| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Przyjemny chłód w ciepłe dni, czyli jaki klimatyzator wybrać

Przyjemny chłód w ciepłe dni, czyli jaki klimatyzator wybrać

Z natury jesteśmy przekorni. W zimowe wieczory marzymy o tropikach, a w letnie upały tęsknimy za zimą. Co więc zrobić, by w gorące, letnie dni w domu było przyjemnie? Wystarczy kupić klimatyzator, który zapewni warunki cieplne, w których człowiek czuje się  komfortowo. Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając urządzenia do klimatyzacji...

Jakie funkcje może pełnić klimatyzator?

W zależności od pełnionej funkcji klimatyzatory można podzielić na urządzenia chłodzące, chłodząco-ogrzewające i systemy pełnej klimatyzacji.

  • Zadaniem urządzeń chłodzących jest schłodzenie powietrza do zadanej temperatury i filtrowanie go. Ponadto za ich pomocą można ograniczyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu.
  • Klimatyzatory chłodzące z funkcją grzania mogą utrzymać zadaną temperaturę, czy to niższą, czy też wyższą, przez cały rok.
  • Natomiast systemy pełnej klimatyzacji maja możliwość grzania, chłodzenia, nawilżania i osuszania powietrza.
Autor: Daikin

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jaki klimatyzator wybrać - przenośny czy stacjonarny, a może multi-spilt?

  • Klimatyzatory przenośne. Są najtańszym rozwiązaniem, a ich zaletą jest to, że w zależności od potrzeb, można je przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego. Jednak maja wadę - że pracują głośno i mają niewielką moc chłodzącą.
  • Klimatyzatory stacjonarne. Urządzenia jednoczęściowe (monoblokowe) instaluje się w ścianie zewnętrznej lub oknie w ten sposób, że jedna strona urządzenia znajduje się w pomieszczeniu a druga wystaje na zewnątrz. Ich poważną wadą jest mało estetyczny wygląd, oraz podobnie jak w klimatyzatorach przenośnych - hałas jaki emitują do pomieszczenia.
  • Klimatyzatory typu split (rozłączne) to najpopularniejsze i najlepiej zdające egzamin grupa urządzeń stosowana w domach jednorodzinnych. Zbudowane są z jednostki wewnętrznej schładzającej powietrze w pomieszczeniu i zewnętrznej odprowadzającej ciepło poza dom. Klimatyzator typu split ma większą wydajność od klimatyzatorów jednoczęściowych.
  • Do obsługi kilku pomieszczeń równocześnie służą klimatyzatory multi-split. Jest to system składający się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku wewnętrznych, w których można określać różną temperaturę powietrza. Wielką zaletą urządzeń typu split i multi-split  jest to, że część, która emituje największy hałas, znajduje się poza domem.

Sterowenie klimatyzatorem

Klimatyzatory są sterowane za pomocą pilota lub sterownika mocowanego w ścianie. Za ich pomocą można ustawić temperaturę w pomieszczeniu oraz zaprogramować godziny włączania i wyłączania urządzenia. Dodatkowo niektóre klimatyzatory mają funkcję cichej pracy w nocy i funkcję szybkiego chłodzenia.

Klimatyzator - ulga dla alergików

Dzięki klimatyzacji wyposażonej w filtry powietrza alergicy mogą spać spokojnie. Unoszące się  w pomieszczeniach pyłki, drobnoustroje i cząsteczki kurzu wciągane są przez wentylator klimatyzatora i osadzają się na filtrze.

Jak poprawić ciąg kominowy i usprawnić nieskuteczną wentylację?

Wiatr, mimo że jest czynnikiem sprzyjającym ciągowi kominowemu, w pewnych warunkach może go...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Niewidoczna wentylacja z rekuperacją. Rozwiązanie...

Planując instalację wentylacji z rekuperacją dla domu jednorodzinnego, na uwadze mamy przede wszystkim...

Prawidłowa wentylacja połączonych pomieszczeń:...

Zła wentylacja pomieszczeń może prowadzić do zawilgocenia ścian, a w późniejszym czasie, do powstania...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...