Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora przypodłogowego

2016-07-04 13:52

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Do tego wentylacja, osuszanie i oczyszczanie powietrza - dzięki jednemu urządzeniu. Zobacz wszystkie twarze nowoczesnej klimatyzacji domowej. Szczegółowy opis montażu klimatyzatora przypodłogowego.

Klimatyzator przypodłogowy
Autor: Daikin Klimatyzator przypodłogowy powinien być zamontowany na wysokości minimum 5 cm od podłogi.

Klimatyzator i powietrzna pompa ciepła

Klimatyzacja może nie tylko chłodzić, ale i ogrzać cały dom. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania za pomocą kotłów na węgiel, gaz czy grzejników elektrycznych. Klimatyzator to rodzaj pompy ciepła. Jest w stanie ogrzać pomieszczenie nawet do 30 stopni Celsjusza przy temperaturze na zewnątrz do –25 stopni. Pompy ciepła typu powietrze-powietrze mamy dziś bardzo wydajne. Są w stanie z 1 kW energii kinetycznej wyprodukować 4 kW energii cieplnej.

Aby klimatyzator z funkcją grzania jak najlepiej spełniał swoje zadanie, powinien być umieszczony pod oknem, na wysokości nie mniejszej niż 5 cm od podłogi. Wylot powietrza nie może być zasłonięty przez parapet.

Klimatyzator może osuszyć zbyt wilgotne powietrze bez zmiany ustawionej temperatury. Urządzenie pracujące w trybie automatycznym reguluje zadaną temperaturę w zależności od warunków przechodząc od chłodzenia do ogrzewania i z powrotem.

Murator.tv: Klimatyzator, czyli sposób na ogrzewanie domu

Klimatyzator, czyli sposób na ogrzewanie wnętrza
Ważne

Urządzenie ma również funkcję wentylacji pomieszczenia. Powietrze w klimatyzowanym lub wentylowanym wnętrzu jest czyste i zdrowe, ponieważ w klimatyzatorze są filtry oczyszczająceje je z kurzu i innych alergenów. Jest to szczególnie przydatna funkcja, jeżeli w domu mieszkają alergicy. Trzeba jednak pamiętać o regularnym serwisowaniu urządzeń klimatyzacyjnych. Przegląd i dezynfekowanie powinny być przeprowadzane 2 razy w roku.

Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne wyposażone są we wszystkie elementy potrzebne do ich montażu. Po stronie instalatora stoi kwestia opatrzenia ich w rury miedziane (przewody chłodnicze) i przewody elektryczne. Kabel zasilający nie może być zbyt cienki, zwykle do tego typu urządzeń o mocy 2,5 kW proponowany przekrój to 3 x 2,5 mm2.

Przygotowując przewody chłodnicze należy zachować szczególną ostrożność i dbałość o czystość instalacji. Rur nie można ciąć brzeszczotem, ani łamać. Do ich skracania należy używać specjalnych obcinarek. W ten sposób unika się przedostania się do instalacji opiłków i innych zanieczyszczeń, które mogłyby ją uszkodzić.

Montaż klimatyzatora przypodłogowego z funkcją ogrzewania:

  1. Na początku prac montażowych należy wymierzyć, wypoziomować i przykręcić stelaż, który będzie podtrzymywał jednostkę wewnętrzną.
  2. Następnym zadaniem jest wywiercenie otworu w ścianie, przez który będą poprowadzone przewody chłodnicze i zasilające. Przed przystąpieniem do wiercenia, trzeba sprawdzić, czy aby w tym miejscu nie dojdzie do przewiercenia rur lub przewodów elektrycznych.
  3. Pop przycięciu miedzianych rur do odpowiedniej długości należy zaizolować je powłoką kauczukową o grubości 10 mm. Izolacja powinna być w całości, w ten sposób najlepiej zabezpieczy instalację przed szronieniem.
  4. Przez wywiercony w ścianie otwór trzeba przełożyć 2 zaizolowane przewody miedziane i przewody elektryczne (zasilający i komunikujący ze sobą urządzenie wewnętrzne z zewnętrznym). Najlepiej jest kiedy wszystkie przewody są związane razem za pomocą taśmy. Pamiętaj, że opaski zaciskowe nie nadają się do tej czynności, ponieważ mogą uszkodzić izolację.
  5. Montaż jednostki wewnętrznej. Należy zdjąć osłonę filtra, odkręcić panel przedni i w ten sposób uzyskać dostęp do wszystkich elementów wewnętrznych.
  6. Po zawieszeniu jednostki wewnętrznej jest najlepszy moment na przeprowadzenie przez ścianę i podłączenie (z 5 % spadkiem) rurki odprowadzenia kondensatu. Do przeprowadzonej przez ścianę rurki dołącza się następną - elastyczną - połączoną z tacką ociekową.
  7. Podłączanie miedzianych rur do urządzenia. Odkręcenie śrub zabezpieczających przewody chłodnicze w klimatyzatorze pozwoli na połączenie go z jednostką zewnętrzną za pomocą przygotowanych wcześniej przewodów chłodniczych. Na końcach tych przewodów przełożonych przez ścianę, od strony wewnętrznej, wykonuje się kołnierz - za pomocą walcarki. Należy bardzo starannie dopasować kołnierz do gwintu i nakręcić nakrętkę - ręcznie, a następnie dokręcić ją za pomocą klucza. Tą samą czynność wykonuje z drugą rurką miedzianą - gazową. Instalację chłodniczą izolujemy taśmą kauczukową. Kiedy urządzenie będzie pracować, do środka instalacji nie może się dostać powietrze.
  8. Podłączenie przewodu sterująco-zasilającego. Przewód po uprzednim przygotowaniu należy podłączyć do kostki znajdującej się wewnątrz urządzenia. Kable w kostce powinny być zabezpieczone specjalną zapinką, która wyeliminuje ewentualne wypięcie podczas prac serwisowych.
  9. Montaż stelaża jednostki zewnętrznej. Ważne jest, aby stelaż był idealnie wypoziomowany i solidnie zamocowany. Dzięki temu sprężarka będzie się wolniej zużywała.
  10. Montaż jednostki zewnętrznej. W trakcie przykręcania i podłączania urządzenia należy zwracać uwagę, aby instalacja nie nabrała wody, pyłu z elewacji, czy innych zanieczyszczeń z otoczenia.
  11. Wytwarzanie próżni w instalacji. Przy użyciu przeznaczonej do tego pompy należy wytworzyć podciśnienie o wartości –100 mbar. Po wykonaniu tego zadania należy odkręcić zawory. Instalacja samoczynnie wypełnia się wtedy czynnikiem chłodniczym obecnym w klimatyzatorze w ilości odpowiedniej dla przewodów o długości do 5 m. Jeżeli mamy dłuższe, trzeba uzupełnić czynnik chłodniczy.

Urządzenie jest gotowe do uruchomienia. Pierwsze uruchomienie zazwyczaj jest nieco dłuższe od kolejnych - może trwać od 2 do 3 minut. Płyty główne jednostek muszą się wtedy ze sobą skomunikować. Następne uruchomienia są już o wiele szybsze. Po rozruchu urządzenia przechodzą do pracy w wybranym przez użytkownika trybie.

Jest to dobry moment do wykonania próby wydajności klimatyzacji domowej. Jeżeli urządzenie jest w trybie chłodzenia, na wymienniku powinna być zachowana temperatura 4 stopnie Celsjusza, a w trybie grzania 55 stopni. Jeżeli podczas chłodzenia po około 15 minutach na rurkach parowacza pojawi się szron, należy zwiększyć ilość czynnika chłodniczego w instalacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.