| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Cicha i sprawna klimatyzacja. Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator?
Klimatyzacja gwarancją komfortu

Cicha i sprawna klimatyzacja. Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator?

Lato to pora upałów. Nie dziwi więc, że montaż klimatyzatora to myśl, która coraz częściej pojawia się w naszych głowach. Klimatyzacja w domu pozwala bowiem na uzyskanie komfortowej temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, w których przebywamy. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze klimatyzatora i jak cieszyć się sprawną klimatyzacją.

Przez wiele lat prowadzono badania, które pozwoliły określić, w jakiej temperaturze i przy jakiej wilgotności człowiek czuje się najlepiej. Wynika z nich, że latem w pomieszczeniach najbardziej odpowiednie wydaje się nam powietrze o temperaturze 23-26°C i wilgotności względnej w granicach 40-60%. Decyduje o tym fizjologia. Przebywając w otoczeniu o temperaturze do 24°C, organizm ludzki oddaje ciepło przez promieniowanie i przenikanie. Gdy jest cieplej, zaczyna się pocić. Poprawę samopoczucia może spowodować obniżenie temperatury powietrza albo – gdy nie jest ono możliwe – obniżenie jego wilgotności.

Autor: Daniel Rumiancew

Jednostkę wewnętrzną montuje się najczęściej w pokoju dziennym, sypialni lub holu

Autor: Andrzej Szandomirski

Jednostkę zewnętrzną, zawierającą hałaśliwe elementy, umieszcza się poza domem. Można ją ustawić na działce, powiesić na ścianie domu albo umocować na dachu lub kominie

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?

Przy wyborze typu i wielkości klimatyzatora warto wziąć pod uwagę możliwości produkowanych obecnie urządzeń, zdecydować, które funkcje są dla nas niezbędne, które przydatne, a które niepotrzebne, a potem przeprowadzić analizę kosztów zakupu, montażu i eksploatacji.

 • Poziom hałasu. Jedną z ważniejszych cech klimatyzatora jest poziom hałasu, jaki emituje. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku urządzeń instalowanych w sypialniach i ma duże znaczenie dla osób wrażliwych na hałas. Wśród klimatyzatorów o porównywalnej mocy im który ciszej pracuje, tym jest droższy.
  Przed kupnem trzeba dokładnie sprawdzić, dla którego biegu pracy klimatyzatora został podany poziomu hałasu – gdy klimatyzator pracuje na najwyższym biegu, czyli z najwyższą mocą, jest dużo głośniejszy niż podczas pracy na niskim biegu. Należy też sprawdzić, czy producent podał, w jakiej odległości od urządzenia zmierzono hałas. Zgodnie z normami powinno to być nie dalej niż 1 m od obudowy.
 • Regulacja nadmuchu powietrza. W klimatyzatorach wyższej klasy można płynnie lub skokowo regulować kąt ustawienia kierownic powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Sufitowe mogą mieć nawiew jedno- lub kilkustronny, dzięki czemu zimne powietrze bardziej równomiernie miesza się z ciepłym.
 • Regulacja temperatury. W tańszych wersjach możliwa jest jedynie regulacja włącz/wyłącz. Przy częściowym obciążeniu urządzenie z taką regulacją pracuje z niską efektywnością energetyczną, a z powodu cyklicznej pracy w chłodzonym pomieszczeniu odczuwamy wahania temperatury. Innym lepszym rozwiązaniem jest skokowa regulacja mocy urządzenia, a jeszcze lepsze możliwości daje klimatyzacja z tak zwanym inwerterem, ponieważ temperatura wydmuchiwanego przez nie powietrza zmienia się w sposób płynny w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Dzięki regulacji liczby obrotów wentylatora bezstopniowo dostosowuje moc urządzenia do zapotrzebowania na chłód. Klimatyzator ochładza tylko taką ilość powietrza, jaka jest w danej chwili potrzebna. Pozwala więc zaoszczędzić do 30% energii w porównaniu z urządzeniem bez takiej regulacji, a ochłodzenie pomieszczenia zajmuje mu dwukrotnie mniej czasu. Ponadto dzięki utrzymywaniu stałej temperatury w pomieszczeniu zapewnia wyższy komfort. Jego elementy wolniej się zużywają i wyeliminowane są szczyty prądowe podczas rozruchu.
 • Automatyka. Klimatyzator jest standardowo wyposażony w systemy: 
  • regulujący pracę układu chłodniczego, pompy ciepła lub nagrzewnicy powietrza (w zależności od wyposażenia);
  • uruchamiający nawilżacz powietrza;
  • alarmujący o przekroczeniu dopuszczalnych wartości parametrów powietrza;
  • informujący o konieczności dokonania czynności eksploatacyjnych, takich jak wymiana lub czyszczenie filtra, uzupełnienie wody w nawilżaczu, opróżnienie zbiornika skroplin itp.

Przeczytaj dodatkowo:
Cicha, innowacyjna wentylacja w kuchni

Nikt nie lubi głośnych wentylatorów w okapach kuchennych zagłuszających nawet nasze myśli. Do tej pory...

Czy w mieszkaniu da się zrobić wentylację...

Systematyczna wymiana powietrza w domu lub mieszkaniu jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego...

Zasady działania gruntowych wymienników ciepła:...

Płytowy wymiennik ciepła należy do grupy wymienników bezprzeponowych. Zasada jego działania wcale nie...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Czyste powietrze w każdym domu! Healthbox –...

Inteligentna wentylacja wyciągowa reguluje ilość powietrza usuwanego z mieszkania, w zależności od...

Rodzaje nawiewników okiennych: jak działają i...

Nawiewniki to niewielkie urządzenia zwykle o niezbyt skomplikowanej budowie. Od tego, w jaki sposób są...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.