| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Kiedy wentylacja grawitacyjna może działać źle?

Kiedy wentylacja grawitacyjna może działać źle?

Sprawność działania wentylacji grawitacyjnej zależy od zmiennych warunków atmosferycznych. I to właśnie podstawowa, jeśli nie jedyna wada wentylacji naturalnej. Kiedy różnica temperatury wewnątrz i na zewnętrz budynku jest duża - wentylacja działa prawidłowo, gdy różnica temperatur się zmniejsza - zmniejsza się skuteczność wentylacji. Zobacz, jak poprawić działanie wentylacji grawitacyjnej.

Murator pomaga

 

W wentylacji naturalnej wymiana powietrza jest możliwa dzięki siłom natury. Ponieważ tym zjawiskiem rządzą głównie siły grawitacji, taki sposób wymiany powietrza w budynku nazywa się potocznie wentylacją grawitacyjną. Jest powszechnie stosowana w polskim budownictwie jednorodzinnym.

Autor: Wiktor Greg

Projektant jedynie planuje rozmieszczenia kanałów wentylacyjnych i zaznacza ich usytuowanie na rzutach poszczególnych kondygnacji. Reszta pozostaje w rękach wykonawców. Rezultat często bywa niedoskonały.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Największym mankamentem wentylacji naturalnej jest zależność właśnie od warunków naturalnych, które nieustannie się zmieniają, nie tylko w poszczególnych porach roku, ale nawet w ciągu dnia.

Z zasady wentylacja grawitacyjna (naturalna) działa najsprawniej wtedy, kiedy różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku jest duża, czyli im cieplej jest wewnątrz, a chłodniej na zewnątrz. Dlatego wentylacja grawitacyjna najbardziej wydajna jest zimą, słabnie wiosną i jesienią, praktycznie zanika latem. Wtedy wymianę powietrza wspomaga wietrzenie pomieszczeń przez otwieranie okien. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wentylacja grawitacyjna okresowo działa gorzej. I mimo że w zasadzie jest bezobsługowa – paradoksalnie sprawia kłopoty w eksploatacji.

Działanie wentylacji naturalnej może być zaburzone lub osłabione przez wiatr. W pewnych sytuacjach działa on na wentylację wspomagająco, ale może się też zdarzyć, że zamiast wysysać powietrze z kanałów wentylacyjnych, wtłacza je do nich.

Takie zjawiska mogą wystąpić niezależnie od jakości systemu wentylacyjnego, ale część problemów wynika także z tego, że nie jest on zrobiony jak należy. W projekcie architektoniczno-budowlanym domu nie ma zwykle osobnego opisu elementów wentylacji grawitacyjnej, ponieważ nikt tego nie wymaga. Projektant jedynie planuje rozmieszczenia kanałów wentylacyjnych i zaznacza ich usytuowanie na rzutach poszczególnych kondygnacji. Reszta pozostaje w rękach wykonawców. Rezultat często bywa niedoskonały.

WARTO WIEDZIEĆ

Najczęstsze przyczyny osłabienia skuteczności wentylacji grawitacyjnej

  • niesprzyjające warunki atmosferyczne (między innymi latem, kiedy temperatura na zewnątrz jest zbliżona do temperatury w pomieszczeniach lub ją przewyższa);
  • okresowy wzrost zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, na przykład jego wilgotności (w kuchni – podczas gotowania – lub w łazience – w czasie kąpieli) albo temperatury i zawartości dymu z papierosów (podczas wizyty licznych palących gości);
  • za małe pole przekroju kanału wywiewnego.

Co może poprawić skuteczność wentylacji naturalnej?

Prostym i skutecznym sposobem zwiększenia wydajności wentylacji jest zainstalowanie wentylatorów wyciągowych zasilanych energią elektryczną. Montuje się je na wlocie do kanału (zamiast kratki wentylacyjnej) lub w kanale. Jeśli w pomieszczeniu nie ma kanału wentylacyjnego, można zainstalować specjalny typ wentylatora w ścianie lub oknie. Powinno się go zamontować w łazience o kubaturze mniejszej niż 6,5 m³ i w kuchni bez okna wyposażonej w kuchenkę elektryczną.

PAMIĘTAJ

Wentylatorów nie wolno montować w pomieszczeniach, w których znajdują się:

  • urządzenia z otwartą komorą spalania zasilane gazem lub innym paliwem, a więc podgrzewacze wody i kotły pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia;
  • otwarte paleniska na paliwa stałe, płynne lub gazowe, między innymi kominki otwarte (bez wkładów lub kaset);
  • w kuchni wyposażonej w kuchenkę gazową nie można zamontować mechanicznego (z wentylatorem) wyciągu powietrza, jeśli miałby on być podłączony do jedynego kanału wentylacyjnego w tym pomieszczeniu. Potrzebny jest drugi kanał usuwający powietrze grawitacyjnie w czasie, gdy wyciąg mechaniczny nie jest włączony;
  • wentylatorów mechanicznych nie można montować w zbiorczych przewodach wentylacji grawitacyjnej (budownictwo wielorodzinne).

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690).

Nasada kominowa. Pomoże ona rozwiązać problem, jeżeli prawdopodobną przyczyną zmniejszenia ciągu kominowego, a w konsekwencji osłabienia wentylacji, są niekorzystne warunki atmosferyczne lub topograficzne, na przykład:

  • silne wiatry, zwłaszcza tak zwane opadające, zamykające wylot kominowy i powodujące zanik ciągu (występują często w rejonach podgórskich i nad morzem);
  • niekorzystne ukształtowanie terenu;
  • sąsiedztwo innych budynków lub wysokich drzew. Dzięki nasadzie komin będzie chroniony przed zawirowaniami wiatru. Jej specjalna konstrukcja umożliwi zamianę energii wiatru na podciśnienie w kominie, co będzie wspomagało zbyt słaby ciąg lub go stabilizowało.
WARTO WIEDZIEĆ

Zasada działania wentylacji grawitacyjnej

Powietrze napływa do budynku i opuszcza go dzięki różnicy ciśnienia i gęstości. To, które jest w budynku, ogrzewa się, a wtedy maleje jego gęstość. Tym samym zmniejsza się jego ciężar, staje się lekkie, unosi się i kanałami wentylacyjnymi ulatuje na zewnątrz. W jego miejsce przez nieszczelności (najskuteczniej przez specjalne nawiewniki montowane w oknach lub ścianach zewnętrznych) do domu dostaje się chłodniejsze powietrze z zewnątrz.

Problemy z wentylacją po ociepleniu i wymianie okien. Jak temu zaradzić?

Termomodernizacja domu - czyli ocieplenie budynku i wymiana okien na ciepłe - może spowodować, że...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i...

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa - jakie...

Zasady działania gruntowych wymienników ciepła:...

Płytowy wymiennik ciepła należy do grupy wymienników bezprzeponowych. Zasada jego działania wcale nie...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Czy wentylacja też może być inteligentna? Zadbaj...

Żyjemy w czasach, w których coraz więcej urządzeń domowych zyskuje miano inteligentnych. Jak się...