| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Klimatyzacja w domu. Co musisz wiedzieć o korzystaniu z klimatyzatora
O tym pamiętaj, użytkując klimatyzator

Klimatyzacja w domu. Co musisz wiedzieć o korzystaniu z klimatyzatora

Klimatyzator w czasie upałów jest niezastąpiony. Jeżeli więc klimatyzacja w domu działa na wysokich obrotach, musisz wiedzieć o kilku przydatnych rzeczach: klimatyzator należy poddawać przeglądowi; jeśli koszty jego eksploatacji są za wysokie, w oknach opłaca się zamontować żaluzje; wymieniając klimatyzator, zgłoś się do firmy od której kupiłeś poprzednie urządzenia – odbiorą je i zutylizują za darmo.

Klimatyzacja w domu z wentylacją mechaniczną

Klimatyzator nie dostarcza świeżego powietrza, a więc nie może zastąpić wentylacji, a jedynie stanowi jej uzupełnienie. Jeśli w domu jest mechaniczne wspomaganie wentylacji, nie należy go włączać, gdy działa klimatyzator, ponieważ będzie on musiał ochładzać stale napływające gorące powietrze wentylacyjne i koszty jego pracy znacznie wzrosną.

Przeglądy klimatyzatora gwarantują bezpieczeństwo

Dwa razy w roku należy robić przegląd klimatyzatora. Jeżeli nastąpi wyciek freonu, to – poza względami ekologicznymi (zatruwanie środowiska) – może się zatrzeć sprężarka, a koszt jej naprawy jest porównywalny z zakupem nowego klimatyzatora.

Autor: Jerzy Kala

Dwa razy w roku należy robić przegląd klimatyzatora

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Sposoby na obniżenie kosztów eksploatacji klimatyzacji

Wielkość mocy chłodniczej klimatyzatora, a przez to koszt jego zakupu i zużycie energii w czasie pracy można zmniejszyć, izolując okna od promieniowania słonecznego, ponieważ od niego pochodzą największe zyski ciepła. Warto także zamontować żaluzje w oknach lub przykleić folie odbijające światło, dzięki czemu zmniejszy się ilość wpadającego do pomieszczenia ciepła, oraz dobrze zaizolować stropy nad i pod pomieszczeniem i stosować takie źródła światła, które oddają jak najmniej ciepła (najmniej korzystne pod tym względem są zwykłe żarówki).

Klimatyzacja bezpieczna dla środowiska naturalnego

W klimatyzatorach powinny być stosowane czynniki chłodnicze R407C lub R410A. Używanie czynnika R22 jest zabronione ze względu na jego dużą szkodliwość dla warstwy ozonowej. Chociaż nie powinno być już w sprzedaży klimatyzatorów z tym czynnikiem, warto to sprawdzić przed zakupem, zwłaszcza taniego chińskiego wyrobu bez marki.

Ile „żyje” klimatyzator?

Przeciętny okres zużycia klimatyzatora wynosi trzy-dziesięć lat i zależy od zastosowanych podzespołów i systematyczności przeglądów serwisowych. Klimatyzatory, które mają dłuższą żywotność, są droższe.

Wymiana klimatyzatora – kiedy firma zutylizuje urządzenie za darmo

Jeśli chcemy wymienić stary klimatyzator na nowy, powinniśmy wezwać firmę, która go nam sprzedała, żeby go zdemontowała i odebrała, odzyskując czynnik chłodniczy. Firmy sprzedające klimatyzatory mają taki obowiązek obwarowany przepisami prawa.

Przeczytaj dodatkowo:
Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Wentylacja w domu jednorodzinnym – naturalna lub...

Już na etapie projektowania domu warto wybrać rodzaj wentylacji. O ile wykonanie wentylacji naturalnej...

Wskaźnik energii pierwotnej po 2020: wentylacja z...

Wentylacja z odzyskiem ciepła może okazać się przyszłościowym rozwiązaniem i rozwiązać problem ogrzewania...

Nowoczesny klimatyzator ścienny – design i wygoda...

Nadszedł ten moment kiedy klimatyzator ścienny przestał być szpecącym elementem w starannie zaaranżowanym...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...