| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Nowoczesna wentylacja mechaniczna: rekuperacja i klimatyzacja

Nowoczesna wentylacja mechaniczna: rekuperacja i klimatyzacja

Nowoczesna wentylacja mechaniczna wykorzystująca między innymi rekuperator oraz klimatyzator nie tylko zapewni stały dopływ świeżego powietrza, ale też zadba o dobre samopoczucie i odpowiednią temperaturę w domu.

Temperatura oraz jakość powietrza we wnętrzach, za którą odpowiada wentylacja, ma duży wpływ na samopoczucie domowników. Nowoczesna wentylacja mechaniczna, która opiera się na rekuperacji i klimatyzacji, zadba o to, żeby o każdej porze dnia i nocy cieszyli się oni świeżym powietrzem, nie rezygnując przy tym z komfortu cieplnego.

Świeży oddech domu - wentylacja mechaniczna

Wentylacja domu, czyli wymiana zużytego powietrza na świeże, jest niezbędna 24 godziny na dobę – głównie ze względu na tlen potrzebny nam do oddychania. Aby uniknąć problemów związanych z brakiem odpowiedniej wymiany powietrza, co często ma miejsce w przypadku budynków z wentylacją grawitacyjną (naturalną), w nowoczesnym domu powinna się znaleźć wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, najlepiej z odzyskiem ciepła.

Taka instalacja składa się z kanałów nawiewnych i wywiewnych połączonych z centralą wentylacyjną nazywaną rekuperatorem. Wentylacja mechaniczna zapewni nam stałą, niezależną od warunków atmosferycznych wymianę powietrza w domu. Jego ilość dostosowuje się do wielkości budynku, liczby mieszkańców i przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. Nie ma więc obawy, że wentylacja nie w każdych warunkach będzie działała skutecznie. Pozwala ona także regulować ilość powietrza wentylacyjnego i kontrolować jego strumień w zależności od potrzeb.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Oszczędnie i komfortowo - z rekuperatorem

Realne korzyści przynosi również montaż rekuperatora. Umożliwia on bowiem podgrzewanie nawiewanego do wnętrz powietrza, co eliminuje zimne przeciągi. Jest to bardzo przydatna funkcja zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy to świeże, chłodne powietrze napływające do wnętrza i tak musi zostać ogrzane, aby w domu utrzymywała się komfortowa temperatura. Może to pochłaniać wiele energii dostarczanej przez urządzenia grzewcze.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala zaoszczędzić tę energię, gdyż do ogrzania powietrza napływającego do pomieszczeń wykorzystuje ciepło odzyskane z powietrza usuwanego z domu. Takie rozwiązanie przyczynia się więc nie tylko do zwiększenia komfortu życia domowników, ale także do obniżenia rachunków za energię cieplną. Obecnie produkowane rekuperatory wyposaża się w filtry. Są one umieszczone w jego obudowie, w miejscu umożliwiającym filtrację powietrza zarówno nawiewanego, jak i wywiewanego, co chroni wentylatory rekuperatora przed uszkodzeniem.

W rekuperatorach standardowo montuje się filtry EU3 lub EU4, które zatrzymują cząsteczki o średnicy 20-80 μm. Zapobiegają one przedostawaniu się wraz z powietrzem zarodników grzybów i pyłków roślin. W zależności od tego, w jakim stopniu chcemy oczyszczać powietrze, można zastosować mniej lub bardziej dokładne filtry. Wymienia się je średnio raz na trzy miesiące. Zależy to jednak od stopnia zanieczyszczenia powietrza, a także od pory roku. O wymianie filtrów może nam automatycznie przypominać odpowiednio ustawiony sterownik rekuperatora.

WARTO WIEDZIEĆ

Decydując się na wentylację z odzyskiem ciepła, warto poświęcić trochę czasu na wybór konkretnego rekuperatora.

  • Odpowiednia sprawność urządzenia. To od niej zależy, w jakim stopniu będzie ono odzyskiwało ciepło z wywiewanego powietrza (im wartość ta jest wyższa, tym lepiej). Powinniśmy jednak wiedzieć, że deklarowana przez producentów wartość jest najczęściej wyliczana w warunkach laboratoryjnych, które nie odwzorowują tych, w jakich rekuperator będzie pracował w domu.
  • Opłacalna inwestycja. Dobrym wyborem będzie urządzenie z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła – jego sprawność jest bowiem wyższa niż rekuperatorów ze standardowo montowanym wymiennikiem krzyżowym.

Klimatyzacja - przyjemny chłód latem

Klimatyzacja w upalne dni to wybawienie dla wszystkich domowników. Dzięki niej, nawet gdy za zewnątrz panują warunki tropikalne, nie będziemy się czuć ospali ani przemęczeni. Nowoczesne urządzenia – oprócz tego, że dbają o odpowiednią temperaturę we wnętrzach – wyłapują także cząstki kurzu, roztocza i alergeny. Mają też często wbudowane lampy niszczące bakterie unoszące się w powietrzu.

Większość klimatyzatorów może również ogrzewać powietrze, co jest bardzo przydatne w okresach przejściowych, kiedy w domu nie warto jeszcze uruchamiać centralnego ogrzewania. Ich moc nie jest jednak na tyle duża, aby zapewnić komfort cieplny zimą.

W domach jednorodzinnych najlepiej sprawdzają się klimatyzatory typu split. Składają się one z dwóch połączonych ze sobą jednostek – zewnętrznej (którą instaluje się zwykle na ścianie zewnętrznej domu lub np. na dachu) oraz wewnętrznej (montowanej w pomieszczeniu). Zadaniem jednostki zewnętrznej jest odprowadzanie ciepła poza budynek. Wewnętrzna służy z kolei do schładzania powietrza w pomieszczeniu. Instaluje się ją najczęściej wewnętrznej pod sufitem i łączy z elementem zewnętrznym cienkimi przewodami. Jednostki montowane na ścianie wewnątrz domu mają zwykle niewielkie wymiary i nowoczesny wygląd.

Niektóre klimatyzatory mają jednostki wewnętrzne przeznaczone do montażu sufitowego. Mieszają one chłodne powietrze z cieplejszym, eliminując nieprzyjemne odczucie chłodnego nawiewu. Na rynku znajdziemy też klimatyzatory montowane na podłodze pod oknem. Hamują one strumieniem chłodnego powietrza napływ ciepłego spoza budynku. Klimatyzatory typu split umożliwiają chłodzenie czy dogrzewanie więcej niż jednego pomieszczenia. W tym celu wystarczy dokupić jednostki wewnętrzne i podłączyć je do urządzenia zewnętrznego o odpowiednio dobranej mocy. Wybierając moc klimatyzatora, specjaliści biorą też pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia i liczbę przebywających w nim osób, nasłonecznienie i oświetlenie, a także obecność urządzeń elektrycznych generujących ciepło, liczbę okien i drzwi.

Autor: Daikin

Zaawansowane technologicznie klimatyzatory pracują cicho, wydajnie i automatycznie dostosowują swą pracę do warunków panujących w danej chwili (fot. DAIKIN).

Klimatyzator z inwerterem

Nowoczesnym, wartym rozważenia rozwiązaniem jest klimatyzator z inwerterem. Różnica między standardowymi urządzeniami a tymi z inwerterem polega na możliwości płynnej regulacji pracy sprężarki i jej dostosowywaniu do aktualnego zapotrzebowania na moc chłodniczą lub grzewczą (a więc do temperatury i warunków panujących w pomieszczeniu). Pozwala to uniknąć ciągłego uruchamiania się i wyłączania sprężarki, co jest bardzo energochłonne i jednocześnie negatywnie wpływa na jej żywotność.

Dodatkową zaletą klimatyzatorów inwerterowych jest cicha praca obu jednostek. Wszystkie funkcje współczesnych klimatyzatorów regulowane są zdalnie sterowanym pilotem zwiększającym komfort użytkowania. Niektórzy producenci przy produkcji pilotów wykorzystują technikę fluorescencyjną, która sprawia, że świeci on w ciemnościach – ułatwia to korzystanie z niego w nocy lub w zacienionych pomieszczeniach.

WAŻNE

Wybierając konkretny model klimatyzatora, warto zwrócić uwagę, w jakie przydatne funkcje jest wyposażony. Mogą mieć one kluczowe znaczenie dla komfortu.

  • Osuszanie powietrza. Wyposażone w tę funkcjonalność urządzenie będzie usuwało nadmiar wilgoci z powietrza.
  • Szybkie chłodzenie. Pozwala w krótkim czasie schłodzić powietrze w przegrzanym wnętrzu.
  • Czujnik ruchu. Kiedy pomieszczenie jest puste, klimatyzator przełączy się w tryb pracy oszczędnej, gdy zaś wykryje obecność domownika, natychmiast wróci do poprzednich ustawień.
  • Tryb nocny. Dzięki niemu urządzenie zmniejszy intensywność pracy, nie zakłócając snu domowników.
  • Uwalnianie witaminy C. Hamuje ona niekorzystne skutki działania wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy przyśpieszające starzenie skóry. Dodatkowo uczestniczy w produkcji hormonów zwalczających stres, a także ułatwia koncentrację i wpływa na mocny, zdrowy sen.

Skraplanie pary wodnej na ścianach i oknach - co na to ekspert?

Powierzchniowa kondensacja pary wodnej zależy od wilgotności powietrza i temperatury w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Rodzaje nawiewników okiennych: jak działają i...

Nawiewniki to niewielkie urządzenia zwykle o niezbyt skomplikowanej budowie. Od tego, w jaki sposób są...

Czy wentylacja też może być inteligentna? Zadbaj...

Żyjemy w czasach, w których coraz więcej urządzeń domowych zyskuje miano inteligentnych. Jak się...

Niewidoczna wentylacja z rekuperacją. Rozwiązanie...

Planując instalację wentylacji z rekuperacją dla domu jednorodzinnego, na uwadze mamy przede wszystkim...

Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i...

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa - jakie...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...