| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Przyjemny chłód w ciepłe dni, czyli jaki klimatyzator wybrać

Przyjemny chłód w ciepłe dni, czyli jaki klimatyzator wybrać

Z natury jesteśmy przekorni. W zimowe wieczory marzymy o tropikach, a w letnie upały tęsknimy za zimą. Co więc zrobić, by w gorące, letnie dni w domu było przyjemnie? Wystarczy kupić klimatyzator, który zapewni warunki cieplne, w których człowiek czuje się  komfortowo. Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając urządzenia do klimatyzacji...

Jakie funkcje może pełnić klimatyzator?

W zależności od pełnionej funkcji klimatyzatory można podzielić na urządzenia chłodzące, chłodząco-ogrzewające i systemy pełnej klimatyzacji.

  • Zadaniem urządzeń chłodzących jest schłodzenie powietrza do zadanej temperatury i filtrowanie go. Ponadto za ich pomocą można ograniczyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu.
  • Klimatyzatory chłodzące z funkcją grzania mogą utrzymać zadaną temperaturę, czy to niższą, czy też wyższą, przez cały rok.
  • Natomiast systemy pełnej klimatyzacji maja możliwość grzania, chłodzenia, nawilżania i osuszania powietrza.
Autor: Daikin

Jaki klimatyzator wybrać - przenośny czy stacjonarny, a może multi-spilt?

  • Klimatyzatory przenośne. Są najtańszym rozwiązaniem, a ich zaletą jest to, że w zależności od potrzeb, można je przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego. Jednak maja wadę - że pracują głośno i mają niewielką moc chłodzącą.
  • Klimatyzatory stacjonarne. Urządzenia jednoczęściowe (monoblokowe) instaluje się w ścianie zewnętrznej lub oknie w ten sposób, że jedna strona urządzenia znajduje się w pomieszczeniu a druga wystaje na zewnątrz. Ich poważną wadą jest mało estetyczny wygląd, oraz podobnie jak w klimatyzatorach przenośnych - hałas jaki emitują do pomieszczenia.
  • Klimatyzatory typu split (rozłączne) to najpopularniejsze i najlepiej zdające egzamin grupa urządzeń stosowana w domach jednorodzinnych. Zbudowane są z jednostki wewnętrznej schładzającej powietrze w pomieszczeniu i zewnętrznej odprowadzającej ciepło poza dom. Klimatyzator typu split ma większą wydajność od klimatyzatorów jednoczęściowych.
  • Do obsługi kilku pomieszczeń równocześnie służą klimatyzatory multi-split. Jest to system składający się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku wewnętrznych, w których można określać różną temperaturę powietrza. Wielką zaletą urządzeń typu split i multi-split  jest to, że część, która emituje największy hałas, znajduje się poza domem.

Sterowenie klimatyzatorem

Klimatyzatory są sterowane za pomocą pilota lub sterownika mocowanego w ścianie. Za ich pomocą można ustawić temperaturę w pomieszczeniu oraz zaprogramować godziny włączania i wyłączania urządzenia. Dodatkowo niektóre klimatyzatory mają funkcję cichej pracy w nocy i funkcję szybkiego chłodzenia.

Klimatyzator - ulga dla alergików

Dzięki klimatyzacji wyposażonej w filtry powietrza alergicy mogą spać spokojnie. Unoszące się  w pomieszczeniach pyłki, drobnoustroje i cząsteczki kurzu wciągane są przez wentylator klimatyzatora i osadzają się na filtrze.

Jak poprawić ciąg kominowy i usprawnić nieskuteczną wentylację?

Wiatr, mimo że jest czynnikiem sprzyjającym ciągowi kominowemu, w pewnych warunkach może go...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Rodzaje nawiewników okiennych: jak działają i...

Nawiewniki to niewielkie urządzenia zwykle o niezbyt skomplikowanej budowie. Od tego, w jaki sposób są...

Zasady działania gruntowych wymienników ciepła:...

Płytowy wymiennik ciepła należy do grupy wymienników bezprzeponowych. Zasada jego działania wcale nie...

Skuteczna wentylacja piwnicy. Jaki system...

Wentylacja piwnicy może być zapewniona dzięki własnym kanałom wentylacyjnym, albo gdy ma okna, pośrednio...