| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Jaka wentylacja - mechaniczna czy grawitacyjna - pozwoli obniżyć koszty ogrzewania?

Jaka wentylacja - mechaniczna czy grawitacyjna - pozwoli obniżyć koszty ogrzewania?

Wentylacja jest ważnym tematem związanym z budową domu. Niestety wielu inwestorów skupia się na tym, co musi zostać wykonane w zakresie wentylacji domu, a nie na tym co można i co warto wykonać dodatkowo. A to błąd, ponieważ wentylacja może wpłynąć na obniżenie kosztów ogrzewania domu. Przekonaj się, jak tego dokonać.

Budując dom, większość inwestorów prace związane z wykonaniem instalacji wentylacyjnej najczęściej wykonuje tylko w podstawowym zakresie, czyli wznosi kanały wentylacji grawitacyjnej. Są jednak nieliczni, którzy w wentylacji widzą wymierny zysk i postanawiają zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Jak to zrobić? To proste, zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Wystarczy na etapie budowy wykonać kanały wentylacyjne do każdego pomieszczenia w domu. Można je wykorzystać na trzy sposoby: pozostawić jako elemeny wentylacji grawitacyjnej, wspomóc montażem wentylatorów higrosterowlnych lub zainwestować w system rekuperacji, czyli wentylacji z odzyskiem ciepła. Koszty takiej inwestycji nie są male, ale zysk na obniżeniu kosztów ogrzewania będzie realny. Oczywiście decyzja nalezy do inwestora, jego możliwości i oczekiwań...

Rekuperacja: wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna

Instalując system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem, można liczyć na mniejsze koszty ogrzewania domu nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu z domem, w którym zastosowano wentylację grawitacyjną, a tym bardziej wspomaganą pracą wentylatorów wywiewnych. W zależności od tego, czym będzie ogrzewany dom (kotłem na węgiel, gaz, olej, pompą ciepła czy prądem), oszczędności w wydatkach domu jednorodzinnego mogą wynieść od kilkuset do nawet 2 tys. zł (gdy dom jest ogrzewany drogą energią elektryczną lub gazem płynnym), i to już po uwzględnieniu kosztów eksploatacji takiego systemu (zużycia energii elektrycznej do jego zasilania, kosztów czyszczenia i wymiany filtrów).

Na wielkość tej kwoty znaczący wpływ mają parametry rekuperatora – sprawność odzysku ciepła i pobór mocy. Warto porównać pod tym kątem urządzenia dostępne na rynku i wybrać te o najlepszych parametrach, uwzględniając oczywiście ich cenę, bo może się okazać, że zakup urządzenia o najlepszych parametrach z powodu wysokiej ceny nie jest opłacalny.

Poza możliwością obniżenia kosztów ogrzewania domu system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem ma też inne, równie ważne zalety: zapewnia wymianę powietrza w żądanej ilości niezależnie od warunków atmosferycznych, umożliwia intensywne wietrzenie pomieszczeń (przez przełączanie wentylatorów na wyższy bieg), filtrowanie powietrza, jego ogrzewanie i chłodzenie. Krótko mówiąc, zapewnia komfort, na jaki nie można liczyć, stosując prostszy (ale tańszy) system wentylacji grawitacyjnej.

Jeśli pozwalają na to warunki finansowe, zdecydowanie warto zainwestować w wentylację mechaniczną z rekuperatorem.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesny klimatyzator ścienny – design i wygoda...

Nadszedł ten moment kiedy klimatyzator ścienny przestał być szpecącym elementem w starannie zaaranżowanym...

Wentylacja w domu jednorodzinnym – naturalna lub...

Już na etapie projektowania domu warto wybrać rodzaj wentylacji. O ile wykonanie wentylacji naturalnej...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...

Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem...

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest...