| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Jak zbudować GWC? Porównaj wady i zalety różnych gruntowych wymienników ciepła

Jak zbudować GWC? Porównaj wady i zalety różnych gruntowych wymienników ciepła

Gruntowy wymiennik ciepła to element systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Na pewnej głębokości temperatura jest na stałym poziomie, dzięki czemu przepływające powietrze ogrzewa się i za pośrednictwem rekuperatora oddaje to ciepło do wnętrza domu. Poznaj wady i zalety różnych rodzajów GWC.

Gruntowe wymienniki ciepła mogą być przeponowe (powietrze przepływa zakopanym pod ziemią przewodem) albo bezprzeponowe (ma ono bezpośredni kontakt z odpowiednio przygotowanymi warstwami gruntu).

GWC przeponowy

Gruntowy wymiennik ciepła przeponowy, najczęściej rurowy, to zakopana 1,2-1,5 m pod powierzchnią gruntu rura o średnicy umożliwiającej swobodny (z prędkością 2 m/s) przepływ wymaganej ilości powietrza. Dla domu jednorodzinnego, do wentylacji którego potrzeba 150- -250 m3/h powietrza, odpowiednia jest taka o średnicy 180-200 mm. Pojedyncza powinna mieć długość 30-50 m. Można też zastosować dwie lub więcej równoległe (w układzie Tichelmanna), odpowiednio krótsze.

GWC bezprzeponowy

To wykop wypełniony oczyszczonym (płukanym, bez piasku) żwirem o granulacji 0-50 mm, o bokach długości 3-4 m i głębokości 80 cm. Do takiego złoża żwirowego doprowadzona jest pionowa rura (czerpnia), taka jak w wymienniku przeponowym. Poziomo ułożona jest rura drenarska, którą powietrze z czerpni jest rozprowadzane na całą szerokość wymiennika.

Po przeciwnej stronie złoża znajduje się druga rura, którą powietrze jest zasysane do instalacji wentylacyjnej wewnątrz budynku. Średnica i materiał rur mogą być takie jak w wymienniku rurowym. Powietrze ogrzewa się lub chłodzi, przepływając przez warstwę żwiru, mając z nim bezpośredni kontakt.

Wymiennik płytowy

To modyfikacja GWC żwirowego – zamiast złoża żwirowego pod powierzchnią gruntu, na podsypce żwirowo-piaskowej grubości 5 cm, układa się specjalne płyty ze szczelinami, wewnątrz których przepływa powietrze. Ma ono bezpośredni kontakt z gruntem. Od góry płyty są przykryte izolacją ze styropianu grubości 12 cm zabezpieczonego folią, a całość jest zasypana gruntem rodzimym.

Wymiennik płytowy zajmuje trzy-czterokorotnie większą powierzchnię niż złoże żwirowe (które wymaga głębszego wykopu). Większa jest powierzchnia kontaktu wymiennika z gruntem rodzimym (kontakt z nim ma niemal całe powietrze przepływające przez wymiennik), a to głównie w nim akumuluje się ciepło.

Wymiennik ciepła z czynnikiem pośredniczącym

W tego typu gruntowym wymienniku ciepła powietrze przepływa przez nagrzewnicę zasilaną cieczą (roztworem glikolu), która odbiera ciepło z gruntu, przepływając rurą zakopaną pod jego powierzchnią. Latem nagrzewnica staje się chłodnicą i – tak jak w instalacjach bez czynnika pośredniczącego – powietrze jest chłodzone.

Za wadę takiego rozwiązania można uznać nieco mniejszą sprawność niż w opisanych wcześniej GWC. Zaletą jest za to brak ryzyka zanieczyszczenia powietrza substancjami mogącymi znaleźć się w przewodzie zakopanym w ziemi lub w złożu żwirowym – nie ma potrzeby jego czyszczenia.

WARTO WIEDZIEĆ

Wady i zalety różnych GWC

Najważniejsze to:

  • opór przepływu powietrza przez wymiennik rurowy lub płytowy jest mniejszy niż przez żwirowy, który wymaga zwykle zastosowania dodatkowego wentylatora nawiewnego wspomagającego pracę rekuperatora, przez co zwiększa się pobór energii elektrycznej;
  • wymiennik żwirowy umożliwia nawilżanie powietrza przez zraszanie żwiru wodą;
  • zwolennicy wymienników żwirowych twierdzą, że powietrze przepływające przez żwir jest oczyszczane z alergenów, bakterii i grzybów, natomiast w rurach może się zbierać brud (należy je regularnie czyścić);
  • objętość wykopu potrzebnego do wykonania wymiennika żwirowego jest mniejsza niż w przypadku rurowego czy płytowego, więc do jego ocieplenia (by wykop był płytszy) wystarczy znacznie mniej materiałów niż do ocieplenia złoża żwirowego.

Gruntowy wymiennik ciepła. Sprawdź korzyści, jakie niesie ze sobą budowa GWC

Gruntowy wymiennik ciepła stosuje się w systemach wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Rodzaje nawiewników okiennych: jak działają i...

Nawiewniki to niewielkie urządzenia zwykle o niezbyt skomplikowanej budowie. Od tego, w jaki sposób są...

Wentylacja w domu jednorodzinnym – naturalna lub...

Już na etapie projektowania domu warto wybrać rodzaj wentylacji. O ile wykonanie wentylacji naturalnej...

Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i...

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa - jakie...

Czy wentylacja też może być inteligentna? Zadbaj...

Żyjemy w czasach, w których coraz więcej urządzeń domowych zyskuje miano inteligentnych. Jak się...

Zasady działania gruntowych wymienników ciepła:...

Płytowy wymiennik ciepła należy do grupy wymienników bezprzeponowych. Zasada jego działania wcale nie...