez gniazdo z uziemieniem. Do sterowania praca wentylatorów służą programatory czasowe – z programem dziennym lub tygodniowym.

Na przewodzie doprowadzającym powietrze zewnętrzne montuje się filtry klasy EU7, zatrzymujące min. zarodniki grzybów, pyłki roślin i sadzę (taka dokładność oczyszczania wystarcza nawet dla alergików). Filtry montowane są również na wywiewie. Służą one jednak jedynie do ochrony wymiennika przed zanieczyszczeniami z powietrza opuszczającego pomieszczenie, dlatego mogą być mniej dokładne (klasy EU3). Istotnym jest, aby pamiętać o regularnej wymianie lub czyszczeniu filtrów.

Grzałka nie jest obowiązkowym elementem centrali wentylacyjnej, przydaje się jednak, gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej -10°C, ponieważ wtedy powietrze podgrzane jedynie ciepłem odzyskanym może być za chłodne, by nawiewać je bezpośrednio do pomieszczenia.

Zdrowe powietrze w domu. Jak działa nowoczesna klimatyzacja?

„Potrzebuję świeżego powietrza”, „muszę się dotlenić” - to zdania,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Prawidłowa wentylacja połączonych pomieszczeń:...

Zła wentylacja pomieszczeń może prowadzić do zawilgocenia ścian, a w późniejszym czasie, do powstania...

Rodzaje nawiewników okiennych: jak działają i...

Nawiewniki to niewielkie urządzenia zwykle o niezbyt skomplikowanej budowie. Od tego, w jaki sposób są...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Wentylacja mechaniczna - zalety i koszty wykonania

Sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych i redukcję strat ciepła o ponad połowę zapewnia...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.