| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora przypodłogowego

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora przypodłogowego

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i oczyszczanie powietrza dzięki jednemu urządzeniu. Zobacz wszystkie twarze nowoczesnej klimatyzacji domowej. Szczegółowy montaż klimatyzatora przypodłogowego.

Klimatyzator i powietrzna pompa ciepła

Klimatyzacja może nie tylko chłodzić, ale i ogrzać cały dom. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania za pomocą kotłów na węgiel, gaz czy grzejników elektrycznych. Klimatyzator jest w stanie ogrzać pomieszczenie do 30 stopni Celsjusza przy temperaturze na zewnątrz do –25 stopni. Pompy ciepła typu powietrze-powietrze mamy dziś bardzo wydajne. Są w stanie z 1 kW energii kinetycznej wyprodukować 4 kW energii cieplnej.

Aby klimatyzator z funkcją grzania jak najlepiej spełniał swoje zadanie musi być umieszczony pod oknem, zawieszony na wysokości nie mniejszej niż 5 cm od podłogi. Wylot powietrza nie może być zasłoniony przez parapet.

W razie potrzeby klimatyzator może osuszyć zbyt wilgotne powietrze bez zmiany ustawionej temperatury. Urządzenie pracujące w trybie automatycznym reguluje zadaną temperaturę w zależności od warunków przechodząc od chłodzenia do ogrzewania i z powrotem.

Autor: Daikin

Klimatyzacja to alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania domu.

Autor: Daikin

Jednostka zewnętrzna musi być zamontowana na stabilnej i mocnej podstawie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Murator.tv: Klimatyzator, czyli sposób na ogrzewanie domu

WAŻNE

Urządzenie posiada również funkcję wentylacji pomieszczenia. Powietrze w klimatyzowanym lub wentylowanym wnętrzu jest czyste i zdrowe, ponieważ klimatyzator posiada specjalne filtry oczyszczające z kurzu i innych alergenów. Jest to szczególnie przydatna funkcja, jeżeli w domu mieszkają alergicy. Trzeba jednak pamiętać o regularnym serwisowaniu całej instalacji. Przegląd i dezynfekowanie powinno być przeprowadzane 2 razy w roku.

Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne wyposażone są we wszystkie elementy potrzebne do montażu. Po stronie instalatora stoi kwestia opatrzenia w przewody miedziane i elektryczne. Kabel zasilający nie może być zbyt cienki, zwykle do tego typu urządzeń o mocy 2,5 kW proponowany przekrój to 3 x 2,5 mm2.

Przygotowując przewody chłodnicze należy zachować szczególna ostrożność i dbałość o czystość instalacji. Rur nie można ciąć brzeszczotem, ani łamać. Należy do tej czynności użyć specjalnych obcinarek. W ten sposób unikniemy przedostania się do instalacji opiłków i innych zanieczyszczeń, które mogłyby ja uszkodzić.

Autor: Daikin

Klimatyzator przypodłogowy powinien być zamontowany na wysokości minimum 5 cm od podłogi.

Montaż klimatyzatora przypodłogowego z funkcją ogrzewania:

 1. Na początku prac montażowych należy wymierzyć, wypoziomować i przykręcić stelaż, który będzie podtrzymywał jednostkę wewnętrzną.
 2. Następnym zadaniem jest wywiercenie otworu w ścianie, przez który będą poprowadzone przewody chłodnicze i zasilające. Przed przystąpieniem do wiercenia, trzeba sprawdzić, czy aby w tym miejscu nie dojdzie do przewiercenia rur lub przewodów elektrycznych.
 3. Pop przycięciu miedzianych rur do odpowiedniej długości należy zaizolować je powłoką kauczukową o grubości 10 mm. Izolacja powinna być w całości, w ten sposób najlepiej zabezpieczy instalację przed szronieniem.
 4. Przez wywiercony otwór w ścianie trzeba przełożyć 2 zaizolowane przewody miedziane i 2 przewody elektryczne (zasilający i komunikujący ze sobą urządzenie wewnętrzne z zewnętrznym). Najlepiej jest kiedy wszystkie przewody są związane razem za mocą taśmy. Pamiętaj, że opaski zaciskowe nie nadają się do tej czynności, ponieważ mogą uszkodzić izolację.
 5. Montaż jednostki wewnętrznej. Należy zdjąć osłonę filtra, odkręcić panel przedni i w ten sposób uzyskujemy dostęp do wszystkich elementów wewnętrznych.
 6. Po zawieszeniu jednostki wewnętrznej jest to najlepszy moment na przeprowadzenie przez ścianę i podłączenie  z 5 % spadkiem rurki odprowadzenia kondensatu. Następnie na przeprowadzoną rurę nakłada się następną elastyczną, połączoną z tacką odciekową.
 7. Podłączanie miedzianych rur do urządzenia. Odkręcenie śrub zabezpieczających przewody chłodnicze w klimatyzatorze pozwoli na połączenie go z jednostką zewnętrzną za pomocą przygotowanych wcześniej rurek chłodniczych. Na końcach przewodów chłodniczych przełożonych w ścianie, od strony wewnętrznej wykonujemy kołnierz za pomocą walcarki. Należy bardzo starannie dopasować kołnierz do gwintu i nakręcić ręcznie nakrętkę, a następnie dokręcić za pomocą klucza. Tą samą czynność wykonujemy z drugą rurką miedzianą - gazową. Instalację chłodniczą izolujemy taśmą kauczukową, ponieważ kiedy urządzenie będzie już w trybie pracy, do środka instalacji nie może dostać się najmniejsza ilość powietrza.
 8. Podłączenie przewodu sterująco-zasilającego. Przewód po uprzednim przygotowaniu należy podłączyć do kostki znajdującej się wewnątrz urządzenia. Kable znajdujące się w kostce powinny być zabezpieczone specjalną zapinką, która wyeliminuje ewentualne wypięcie podczas prac serwisowych.
 9. Montaż stelaża jednostki zewnętrznej. Ważne jest, aby stelaż był porządnie wypoziomowany i solnie zamontowany przy ścianie. W ten sposób nie będzie zużywała się sprężarka.
 10. Montaż jednostki zewnętrznej. W trakcie przykręcania i podłączania urządzenia należy zwracać uwagę, aby instalacja nie nabrała wody, pyłu z elewacji, czy innych zanieczyszczeń z otoczenia. Następnie podłączamy przewody chłodnicze oraz sterująco-zasilające.
 11. Wprowadzanie próżni do instalacji. Przy użyciu przeznaczonej do tej czynności pompy należy wprowadzić próżnię o wartości –100 mbar. Po wykonaniu tego zadania należy odkręcić zawory. Instalacja samodzielnie wypełnia się czynnikiem chłodniczym, który jest obliczony dla instalacji o długości do 5 mb. Jeżeli mamy dłuższą, trzeba dopilnować uzupełniania większej ilości czynnika chłodniczego.
Autor: Daikin

Podczas przygotowywania przewodów chłodniczych należy uważać, aby nie zanieczyścić ich wnętrza, co mogłoby skutkować uszkodzeniem instalacji.

Autor: Daikin

Przewody poprowadzone przez otwór w ścianie najlepiej jest spiąć ze sobą za pomocą taśmy.

Urządzenie jest gotowe do uruchomienia. Pierwsze zazwyczaj jest nieco dłuższe może trwać od 2 do 3 minut. Polega to na tym, że płyty główne jednostek muszą się miedzy sobą skomunikować. Wszystkie następne uruchomienia będą już o wiele szybsze. Po wykonaniu zadania urządzenia przejadą do pracy w wybranym przez użytkownika trybie.

Jest to też dobry moment do wykonania prób wydajności klimatyzacji domowej. Jeżeli urządzenie jest w trybie chłodzenia na wymienniku powinna być zachowana temperatura 4 stopni Celsjusza, a w trybie grzania 55 stopni. Jeżeli podczas chłodzenia po około 15 minutach pojawi się szron na rurkach parowacza to oznacza, że należy zwiększyć ilość czynnika chłodniczego w instalacji.

Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i użytkowanie systemów klimatyzacji

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesny klimatyzator ścienny – design i wygoda...

Nadszedł ten moment kiedy klimatyzator ścienny przestał być szpecącym elementem w starannie zaaranżowanym...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem...

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest...

Czy wentylacja też może być inteligentna? Zadbaj...

Żyjemy w czasach, w których coraz więcej urządzeń domowych zyskuje miano inteligentnych. Jak się...

Prawidłowa wentylacja połączonych pomieszczeń:...

Zła wentylacja pomieszczeń może prowadzić do zawilgocenia ścian, a w późniejszym czasie, do powstania...