| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Cicha i sprawna klimatyzacja. Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator?
Klimatyzacja gwarancją komfortu

Cicha i sprawna klimatyzacja. Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator?

Lato to pora upałów. Nie dziwi więc, że montaż klimatyzatora to myśl, która coraz częściej pojawia się w naszych głowach. Klimatyzacja w domu pozwala bowiem na uzyskanie komfortowej temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, w których przebywamy. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze klimatyzatora i jak cieszyć się sprawną klimatyzacją.

Przez wiele lat prowadzono badania, które pozwoliły określić, w jakiej temperaturze i przy jakiej wilgotności człowiek czuje się najlepiej. Wynika z nich, że latem w pomieszczeniach najbardziej odpowiednie wydaje się nam powietrze o temperaturze 23-26°C i wilgotności względnej w granicach 40-60%. Decyduje o tym fizjologia. Przebywając w otoczeniu o temperaturze do 24°C, organizm ludzki oddaje ciepło przez promieniowanie i przenikanie. Gdy jest cieplej, zaczyna się pocić. Poprawę samopoczucia może spowodować obniżenie temperatury powietrza albo – gdy nie jest ono możliwe – obniżenie jego wilgotności.

Autor: Daniel Rumiancew

Jednostkę wewnętrzną montuje się najczęściej w pokoju dziennym, sypialni lub holu

Autor: Andrzej Szandomirski

Jednostkę zewnętrzną, zawierającą hałaśliwe elementy, umieszcza się poza domem. Można ją ustawić na działce, powiesić na ścianie domu albo umocować na dachu lub kominie

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?

Przy wyborze typu i wielkości klimatyzatora warto wziąć pod uwagę możliwości produkowanych obecnie urządzeń, zdecydować, które funkcje są dla nas niezbędne, które przydatne, a które niepotrzebne, a potem przeprowadzić analizę kosztów zakupu, montażu i eksploatacji.

 • Poziom hałasu. Jedną z ważniejszych cech klimatyzatora jest poziom hałasu, jaki emituje. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku urządzeń instalowanych w sypialniach i ma duże znaczenie dla osób wrażliwych na hałas. Wśród klimatyzatorów o porównywalnej mocy im który ciszej pracuje, tym jest droższy.
  Przed kupnem trzeba dokładnie sprawdzić, dla którego biegu pracy klimatyzatora został podany poziomu hałasu – gdy klimatyzator pracuje na najwyższym biegu, czyli z najwyższą mocą, jest dużo głośniejszy niż podczas pracy na niskim biegu. Należy też sprawdzić, czy producent podał, w jakiej odległości od urządzenia zmierzono hałas. Zgodnie z normami powinno to być nie dalej niż 1 m od obudowy.
 • Regulacja nadmuchu powietrza. W klimatyzatorach wyższej klasy można płynnie lub skokowo regulować kąt ustawienia kierownic powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Sufitowe mogą mieć nawiew jedno- lub kilkustronny, dzięki czemu zimne powietrze bardziej równomiernie miesza się z ciepłym.
 • Regulacja temperatury. W tańszych wersjach możliwa jest jedynie regulacja włącz/wyłącz. Przy częściowym obciążeniu urządzenie z taką regulacją pracuje z niską efektywnością energetyczną, a z powodu cyklicznej pracy w chłodzonym pomieszczeniu odczuwamy wahania temperatury. Innym lepszym rozwiązaniem jest skokowa regulacja mocy urządzenia, a jeszcze lepsze możliwości daje klimatyzacja z tak zwanym inwerterem, ponieważ temperatura wydmuchiwanego przez nie powietrza zmienia się w sposób płynny w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Dzięki regulacji liczby obrotów wentylatora bezstopniowo dostosowuje moc urządzenia do zapotrzebowania na chłód. Klimatyzator ochładza tylko taką ilość powietrza, jaka jest w danej chwili potrzebna. Pozwala więc zaoszczędzić do 30% energii w porównaniu z urządzeniem bez takiej regulacji, a ochłodzenie pomieszczenia zajmuje mu dwukrotnie mniej czasu. Ponadto dzięki utrzymywaniu stałej temperatury w pomieszczeniu zapewnia wyższy komfort. Jego elementy wolniej się zużywają i wyeliminowane są szczyty prądowe podczas rozruchu.
 • Automatyka. Klimatyzator jest standardowo wyposażony w systemy: 
  • regulujący pracę układu chłodniczego, pompy ciepła lub nagrzewnicy powietrza (w zależności od wyposażenia);
  • uruchamiający nawilżacz powietrza;
  • alarmujący o przekroczeniu dopuszczalnych wartości parametrów powietrza;
  • informujący o konieczności dokonania czynności eksploatacyjnych, takich jak wymiana lub czyszczenie filtra, uzupełnienie wody w nawilżaczu, opróżnienie zbiornika skroplin itp.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Niewidoczna wentylacja z rekuperacją. Rozwiązanie...

Planując instalację wentylacji z rekuperacją dla domu jednorodzinnego, na uwadze mamy przede wszystkim...

Wentylacja mechaniczna - zalety i koszty wykonania

Sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych i redukcję strat ciepła o ponad połowę zapewnia...

Wskaźnik energii pierwotnej po 2020: wentylacja z...

Wentylacja z odzyskiem ciepła może okazać się przyszłościowym rozwiązaniem i rozwiązać problem ogrzewania...

Prawidłowa wentylacja połączonych pomieszczeń:...

Zła wentylacja pomieszczeń może prowadzić do zawilgocenia ścian, a w późniejszym czasie, do powstania...