Co warto wiedzieć o obsłudze klimatyzatora

2009-10-12 2:00

Klimatyzacja w domu jest coraz popularniejsza. Wybierając klimatyzator, weź pod uwagę sposób jego obsługi i hałas, jaki generuje. Jak głośno może pracować wentylator klimatyzatora?

Klimatyzowane drobiazgi, czyli co warto wiedzieć o obsłudze klimatyzatora
Autor: Daikin

Jak sterować pracą klimatyzatora?

Klimatyzatory dostępne w sprzedaży są sterowane zdalnie za pomocą pilota. Używając go, można ustawić temperaturę w pomieszczeniu oraz zaprogramować godziny włączania i wyłączania klimatyzatora. Dzięki funkcji auto restart po zaniku napięcia w sieci i ponownym jego włączeniu klimatyzator sam się automatycznie włączy.

Niektóre klimatyzatory mają funkcję cichej pracy w nocy i/lub funkcję szybkiego chłodzenia, umożliwiającą w krótkim czasie obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Możemy sterować również ustawieniem strumienia chłodnego powietrza tak, aby płynął w określonym kierunku.

Jaki cicho powinien pracować klimatyzator?

Hałas to największa wada klimatyzatorów. Jego źródłem są wentylator, sprężarka i zawór rozprężny. Hałas jest szczególnie uciążliwy w pomieszczeniach cichej pracy i sypialniach, zwłaszcza dla osób, które mają problemy z zaśnięciem. By te niedogodności wyeliminować, w urządzeniach typu split sprężarkę umieszczono w jednostce zewnętrznej.

Zgodnie z normami producenci klimatyzatorów powinni podawać poziom hałasu zmierzonego w odległości metra od urządzenia. Jednostką hałasu jest decybel akustyczny, w skrócie dBA, określony w paśmie akustycznym słyszalnym przez człowieka (o częstotliwości od 20 do 20 tys. Hz). Dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi 40 dBA – w ciągu dnia i 30 dBA – nocą.

Im ciszej pracuje klimatyzator, tym wyższa jest jego cena przy takiej samej mocy chłodniczej. Idealne są urządzenia emitujące do 35 dBA, czyli hałas na poziomie cichej rozmowy. Klimatyzatory przenośne (monoblokowe i typu split) mają głośność średnio 45-55 dBA, urządzenia stałe są cichsze. Wentylatory klimatyzatorów mają zwykle kilka biegów. Podczas pracy na wyższym biegu wydajność chłodnicza klimatyzatora jest wyższa, ale urządzenie pracuje głośniej.

Jakie czynniki chłodnicze stosowane są w klimatyzatorach?

Czynnikami chłodniczymi mogą być substancje o niskiej temperaturze wrzenia, które umożliwiają odebranie ciepła z pomieszczenia. Najczęściej są to związki HCFC potoczne zwane freonami. Coraz częsciej są one zastępowane nowszymi mieszaninami o niższej szkodliwości. Obecnie zaleca się stosowanie czynników R407C lub R410A.

Substancje chłodnicze są silnie higroskopijne, dlatego należy zadbać o to, aby podczas napełniania instalacja była sucha. Woda, wchodząc w reakcję z olejami rozcieńczonymi we freonach, tworzy kwasy, które są przyczyną korozji instalacji.

Jaka jest minimalna temperatura pracy klimatyzatora?

W czynniku chłodniczym klimatyzatorów jest rozpuszczony olej, który służy do smarowania sprężarki. W zależności od rodzaju czynnika chłodniczego stosowane są oleje o różnej temperaturze gęstnięcia. W niskiej temperaturze następuje wytrącanie oleju, który zbiera się w postaci korków uniemożliwiających przepływ czynnika. Brak przepływu czynnika chłodniczego może doprowadzić do uszkodzenia sprężarki pozbawionej smarowania.

Warto wiedzieć

Od stycznia 2004 roku nie powinny być sprzedawane klimatyzatory z czynnikiem R22 wycofywanym z użycia zgodnie z ustawą o postępowaniu z substancjami niszczącymi warstwę ozonową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.