| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Klimatyzacja w domu. Co musisz wiedzieć o korzystaniu z klimatyzatora
O tym pamiętaj, użytkując klimatyzator

Klimatyzacja w domu. Co musisz wiedzieć o korzystaniu z klimatyzatora

Klimatyzator w czasie upałów jest niezastąpiony. Jeżeli więc klimatyzacja w domu działa na wysokich obrotach, musisz wiedzieć o kilku przydatnych rzeczach: klimatyzator należy poddawać przeglądowi; jeśli koszty jego eksploatacji są za wysokie, w oknach opłaca się zamontować żaluzje; wymieniając klimatyzator, zgłoś się do firmy od której kupiłeś poprzednie urządzenia – odbiorą je i zutylizują za darmo.

Klimatyzacja w domu z wentylacją mechaniczną

Klimatyzator nie dostarcza świeżego powietrza, a więc nie może zastąpić wentylacji, a jedynie stanowi jej uzupełnienie. Jeśli w domu jest mechaniczne wspomaganie wentylacji, nie należy go włączać, gdy działa klimatyzator, ponieważ będzie on musiał ochładzać stale napływające gorące powietrze wentylacyjne i koszty jego pracy znacznie wzrosną.

Przeglądy klimatyzatora gwarantują bezpieczeństwo

Dwa razy w roku należy robić przegląd klimatyzatora. Jeżeli nastąpi wyciek freonu, to – poza względami ekologicznymi (zatruwanie środowiska) – może się zatrzeć sprężarka, a koszt jej naprawy jest porównywalny z zakupem nowego klimatyzatora.

Autor: Jerzy Kala

Dwa razy w roku należy robić przegląd klimatyzatora

Sposoby na obniżenie kosztów eksploatacji klimatyzacji

Wielkość mocy chłodniczej klimatyzatora, a przez to koszt jego zakupu i zużycie energii w czasie pracy można zmniejszyć, izolując okna od promieniowania słonecznego, ponieważ od niego pochodzą największe zyski ciepła. Warto także zamontować żaluzje w oknach lub przykleić folie odbijające światło, dzięki czemu zmniejszy się ilość wpadającego do pomieszczenia ciepła, oraz dobrze zaizolować stropy nad i pod pomieszczeniem i stosować takie źródła światła, które oddają jak najmniej ciepła (najmniej korzystne pod tym względem są zwykłe żarówki).

Klimatyzacja bezpieczna dla środowiska naturalnego

W klimatyzatorach powinny być stosowane czynniki chłodnicze R407C lub R410A. Używanie czynnika R22 jest zabronione ze względu na jego dużą szkodliwość dla warstwy ozonowej. Chociaż nie powinno być już w sprzedaży klimatyzatorów z tym czynnikiem, warto to sprawdzić przed zakupem, zwłaszcza taniego chińskiego wyrobu bez marki.

Ile „żyje” klimatyzator?

Przeciętny okres zużycia klimatyzatora wynosi trzy-dziesięć lat i zależy od zastosowanych podzespołów i systematyczności przeglądów serwisowych. Klimatyzatory, które mają dłuższą żywotność, są droższe.

Wymiana klimatyzatora – kiedy firma zutylizuje urządzenie za darmo

Jeśli chcemy wymienić stary klimatyzator na nowy, powinniśmy wezwać firmę, która go nam sprzedała, żeby go zdemontowała i odebrała, odzyskując czynnik chłodniczy. Firmy sprzedające klimatyzatory mają taki obowiązek obwarowany przepisami prawa.

Wentylacja grawitacyjna czy rekuperator? Sposoby na świeże powietrze w domu

Aby doprowadzić do domu świeże powietrze niezbędna jest sprawnie działająca wentylacja. Budując...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Czy w mieszkaniu da się zrobić wentylację...

Systematyczna wymiana powietrza w domu lub mieszkaniu jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Skuteczna wentylacja piwnicy. Jaki system...

Wentylacja piwnicy może być zapewniona dzięki własnym kanałom wentylacyjnym, albo gdy ma okna, pośrednio...

Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i...

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa - jakie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.