| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Przyjemny chłód w ciepłe dni, czyli jaki klimatyzator wybrać

Przyjemny chłód w ciepłe dni, czyli jaki klimatyzator wybrać

Z natury jesteśmy przekorni. W zimowe wieczory marzymy o tropikach, a w letnie upały tęsknimy za zimą. Co więc zrobić, by w gorące, letnie dni w domu było przyjemnie? Wystarczy kupić klimatyzator, który zapewni warunki cieplne, w których człowiek czuje się  komfortowo. Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając urządzenia do klimatyzacji...

Jakie funkcje może pełnić klimatyzator?

W zależności od pełnionej funkcji klimatyzatory można podzielić na urządzenia chłodzące, chłodząco-ogrzewające i systemy pełnej klimatyzacji.

  • Zadaniem urządzeń chłodzących jest schłodzenie powietrza do zadanej temperatury i filtrowanie go. Ponadto za ich pomocą można ograniczyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu.
  • Klimatyzatory chłodzące z funkcją grzania mogą utrzymać zadaną temperaturę, czy to niższą, czy też wyższą, przez cały rok.
  • Natomiast systemy pełnej klimatyzacji maja możliwość grzania, chłodzenia, nawilżania i osuszania powietrza.
Autor: Daikin

Jaki klimatyzator wybrać - przenośny czy stacjonarny, a może multi-spilt?

  • Klimatyzatory przenośne. Są najtańszym rozwiązaniem, a ich zaletą jest to, że w zależności od potrzeb, można je przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego. Jednak maja wadę - że pracują głośno i mają niewielką moc chłodzącą.
  • Klimatyzatory stacjonarne. Urządzenia jednoczęściowe (monoblokowe) instaluje się w ścianie zewnętrznej lub oknie w ten sposób, że jedna strona urządzenia znajduje się w pomieszczeniu a druga wystaje na zewnątrz. Ich poważną wadą jest mało estetyczny wygląd, oraz podobnie jak w klimatyzatorach przenośnych - hałas jaki emitują do pomieszczenia.
  • Klimatyzatory typu split (rozłączne) to najpopularniejsze i najlepiej zdające egzamin grupa urządzeń stosowana w domach jednorodzinnych. Zbudowane są z jednostki wewnętrznej schładzającej powietrze w pomieszczeniu i zewnętrznej odprowadzającej ciepło poza dom. Klimatyzator typu split ma większą wydajność od klimatyzatorów jednoczęściowych.
  • Do obsługi kilku pomieszczeń równocześnie służą klimatyzatory multi-split. Jest to system składający się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku wewnętrznych, w których można określać różną temperaturę powietrza. Wielką zaletą urządzeń typu split i multi-split  jest to, że część, która emituje największy hałas, znajduje się poza domem.

Sterowenie klimatyzatorem

Klimatyzatory są sterowane za pomocą pilota lub sterownika mocowanego w ścianie. Za ich pomocą można ustawić temperaturę w pomieszczeniu oraz zaprogramować godziny włączania i wyłączania urządzenia. Dodatkowo niektóre klimatyzatory mają funkcję cichej pracy w nocy i funkcję szybkiego chłodzenia.

Klimatyzator - ulga dla alergików

Dzięki klimatyzacji wyposażonej w filtry powietrza alergicy mogą spać spokojnie. Unoszące się  w pomieszczeniach pyłki, drobnoustroje i cząsteczki kurzu wciągane są przez wentylator klimatyzatora i osadzają się na filtrze.

Jak poprawić ciąg kominowy i usprawnić nieskuteczną wentylację?

Wiatr, mimo że jest czynnikiem sprzyjającym ciągowi kominowemu, w pewnych warunkach może go...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wentylacja w domu jednorodzinnym – naturalna lub...

Już na etapie projektowania domu warto wybrać rodzaj wentylacji. O ile wykonanie wentylacji naturalnej...

Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Prawidłowa wentylacja połączonych pomieszczeń:...

Zła wentylacja pomieszczeń może prowadzić do zawilgocenia ścian, a w późniejszym czasie, do powstania...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Czy w mieszkaniu da się zrobić wentylację...

Systematyczna wymiana powietrza w domu lub mieszkaniu jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego...

Wentylacja mechaniczna - zalety i koszty wykonania

Sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych i redukcję strat ciepła o ponad połowę zapewnia...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.