| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Co warto wiedzieć o obsłudze klimatyzatora

Co warto wiedzieć o obsłudze klimatyzatora

Klimatyzacja w domu jest coraz popularniejsza. Wybierając klimatyzator, weź pod uwagę sposób jego obsługi i hałas, jaki generuje. Jak głośno może pracować wentylator klimatyzatora?

Jak sterować pracą klimatyzatora?

Klimatyzatory dostępne w sprzedaży są sterowane zdalnie za pomocą pilota. Używając go, można ustawić temperaturę w pomieszczeniu oraz zaprogramować godziny włączania i wyłączania klimatyzatora. Dzięki funkcji auto restart po zaniku napięcia w sieci i ponownym jego włączeniu klimatyzator sam się automatycznie włączy.

Autor: Daikin

Niektóre klimatyzatory mają funkcję cichej pracy w nocy i/lub funkcję szybkiego chłodzenia, umożliwiającą w krótkim czasie obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Możemy sterować również ustawieniem strumienia chłodnego powietrza tak, aby płynął w określonym kierunku.

Jaki cicho powinien pracować klimatyzator?

Hałas to największa wada klimatyzatorów. Jego źródłem są wentylator, sprężarka i zawór rozprężny. Hałas jest szczególnie uciążliwy w pomieszczeniach cichej pracy i sypialniach, zwłaszcza dla osób, które mają problemy z zaśnięciem. By te niedogodności wyeliminować, w urządzeniach typu split sprężarkę umieszczono w jednostce zewnętrznej.

Zgodnie z normami producenci klimatyzatorów powinni podawać poziom hałasu zmierzonego w odległości metra od urządzenia. Jednostką hałasu jest decybel akustyczny, w skrócie dBA, określony w paśmie akustycznym słyszalnym przez człowieka (o częstotliwości od 20 do 20 tys. Hz). Dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi 40 dBA – w ciągu dnia i 30 dBA – nocą.

Im ciszej pracuje klimatyzator, tym wyższa jest jego cena przy takiej samej mocy chłodniczej. Idealne są urządzenia emitujące do 35 dBA, czyli hałas na poziomie cichej rozmowy. Klimatyzatory przenośne (monoblokowe i typu split) mają głośność średnio 45-55 dBA, urządzenia stałe są cichsze. Wentylatory klimatyzatorów mają zwykle kilka biegów. Podczas pracy na wyższym biegu wydajność chłodnicza klimatyzatora jest wyższa, ale urządzenie pracuje głośniej.

Jakie czynniki chłodnicze stosowane są w klimatyzatorach?

Czynnikami chłodniczymi mogą być substancje o niskiej temperaturze wrzenia, które umożliwiają odebranie ciepła z pomieszczenia. Najczęściej są to związki HCFC potoczne zwane freonami. Coraz częsciej są one zastępowane nowszymi mieszaninami o niższej szkodliwości. Obecnie zaleca się stosowanie czynników R407C lub R410A.

Substancje chłodnicze są silnie higroskopijne, dlatego należy zadbać o to, aby podczas napełniania instalacja była sucha. Woda, wchodząc w reakcję z olejami rozcieńczonymi we freonach, tworzy kwasy, które są przyczyną korozji instalacji.

Jaka jest minimalna temperatura pracy klimatyzatora?

W czynniku chłodniczym klimatyzatorów jest rozpuszczony olej, który służy do smarowania sprężarki. W zależności od rodzaju czynnika chłodniczego stosowane są oleje o różnej temperaturze gęstnięcia. W niskiej temperaturze następuje wytrącanie oleju, który zbiera się w postaci korków uniemożliwiających przepływ czynnika. Brak przepływu czynnika chłodniczego może doprowadzić do uszkodzenia sprężarki pozbawionej smarowania.

WARTO WIEDZIEĆ

Od stycznia 2004 roku nie powinny być sprzedawane klimatyzatory z czynnikiem R22 wycofywanym z użycia zgodnie z ustawą o postępowaniu z substancjami niszczącymi warstwę ozonową.

Przeczytaj dodatkowo:
Wskaźnik energii pierwotnej po 2020: wentylacja z...

Wentylacja z odzyskiem ciepła może okazać się przyszłościowym rozwiązaniem i rozwiązać problem ogrzewania...

Wentylacja w domu jednorodzinnym – naturalna lub...

Już na etapie projektowania domu warto wybrać rodzaj wentylacji. O ile wykonanie wentylacji naturalnej...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Cicha wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła....

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to bardzo praktyczne rozwiązanie, coraz częściej instalowane w domach...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.