| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Montaż klimatyzacji. Co zyskasz montując klimatyzator?

Montaż klimatyzacji. Co zyskasz montując klimatyzator?

Klimatyzatory mają wiele zalet. Dzięki nim możemy cieszyć się przyjemnym mikroklimatem wewnątrz domu, gdy na zewnątrz jest duszno i upalnie. A to nie jedyna korzyść z klimatyzacji. Zobacz, dlaczego warto zdecydować się na montaż klimatyzacji. Sprawdź, jaki klimatyzator wybrać...

Klimatyzator - nie tylko chłodzi, ale także grzeje

Niepodważalną zaletą klimatyzatora jest możliwość obniżenia temperatury w domu do wymaganego poziomu. Może okazać się on nieoceniony, zwłaszcza jeśli domownicy źle znoszą upały. Trzeba jednak wiedzieć, że oprócz chłodzenia klimatyzator osusza powietrze. Jest to szczególnie przydatne w czasie burzowej pogody, gdy powietrze jest bardzo wilgotne i wydaje się ciężkie.

Inną ważną funkcją, jaką pełni klimatyzator, jest oczyszczanie powietrza z pyłu. Każde urządzenie tego typu wyposażone jest bowiem w filtr, który zatrzymuje znajdujące się w powietrzu cząstki stałe. Zastosowanie specjalnych filtrów może sprawić, że powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach będzie pozbawione również roztoczy, zarodków grzybów i pleśni, niektórych bakterii i wirusów, a nawet wszelkich zapachów.

Jakie korzyście niesie ze sobą montaż klimatyzacji?Z niektórych urządzeń możemy mieć pożytek nie tylko w czasie ciepłych, letnich dni. Jeśli zdecydujemy się na zakup specjalnego klimatyzatora, który pracuje również jako powietrzna pompa ciepła, będziemy nim mogli ogrzewać powietrze, gdy w domu zacznie robić się chłodno. Klimatyzatory z taką funkcją są droższe od tych tradycyjnych, jednak dzięki nim w okresie zimowym rachunki za ogrzewanie będą znacznie mniejsze w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikami elektrycznymi. Przed zakupem zwróćmy uwagę, czy funkcja ogrzewania opiera się na pracy urządzenia jako pompy ciepła, a nie na zwykłej grzałce elektrycznej (eksploatacja klimatyzatorów wyposażonych w grzałkę jest dość kosztowna).

Jaki klimatyzator wybrać i jak przeprowadzić montaż klimatyzacji?

Do wyboru mamy klimatyzatory przenośne, których zaletą jest możliwość przestawienia w miejsce, gdzie akurat chcemy schłodzić powietrze, lub stacjonarne, instalowane na trwałe najczęściej na ścianie. Klimatyzator stacjonarny w przeciwieństwie do przenośnego wymaga podłączenia i uruchomienia przez specjalistę. Ma on jednak większą wydajność i ciszej pracuje. Klimatyzatory przenośne i stacjonarne produkowane są w dwóch wersjach: jako klimatyzatory monoblokowe oraz klimatyzatory split. Monoblokowe to takie, w których wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie. Z kolei klimatyzatory typu split składają się z dwóch części – jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ciepło usuwane z pomieszczenia przez klimatyzator przenośny monoblokowy jest wydmuchiwane rurą o średnicy kilkunastu centymetrów. Jej koniec trzeba umieścić poza chłodzonym pomieszczeniem. Rurę najczęściej wystawia się przez uchylone okno. Powoduje to, że sprawność instalacji pogarsza się. W przypadku stacjonarnych urządzeń monoblokowych, które produkowane są zazwyczaj jako klimatyzatory okienne, nie ma takiego problemu. Jeśli chodzi o montaż klimatyzacji split, w domach jednorodzinnych są to najczęściej klimatyzatory stacjonarne. Jednostka wewnętrzna (instalowana w pomieszczeniu) połączona jest z zewnętrzną (umieszczaną na elewacji) cienkimi elastycznymi rurami.

WARTO WIEDZIEĆ

Jaką moc chłodniczą powinien mieć klimatyzator?

Wybierając klimatyzator, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wydajność chłodniczą, a więc moc. Przyjmuje się, że w pokojach mieszkalnych powinna ona wynosić 0,1 kW na każdy metr kwadratowy chłodzonej powierzchni. Do salonu o powierzchni 40 m² odpowiednie będzie urządzenie o mocy 4 kW. Wybierając klimatyzator do konkretnego pomieszczenia, trzeba wziąć pod uwagę to, czy jest ono oddzielone od pozostałych wnętrz ścianami i drzwiami, czy też stanowi z nimi jedną przestrzeń. W tym drugim przypadku do obliczenia mocy klimatyzatora powinno się przyjąć sumę powierzchni wszystkich połączonych pomieszczeń.

Cicha i sprawna klimatyzacja. Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator?

Lato to pora upałów. Nie dziwi więc, że montaż klimatyzatora to myśl, która coraz...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wskaźnik energii pierwotnej po 2020: wentylacja z...

Wentylacja z odzyskiem ciepła może okazać się przyszłościowym rozwiązaniem i rozwiązać problem ogrzewania...

Wentylacja w domu jednorodzinnym – naturalna lub...

Już na etapie projektowania domu warto wybrać rodzaj wentylacji. O ile wykonanie wentylacji naturalnej...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Prawidłowa wentylacja połączonych pomieszczeń:...

Zła wentylacja pomieszczeń może prowadzić do zawilgocenia ścian, a w późniejszym czasie, do powstania...

Niewidoczna wentylacja z rekuperacją. Rozwiązanie...

Planując instalację wentylacji z rekuperacją dla domu jednorodzinnego, na uwadze mamy przede wszystkim...

Skuteczna wentylacja piwnicy. Jaki system...

Wentylacja piwnicy może być zapewniona dzięki własnym kanałom wentylacyjnym, albo gdy ma okna, pośrednio...